Dnes je 11.08.2020, meniny má Zuzana
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

26. 06. 2019 08:41

Živé sochy 2019, 28. 6. od 16.00 hod. a 29. 6. od 14.00 hod.

Začiatok prázdnin patrí v Spišskej Novej Vsi svetoznámym ľudským sochám


SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Medzinárodný festival Živé sochy 2019/ Metropola južného Spiša bude už tento týždeň hostiť unikátne podujatie, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Festival Živé sochy sa v treťom roku svojej existencie premiérovo dostal medzi najlepšie podujatia v Košickom kraji. 

Tretí ročník Festivalu Živé sochy bude pokračovať v úspešnej tradícii, ktorú organizátori nastolili za ostatné dva roky. Okrem populárnych slovenských živých sôch Big Names, známych z Česko Slovensko má talent i Britain’s Got Talent na Spiš zavítajú aj zahraniční umelci. Holandský mím a majster sveta v živých sochách Frans Vogels a Austrálčanka Chae Lindeman. ,,Big Names na festivale, samozrejme, nemôžu chýbať, ale rovnako sa tešíme z účasti zahraničných umelcov,” hovorí zakladateľ festivalu Radovan Michalov. Organizátori sú radi, že si festival na Slovensku našiel svoje miesto a chcú nadviazať na divácky úspech z prvých dvoch rokov. ,,Keďže nič podobné predtým na Slovensku nebolo, nevedeli sme, ako budú ľudia reagovať. Vzhľadom na medzinárodné úspechy a dobré ohlasy, ktoré mali živé sochy Big Names alebo zrkadloví ľudia Mirror Family sme tušili, že takýto festival bude mať úspech.” 

Domáce umelecké zoskupenie Big Names sa pravidelne prezentuje po celom svete. Nedávno sa podieľalo na veľmi úspešnom projekte Majstrovská osmička počas uplynulých MS v hokeji v Košiciach. Predstavilo sa tiež v aktuálnej sérii Britain’s Got Talent, kde mu porotcovia, na čele so Simonom Cowellom, dali jednohlasné „áno“.

„Som rád, že práve Spišská Nová Ves sa stala domovom slovenského festivalu živých sôch s medzinárodnou účasťou, ktoré nie sú iba samoúčelnou atrakciou na fotenie. Napĺňajú predovšetkým originálnym spôsobom edukačné poslanie. Sú živou encyklopédiou svetových i našich dejín, približujú tisíckam návštevníkov našu minulosť a historický odkaz vedcov, umelcov, dejateľov,“ uviedol Pavol Bečarik, primátor mesta Spišská Nová Ves.

Festival Živé sochy v Spišskej Novej Vsi je tohto roku po prvý raz zaradený medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Oproti predošlým dvom ročníkom sa termín presunul z konca leta na jeho začiatok.

„Festival živých sôch v Spišskej Novej Vsi nám počas predchádzajúcich dvoch ročníkov ukázal, že je to jedno z najlepších podujatí, aké sa počas roka v našom kraji konajú. Fascinujúce umenie živých sôch si prichádzajú pozrieť domáci aj zahraniční návštevníci, čím získava nadregionálny rozmer. Aj preto sme sa rozhodli po prvýkrát ho zaradiť medzi TOP podujatia. Zoskupenie Big Names, ktoré v preklade znamená „veľké mená“ je počas roka náročné vidieť doma, pretože vystupujú všade v zahraničí. Návštevníci majú preto jedinečnú príležitosť vidieť ich aj v našom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka

Okrem hlavného programu nebude chýbať ani bohatý sprievodný program. Na námestí v uliciach Spišskej Novej Vsi návštevníci stretnú množstvo umelcov, pripravený bude aj detský program a tiež gastrozóna s koncertným pódiom.

Novinkou tohto roka je mobilná aplikácia,  šikovný sprievodca, ktorý vám umožní nájsť jednotlivé sochy na námestí a predstaví osobnosti, ktoré znázorňujú. Je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku. 

Užívatelia iPhonov a iPadov si ju môžu nainstalovať tu: 

https://apps.apple.com/us/app/%C5%BEiv%C3%A9-sochy/id1468732515
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.effortix.app551

Festival Živé sochy vznikol v roku 2017 a úspešnosť prvých dvoch ročníkov potvrdzujú tisícky návštevníkov z celého Slovenska, ale dokonca aj z Poľska alebo Česka. Spišskú Novú Ves toto podujatie zmenilo na nepoznanie, vstup na podujatie je bezplatný a takto to podľa riaditeľa a zakladateľa festivalu aj ostane: ,,Nie je ľahké niečo takéto zorganizovať, ale chceme, aby bol aj naďalej festival prístupný pre všetkých. S veľkou podporou mesta a kraja sa nám to zatiaľ darí.”

Všetky potrebné informácie nájdete v programe a na mape festivalu


 V Spišskej Novej Vsi 24. 6. 2019

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Informácie:
Radovan Michalov, t. č. 0911 414 886, e-mail: michalov(at)topeventshows.com