Dnes je 19.06.2018, meniny má Alfréd
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Akcie > Detail akcie

Detail akcie

Zlatý žobrák

Kategória: Kino

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák 2017 sa rozširuje do regiónov Košického kraja. Košický samosprávny kraj bude v tomto roku jeho partnerom. Podporí ho finančne aj premietaním filmov vo svojich regionálnych kultúrnych zariadeniach. 

Festival Zlatý žobrák tohto roku okrem Košíc zavíta aj do Michaloviec, Spišskej Novej Vsi a do Rožňavy. Jeho 23. ročník sa uskutoční v dňoch 7. – 10. júna 2017.

Najstarší a stále jediný festival svojho druhu v Európe je považovaný za jedno z najväčších mediálnych podujatí. Rozšírením premietania filmov do troch okresných miest podporí rozvoj regiónu v sociálnej a kultúrnej oblasti. Do organizovania festivalu sa v týchto troch  mestách zapojili mestské úrady a kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja – Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, v ktorom sa budú priamo premietať filmy a Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kde sa uskutoční workshop pre stredoškolákov a miestnych filmárov na tému Tvorba reportáže a spôsob financovania amatérskej reportáže. Na festivale sa podieľajú aj lokálne televízie TV Mistral Michalovce, TV Zemplín, TV Reduta Spišská Nová Ves a Rožňavská televízia.

Rozšírenie festivalu 

V tomto roku je  na festival prihlásených 280 filmov z 53 krajín. Zastúpenie majú mladí autori, produkčné spoločnosti aj lokálne televízie. „Teší nás, že každý rok sa autori prihlásia s kvalitnejšími filmami. V tomto roku máme o to väčšiu radosť, že si filmy zo svetovej produkcie môžu pozrieť aj diváci v troch okresných mestách kraja. Vítame to a považujeme za ďalší rozmer jedinečného európskeho fóra lokálnych vysielateľov a filmárov. Verejnosti ponúkneme to najlepšie aj z minulých ročníkov,“ vysvetľuje Eva Děkanovská, riaditeľka festivalu a správkyńa Nadácie City TV, ktorá festival organizuje.

Premietanie v regiónoch

Veľkým prínosom festivalu sú nielen filmy, ale aj workshopy na závažné témy, možnosť konfrontácie tvorby, ale aj nadviazania nových vzťahov. V posledných rokoch má festival aj zaujímavé sprievodné podujatia. Aj tie sa okrem samotného premietania filmov uskutočnia v regiónoch.       

V Spišskej Novej Vsi sa bude premietať v Kine Mier vo štvrtok 8. júna v časoch o 9.00, 11.00 a 13.00 hodine. „Pri Spišskom osvetovom stredisku funguje klub amatérskych filmárov, ktorí v deň premietania na Spiši – teda 8. júna využijú prítomnosť hostí z festivalu a organizujú si workshop na praktickú tému tvorby a financovania reportáží,“ hovorí Vladimíra Barbuščáková, riaditeľka Spišského osvetového strediska. 

Viac o festivale » »

Termíny

Štvrtok 08.06.2017 09:00