Dnes je 25.09.2018, meniny má Vladislav
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Akcie > Detail akcie

Detail akcie

Ekotopfilm - Envirofilm

Kategória: Kino

4. 12. 2017 od 16:00 v Kino Mier 

Posolstvom filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM je environmentálne vzdelávať a pozitívne meniť správanie ľudí k našej planéte, prostredníctvom filmov a sprievodných diskusií. Dbať na ochranu životného prostredia je v dnešnej dobe viac ako potrebné. 

Festival je otvorený doobeda programom pre deti s vopred dohodnutými základnými a strednými školami. Podvečer je určený verejnosti. Okrem jedinečných dokumentárnych filmov z celého sveta bude aj program "mimo plátna" - diskusie s hosťami na aktuálne témy.

Vstup ZADARMO. 

Program:

 • 16:00  DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM     (SK TITULKY, US/57’)
  Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a spotrebiteľov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

 • 17:00  ŽIVOT V OBLAKOCH                                             (SK ZNENIE, SK/51’)
  Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia.

 • 18:00  MIMO PLÁTNA: VLCI SEVERNÉHO SLOVENSKA

  Vlky predstavujú jednu zo základných zložiek ekosystému prírody vo Vysokých aj Nízkych Tatrách. Napriek tomu, že je to plachý, inteligentný a užitočný živočích, odnepamäti mu ľudia pripisujú negatívne vlastnosti (tzv. syndróm Červenej čiapočky). Dostávajú sa do konfliktu s ľuďmi, pretože spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách, navyše poľovníci ich berú ako konkurenciu pri love jeleňov, diviakov a srncov. Podľa poľovníkov je vlkov priveľa, podľa enviromentalistov zase málo. Vlky by mohli mať u nás svetlú budúcnosť, ale závisí to predovšetkým od toho, či ich ľudia budú schopní pochopiť a tolerovať. O tom, ako sa populácii vlkov darí na Slovensku, príde porozprávať Robin Rigg, vyštudovaný zoológ, zakladateľ Slovak Wildlife Society. Od príchodu zo Škótska na Slovensko v roku 1996 sa vo svojej práci sústredí na vlkov, medvede a rysy a ich interakciu s miestnymi obyvateľmi. V prednáške sa podelí o najnovšie výsledky monitoringu vlka získané pomocou genetickej analýzy, ktoré poskytujú unikátny pohľad na ich populáciu. Aký vplyv má odstrel na počet a dynamiku svoriek? Aký význam má pre ochranu a manažment šeliem? Tieto aj mnohé iné otázky zodpovie Robin v Spiškej Novej Vsi.

 • 19:00  SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY               (SK TITULKY, UK/65’) 
  Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť?

 • 20:10  BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST                       (SK DABING, US/18’)
  Film je video esej zaoberajúca sa minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Je kokteilom osobného dobrodružstva, využitia internetu a ľudí v rôznych krajinách. Nájdeme v ňom rozhovory s urbanistami – filozofmi ako sú napríklad Edward Glaeser, Carlo Ratti, a Janette Sadik-Khan. Filmár Oscar Boyson cestuje po celom svete a skúma najnovšie trendy, perspektívy a aktérov ovplyvňujúcich naše mestá.

 • 20:30  GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA       (SK DABING, US/60’)
  Film plynie po prúde najsvätejšej a zároveň najzatracovanejšej rieky sveta – Gangy. V roku 2013 sa vydali režiséri Jake Norton a Pete McBride na cestu od jej prameňa až po ústie dokumentujúc jej nespútanú krásu a boj o prežitie. Je to príbeh rieky s jej dichotómiou a zložitosťou. Je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie. 

Viac info na www.ekotopfilm.sk alebo na facebooku » »

Termíny

Pondelok 04.12.2017 16:00