Dnes je 06.08.2020, meniny má Jozefína
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePamiatky > Miesto prianí

Miesto prianí

alebo tiež pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi, označuje nový pamätník nachádzajúci sa v centre Radničného námestia pri budove Radnice. Slávnostne odhalený a požehnaný bol koncom roka 2012 pri príležitosti 655. výročia vzniku prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši (a zároveň najvýznamnejšej na Slovensku), ktorú založil v Spišskej Novej Vsi Majster Konrád.

Prvá písomná správa o zvonolejárovi Konrádovi sa datuje do roku 1357. Jeho nasledovníci udržali činnosť dielne do roku 1527. Bez zveličovania možno povedať, že Majster Konrád a ostatní majstri z jeho dielne prispeli svojimi zvonmi a krstiteľnicami do pestrej palety európskeho gotického kovolejárstva jedinečným prejavom. Tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné zvony dodnes zvonia v Spišskej Kapitule, v Košiciach, desiatkach obcí na Spiši, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí.

I priamo v pôsobisku zvonolejárne sa naskytá jedinečná možnosť vidieť, ba sa i dotknúť, týchto svedkov doby. Pri Mieste prianí sa od apríla 2013 nachádza kostolný zvon uliaty na prelome 14. a 15. storočia v dielni založenej Majstrom Konrádom. Vysoký je 85 cm (bez 6-ramennej profilovanej koruny), dolným priemer má 86 cm. Zvon bol pôvodne umiestnený vo veži farského kostola v Markušovciach. Mestu ho ako svoj zbierkový predmet poskytlo do nájmu Východoslovenské múzeum v Košiciach.

Okrem neho pri výstupe na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska, a zároveň aj najvyššie položenú zvonicu, možno vidieť i tzv. Šmertny zvon s priemerom 92 cm z roku 1486, ktorý pochádza od Jána Wagnera, posledného významného majstra Konrádovej dielne. V interiéri kostola sa nachádza i cenná bronzová krstiteľnica, ktorej časť (tzv. nohu v tvare kónickej nádoby) historici prisudzujú práve zakladateľovi dielne Majstrovi Konrádovi.

Autorom pamätníka Miesto prianí je akademický sochár Štefan Kovaľ z Vyšných Ružbách. Pamätník pozostáva zo sochárskeho diela predstavujúceho imaginárny portrét stredovekého zvonolejára Konráda. Pod ľavou rukou ukazujúcou na jeho dielo - rez zvona - je znázornený prúd žeravého kovu tečúceho do formy. Pravá ruka ukazuje do výšin na pozadí lúčov smerujúcich na vežu rímskokatolíckeho farského kostola, v ktorej sa nachádza jeden z posledných zvonov jeho dielne, spomínaný Šmertný zvon. Na zadnej strane polozvona sa nachádza text O REX GLORIE VENI CVM PACE (O, kráľ slávy, príď s pokojom), ktorý nevystihuje len náboženský obsah, keďže zvony zvolávajú dodnes do kostola na bohoslužby, ale i túžbu nás všetkých po pozemskom mieri a pokoji. Podľa kampanológa Juraja Spiritzu sa tento latinský text nachádza na siedmich zachovaných zvonoch pochádzajúcich zo spišskonovoveskej stredovekej zvonolejárne. Nájdete ho aj na zvone pri Mieste prianí.

A prečo Miesto prianí?
Polozvon pamätníka pozýva návštevníkov do svojich útrob, kde môžu potichu vysloviť svoje prianie a symbolickým zazvonením na zvonček ho s jeho zvukom vyslať do nebies.
Príďte si aj Vy niečo zapriať.

Adresa:
Radničné námestie 7, Spišská Nová Ves