Dnes je 16.05.2021, meniny má Svetozár
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Vybrané odkazyBanícky spolok SpišFotogaléria > Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves

Klopp orth - symbolická banská veža na nábreží Hornádu je súčasťou realizácie multifunkčného baníckeho centra a námestia v rámci projektu ROCHUS. V rámci výstavby multifunkčného baníckeho centra bude zriadená agentúra destinačného manažmentu, zriadenie turistického informačného centra, zrealizuje sa výstavba banského mostu a osadenie priestorovej plastiky - mapy hutníckych a baníckych miest Spiš – Gemer – Ózd (Foto: P. Baláž).
Budova Provinčného domu v Spišskej Novej Vsi bola od stredoveku až do r. 1777 mestskou radnicou. Zaujímavou časťou budovy je predná fasáda, ktorej súčasťou je aj Levočská brána. Uprostred oblúka tejto brány je do kameňa vytesaný erb Provincie XVI. spišských miest, ktorý Provincia dostala v roku 1774. V r. 1777 kúpila Provincia XVI spišských miest radnicu pre svoje účely. Takto slúžila až do zrušenia Provincie v roku 1876. Od roku 1954 má v ňom svoje expozície Vlastivedné múzeum v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa zameriava hlavne na geológiu, baníctvo a prírodu Slovenského raja. V súčasnosti je sídlom Spišského múzea (Foto: P. Baláž).
Bývalé sídlo Strednej priemyselnej školy baníckej a geologickej na Štefánikovom námestí v Spišskej Novej Vsi. Škola vznikla 1. septembra 1950 ako dvojročná banícka škola, expozitúra Vyššej priemyselnej školy v Banskej Štiavnici. V roku 2007 sa škola po 57 rokoch presťahovala do nových priestorov bývalého nábytkarského učilištia na Markušovskej ceste 2 (Foto: P. Baláž).