Dnes je 10.04.2020, meniny má Igor
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Vybrané odkazy > ZOO

ZOO

Adresa:

Sadová 6, 052 01 Spišská Nová Ves

Otváracia doba:

Každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., v mesiaci jún od 9.00 do 18.00 hod. cez pracovné dni, od 10.00 – 18.00 hod. cez dni pracovného voľna, v sezóne od 20. 4. do 20. 10.

Vstupné:

Dospelí

2,50 €

Študenti denného štúdia od 15 do 25 rokov
(po predložení dokladu o štúdiu), Dôchodcovia od 60 rokov (po predložení OP) a ZŤP dospelí (po predložení preukazu ZŤP)

2,00 €

Deti od 3 do 15 rokov

1,00 €

Dôchodcovia od 60 rokov ZŤP dospelí

1,50 €

ZŤP deti (po predložení dokladu o ZŤP)

0,50 €

Deti do 3 rokov

zdarma

Rodinná vstupenka (2 dospelí 2 deti)

6 €

Permanentka (20 návštev na 1 osobu)

30 €

Kontakty:

Tel./Fax.: +421 53 44 626 31
E-mail: zoosnv(at)zoosnv.sk
Webová stránka: www.zoosnv.sk

Zoologická záhrada, Spišská Nová Ves

 • ZOO
 • ZOO
 • ZOO ihrisko
 • Šimpanz
 • Alexander
 • Daniel
 • Dikobraz
 • Jaguár
 • Kengura
 • Lama
 • Leopard
 • Lev
 • Medveď
 • Osol
 • Papágajovec
 • Poník
 • Ťava
 • Tiger

Stručné predstavenie ZOO, Spišská Nová Ves

Mesto je zriaďovateľom jednej zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku. Rozprestiera sa v juhovýchodnej časti mesta na rozlohe 8,0 ha. Nachádza sa v nej 530 kusov zo 130-tich druhov zvierat. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat, ku ktorým patrí napríklad tiger ussurijský. Ďalšími zaujímavými cudzokrajnými zvieratami sú ťava dvojhrbá, orangután bornejský, mandril pestrý, lama alpaka, lama krotká, kapybara močiarna, puma americká a iné. Z domácej fauny chováme medveďa hnedého, rysa ostrovida, labute veľké a iné. V minulosti sa nám podarilo odchovať mláďatá medveďa hnedého, lamy alpaky, makaka rhesusa, kengury červenokrké, tigra ussurijského, ťavy drojhrbé, dikobraza bielochvostého a iné. 

Rozprestiera sa v najkrajšej časti Slovenska, na strednom Spiši, ktorý je bránou do turisticky atraktívnej oblasti Národného parku Slovenský raj, odkiaľ je to „na skok“ aj do ďalšieho národného parku, do Vysokých Tatier. V blízkom okolí nájdeme najväčší hrad v strednej Európe ako aj najvyšší gotický oltár na svete, umiestnený v chráme v Levoči. Zoologická záhrada vypĺňa rôznorodosť týchto lokalít, na Slovensku najviac navštevovaných. Jej návštevnosť z roka na rok stúpa taktiež pre výnimočnosť pamiatok Spiša a pre okolitú krásnu neporušenú prírodu. Ročne ju navštívi cca 120-tisíc návštevníkov. Mesto vynakladá na ňu ročne 170-tis. €.

Zoologická záhrada zachováva charakteristický pôvodný vzhľad krajiny a prispieva tak k udržaniu rôznych foriem života s racionálnym využívaním prírodných zdrojov. Jazero, výrazný prvok v kompozícii záhrady, vytvára podmienky na prirodzený vývoj spoločenstiev kačíc a labutí, ochraňuje a udržiava a ich biotop. Areálom ZOO preteká potôčik. Naša Zoologická záhrada chráni podľa svojich možností túto časť prírody pred ničením a poškodzovaním. Zlepšuje tak stav životného prostredia a vytvára miesto, kde návštevníci so svojimi blízkymi môžu prežiť príjemné chvíle, odpočinúť si a načerpať nové sily. Ľuďom prichádzajúcim do Zoologickej záhrady sa ponúka možnosť nielen odpočinku a uvoľnenia od každodenného stresu, ale tiež poznania a pochopenia zákonitostí prírody. Naša Zoologická záhrada (ako aj všetky ostatné) sa podieľa na záchrane zvierat, ktorým hrozí vyhynutie okrem iného aj osvetou a vzdelávaním. Význam výchovy v ZOO spočíva predovšetkým vo výchove ekologickej. S nekoordinovane narastajúcou ľudskou populáciou narastá bohužiaľ degradácia ekologického prostredia. Následne potom dochádza sto až tisícnásobne rýchlejšie k vymieraniu živočíšnych druhov. Situácia, ktorú ľudia zavinili, sa stala natoľko vážnou, že to musia byť opäť len ľudia, ktorí môžu zastaviť túto vlnu vymierania druhov. Vzdelávacia úloha ZOO je teda jednoznačná: Vštiepiť verejnosti, a hlavne deťom a mladým ľuďom, nutnosť ekologickej ochrany planéty. Pritom výchovné pôsobenie ZOO je názorné a nenásilné, prichádza nepozorovane a zakladá sa na vlastnom záujme návštevníkov. Rozmanitosť drevín, ktoré sa tu nachádzajú umožňujú predvádzať areál ZOO súčasne ako areál botanický. V našej ZOO máme označených viac ako 30 druhov drevín.  Každý rok pripravujeme množstvo kultúrnych podujatí priamo v areáli ZOO. Medzi tie najzaujímavejšie patrí: Oslava 1. mája, Deň detí, Strašidelná noc a pod. Plán všetkých akcií ZOO nájdete na stránke www.zoosnv.sk.

Naša Zoologická záhrada bola založená v máji 1989 jej prvým riaditeľom Karolom Dzurikom st. Mestský park bol zrekonštruovaný a postupne v ňom pribúdali rôzne druhy zvierat. V októbri 1989 získala ZOO od Ministerstva kultúry SR oprávnenie na chov chránených druhov živočíchov. Od 1. 1. 2000 sa naša ZOO stala príspevkovou organizáciou mesta Spišská Nová Ves.

Na svoje si tu prídu aj najmenší návštevníci, pretože naša Zoo je spestrená dvomi detskými ihriskami. Počas letnej sezóny si môžu zaskákať na nafukovacej žirafe, alebo sa tešiť z iných atrakcií (jazda na koni, detské loďky na vode). V areáli ZOO sú aj stánky s občerstvením, stánok so suvenírmi, ZOO shopom a cukrárňou Pohoda.

V roku 2012 Zoologická záhrada slávnostne otvorila pavilón Aquaterra, kde sa nachádzajú rôzne druhy morských a sladkovodných akvarijných rýb, jašterov, hadov, korytnačiek, bezstavovcov, surikaty a drápkaté opice.

Sme členmi UCSZ (Únie českých a slovenských ZOO) a EARAZA (Euroázijská regionálna asociácia zoologických záhrad a akvárií).