Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia.

Preskočiť na hlavný obsah
Zatvoriť popup okno s vyhľadávaním

Pri príležitosti Svetového dňa detí sa slovenské pamiatky iniciatívou UNICEF po prvý raz "rozsvietia" namodro

15.11.2023
Pri príležitosti Svetového dňa detí sa slovenské pamiatky iniciatívou UNICEF po prvý raz "rozsvietia" namodro

Slovensko sa po prvýkrát v histórii pripája k iniciatíve, ktorú organizuje UNICEF po celom svete pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ikonické slovenské pamiatky budú osvietené namodro, čím nám pripomenú záväzok chrániť práva detí.

UNICEF si každoročne 20. novembra pripomína podpísanie Dohovoru o právach dieťaťa Organizáciou Spojených národov a pri tejto príležitosti v spolupráci s ďalšími partnermi oslavuje Svetový deň detí. Je to významný deň pre deti a zároveň príležitosť na zvýšenie povedomia o najpálčivejších problémoch, ktorým deti na celom svete čelia. Dohovor ratifikovalo historicky najviac krajín spomedzi všetkých dokumentov Organizácie Spojených národov o ľudských právach – podporovaný je v 196 krajinách.

Podporu Svetovému dňu detí 20. novembra ukazujú budovy, pamiatky a významné objekty na celom svete rozsvietením namodro. V minulých rokoch medzi ne patrili Opera v Sydney, Eiffelova veža vo Francúzsku, pyramídy v Gíze, Chichén Itzá v Mexiku a mnohé ďalšie.

Tento rok sa po prvýkrát v histórii na znak podpory práv pre každé dieťa rozsvietia namodro aj významné slovenské pamiatky.

"Na Svetový deň detí sa slovenské pamiatky sfarbujú namodro a pripájajú sa tak k mestám v Európe a na celom svete, ktoré vyzývajú na zvýšenie pozornosti detským právam a lepšiu budúcnosť pre všetky deti," uviedla Michaela Bauer, koordinátorka UNICEF pre núdzové situácie na Slovensku. "Klimatické zmeny, následky pandémie, ozbrojené konflikty, dlhotrvajúce krízy a rastúca chudoba ohrozujú detské práva a my musíme spojiť úsilie, aby sme ochránili ich budúcnosť."

Namodro osvetlené historické budovy a pamiatky v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici a Spišskej Novej Vsi nám pripomenú dôležitosť záväzku voči deťom, ktorý krajina prijala pred tridsiatimi rokmi podpisom Dohovoru o právach dieťaťa:

Bratislava: Prezidentský palác, UFO, Stará Tržnica, JTRE

Košice: Dóm sv. Alžbety

Banská Bystrica: Hodinová veža, Barbakan, Historická radnica

Spišská Nová Ves: Radnica

Nitra: Chrenovský most


O UNICEF
Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. Vo viac ako 190 krajinách a teritóriách pracujeme pre každé dieťa, aby sme vybudovali lepší svet pre všetkých. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál.

Viac informácií o UNICEF a jeho práci nájdete na: www.unicef.org

Ganna Kazymyrova, Communication Officer, UNICEF gkazymyrova@unicef.org

Zdielať na Facebook Zdieľať na Facebooku