Dnes je 31.05.2020, meniny má Petronela, Petrana
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesŠport > Basketbalový klub AC LB

Basketbalový klub AC LB

www.basketball-snv.sk


História klubu

Počiatky organizovaného basketbalu sa datujú v meste už od roku 1947 pod hlavičkou Lokomotívy, no už vtedy tu existovala viac ako desaťročná tradícia neorganizovaného stredoškolského basketbalu. Až po druhej svetovej vojne vznikol prvý oddiel, ktorý po patričnej príprave sa zapojil i do pravidelnej súťaže. Najprv to bola Spišská basketbalová súťaž, ktorú riadili nadšenci z Lokomotívy a štartovali v nej družstvá z Kežmarku, Popradu, Gelnice, Prakoviec, Levoče a Spišskej Novej Vsi. Súťaž mala veľmi dobrú úroveň. Súťažili muži i ženy. Novoveské družstvá mužov i žien sa prebojovali čoskoro do Slovenskej národnej ligy. Muži v nej zotrvávali až do sezóny 2003/2004, kým ženský basketbal sa z mesta akosi vytratil, čo veľmi ľutujeme. Záujem o basketbal však bol i je u žien a dievčat stále. Relatívne oživenie ženského a dievčenského basketbalu nastalo až v polovici deväťdesiatych rokoch vplyvom aktivity bratov Demečkovcov.

Plejádu hráčov z dôb minulých, ktorí v skromných podmienkach písali dávnu históriu basketbalu na Spiši pre jej šírku obsiahnuť nemožno. Bolo ich veľa, nemožno všetkých vymenovať, no nemožno nespomenúť mená: bratia Vyparinovci, Ján Lehoczký, Štefan Vass, Imrich Kočík, Július Macko, Vojtech Král, Marián Slavkovský a ďalší.

Nový kolektív funkcionárov nastúpil pred 30.-timi rokmi na dráhu ďalších nových úspechov. Nadšenou organizátorskou prácou funkcionárov a trénerov boli vytvorené priaznivé podmienky pre rozvoj basketbalu /športová hala -TSM/. Najmä pod vedením trénera Štefana Vassa sa zrodili najväčšie úspechy mládežníckeho basketbalu v Spišskej Novej Vsi. Nemožno tiež nespomenúť prácu Viliama Nižníka, Mariána Slavkovského, Petra Ferenca, Jána Želikovského a najmä Vojtecha Krála.

Z liahne novoveského basketbalu v meste vyrástli hráči, ktorí pôsobili a pôsobia v prvoligových kluboch na Slovensku i v Čechách. Majerčák, Benický, Koľ, Demečko, Špiner, Ferenc, Kráľ, Koščo, Polcer, Mravčák, Michalko, Jančurovci, Černický, Chromej, Steinhauser, Sagula, Vass, Gajan, Sooš a v poslednom období Hovaňák, Dávid Demečko a Rerko.

Okrem trénerského kreditu Štefana Vassa a iných už spomínaných trénerov sa za touto činnosťou skrýva tvrdá a často nedocenená práca basketbalových funkcionárov. Dlhoročnou dušou basketbalu na Spiši bol Vladimír Jasenčák a Ladislav Kufčák. Za roky pôsobenia novoveského basketbalu na Slovensku sa vo funkcii predsedu oddielu, neskôr basketbalového klubu vystriedali Viktor Kubík, Vladislav Toporcér, Ján Harničár, Ladislav Meluš, Peter Ferenc, Vladimír Repaský a súčasný predseda Jozef Gonda. V poslednom desaťročí funkcionársky káder rozšírili Peter Sliva, Jozef Habas.

Sezóna 2003/2004 bola z pohľadu minulosti, ale aj budúcnosti klubu historická. Prvý postup medzi Slovenskú basketbalovú elitu, do basketbalovej extraligy vyvolal medzi fanúšikmi basketbalu v meste eufóriu nadšenia.

Príprava na historicky prvú extraligovú sezónu bola o to významnejšia, že sa uskutočnila v roku 30. výročia otvorenia športovej haly v Spišskej Novej Vsi, 60.narodenín Ing. Vojtecha Krála a 70–tky Štefana Vassa. Všetky tieto jubileá chceme osláviť spolu s fanúšikmi BK 04 počas sezóny 2004/2005 prehliadkou extraligového basketbalu na palubovke mestskej športovej haly. Klub vstupuje do sezóny s novým označením BK 04 AC LB Spišská Nová Ves.

Veríme, že nastávajúce obdobie prinesie basketbalu na Spiši úspech a stabilitu hodnú športovej tradície vybudovanej počas piatich desaťročí predchádzajúcimi generáciami.