MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

Typ podujatiaVýstava

Obrázok podujatia MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy

Popis

 • PROVINČNÝ DOM V SNV – HISTÓRIA SPIŠA 
  Historická expozícia prezentuje bohatú históriu mesta Spišská Nová Ves, v rokoch 1774 - 1876 centra Provincie XVI spišských miest. Dominujú jej drevená maketa Provinčného domu, vyhotovená na základe plánov významného staviteľa F. Bartla z roku 1786, vzácna kolekcia barokových obrazov hodnostárov provincie z roku 1775, meštianska bytová kultúra z konca 19. a prvých desaťročí 20. storočia, ako aj mimoriadne cenné zbierky zo slávneho fotoateliéru G. Matza z prelomu 19. a 20. storočia.
 • UNIKÁTNE KACHLICE Z KLÁŠTORISKA
  Múzeum Spiša v tomto roku úspešne dokončilo realizáciu projektu reštaurovania 40 unikátnych kachlíc z archeologického výskumu zaniknutého kartuziánskeho kláštora v Letanovciach v polohe Kláštorisko. Výber kachlíc si môžete pozrieť v stálej expozícii História Spiša.

 • PRÍRODA SPIŠA
  Prírodovedná expozícia začína netradične prezentáciou histórie múzejníctva na Spiši a prvého Paltzmannovho múzea v Spišskej Novej Vsi. Inštalácia originálnych zbierok z múzea rodiny Csákyovcov umožňuje nahliadnuť do ich kaštieľa v Hodkovciach. Poznatky o múzeách a osobnostiach prírodovedy a múzejníctva Spiša získajú návštevníci vďaka obsahu multimediálneho infokiosku. Druhá miestnosť predstavuje prvé unikátne prírodovedné zbierky Múzea Spiša a rôznorodosť jeho zbierkových fondov, ktoré sú prezentované ako kabinet prírodnín z geologických, paleontologických, botanických a zoologických zbierok múzea. Tretia miestnosť tvorí interaktívny vstup do hlavnej časti expozície a návštevníkovi predstavuje Spiš a jeho geomorfologické celky. Dominantným prvkom miestnosti je práve interaktívna 3D mapa Spiša.

 • BIONIKA

  Čo bolo inšpiráciou pre vynález suchého zipsu a ostnatého drôtu? Navštívte jedinečnú výstavu, ktorá vám predstaví prírodu ako nevyčerpateľný zdroj nápadov a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.

 • NA PRECHÁDZKE PRÍRODOU - do 5. 6. 2024
  Tu môžete objavovať tajomstvá sveta minerálov a hornín a spoznať rozmanitosť živej prírody na výstave, vďaka ktorej sa vyberiete na prechádzku cez lúku, les či okolo vody.

 • NEMCI NA SPIŠI - do 31. 3. 2024
  Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Vďaka nim môžeme obdivovať krásu starobylých spišských miest a mestečiek. O dejinách a kultúre tejto komunity sa dozviete viac na novej výstave Múzea Spiša.

 • MOTO GUZZI VČERA A DNES / 9. 10. – 15. 10. 2023
  Múzeum Spiša v spolupráci s Veterán klubom v SNV predstaví výber modelov motoriek tejto renomovanej značky, ktorá píše svoju históriu už od roku 1921.

Kaštieľ a letohrádok Dardanely, Markušovce

 • Expozícia historického nábytku
 • Osudy Máriássyovcov z markušovského kaštieľa
 • Expozícia klávesových hudobných nástrojov v letohrádku 
 • Napoleón Bonaparte 
  Poznali ho aj na Spiši? Začiatok 19. storočia jednoznačne ovládol fenomén Napoleón. O jeho živote, rozruchu, ktorý spôsobil nielen v Európe, i o tom, či a ako ho vnímali jeho súčasníci na Spiši sa dozviete v programe NAPOLEON BONAPARTE A NAPOLEÓNSKE VOJNY. Obohatením programu je ukážka zbraní a výzbroje z napoleonského obdobia.

  Len pre vopred objednané organizované skupiny. Viac info na t. č. 0917 746 338.

 • Kultúrne dedičstvo židovskej a rómskej menšiny

  Výstava v kaštieli v Markušovciach a priľahlom parku prostredníctvom zbierok, fotografií a ďalšieho zaujímavého obrazového materiálu predstavuje dejiny a kultúru Židov a Rómov z Markušoviec a okolia.


Kontakty a informácie:
 
tel. SNV: 053 442 37 57, kaštieľ Markušovce: 0917 746 339, Smižany: 0917 746 336
lektorky@muzeumspisa.com, kastiel@muzeumspisa.com, narodopis@muzeumspisa.com  

Viac informácii o podujatí MÚZEUM SPIŠA - aktuálne výstavy
Zdielať na Facebooku