Dnes je 03.07.2020, meniny má Miloslav
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePamiatky > Kostol Božieho Milosrdenstva

Kostol Božieho Milosrdenstva

Základy kostola nachádzajúceho sa na sídlisku Západ I boli položené na jeseň v roku 1996. Jeho slávnostná konsekrácia sa konala v roku 2009. 

Výrazným architektonickým prvkom kostola sú dve 38-metrové monolitické veže, ktoré sú ukončené jednoramennými krížmi. V priestore medzi vežami je umiestnená jedna z dominánt interiéru - zelený jednoramenný kríž zo skladaného skla a nerezu, ktorý je podľa autorov výškou 5,6 metrov a rozpätím 3,6 metrov najväčším skleneným krížom na svete umiestneným v kostole. Pod ním sa nachádza Bohostánok zo zlatého ónyxu a mosadze. Na stene vľavo je obraz Milosrdného Ježiša v životnej veľkosti. Dominantný je aj zelený oltár zo skladaného skla a nerezu. Architektúrou, technológiou a vybavením patrí kostol medzi moderné a účelové stavby sakrálnej architektúry na Slovensku.

Výstava pápežských darov Jána Pavla II.

Kostol je pútnickým miestom, pri konsekrácii bol vyhlásený za diecéznu Svätyňu Božieho Milosrdenstva. Nachádzajú sa tu relikvie troch svätých - apoštolov Božieho milosrdenstva, a to sv. Faustíny Kowalskej, sv. Vincenta Pallottiho a bl. Jána Pavla II. Vo svätyni a v priľahlom rehoľno-pastoračnom centre je prístupná verejnosti po omšiach výstava pápežských darov z Vatikánu, ktoré dostal pápež Ján Pavol II. na svojich apoštolských cestách a časť z nich daroval Spoločnosti katolíckeho apoštolátu pri Rímskokatolíckej farnosti Smižany - duchovným otcom Pallotínom, ktorí spravujú tento kostol. Výstava je jedinou svojho druhu na Slovensku a pravdepodobne aj na celom svete. K najcennejším exponátom, ktoré tu možno vidieť, patrí napríklad výšivka (ručná práca) z Mexika znázorňujúca strom pápežstva od sv. Petra až po Jána Pavla II., kríž zhotovený z kovovej konštrukcie zbúraných „dvojičiek“ (Svetového obchodného centra) v USA, miniatúra spáleného domu v Kosove či jedinečné umelecké spracovanie Desatora Božích prikázaní v obrazoch.

Adresa: Sídlisko Západ I, Hutnícka ulica 2, Spišská Nová Ves
Tel.: +421 53 443 43 44
E-mail: smizany(at)kapitula.sk
Web: http://sbm.bouli.biz/