dnes je 21.10.2017, meniny má Uršuľa

Žena v čiernom

The Woman in Black

thriller

Adaptácia: Stephen Mallatratt podľa románu Susan Hill
Preklad: Juraj Šebesta
Réžia, scéna a kostýmy: Klaudyna Rozhin
Hrajú: Peter Čižmár a Tomáš Diro

Žena v čiernom je neuveritel’ne úspešná, tak román, ako aj hra. Kniha Susan Hill bola preložená do viacerých jazykov a hra Stephena Mallatratta, uvedená prvykrát v roku 1987 v Scarborough, sa hrá na londýnskom West Ende nepretržite pozoruhodných 23 rokov. Videlo ju už vyše 8 miliónov ľudí a mnohí z nich si ju prichádzajú pozrieť znovu a znovu.

V čom tkvie tajomstvo jej úspechu?

Susan Hill sa domnieva, že súčasťou príťažlivosti tohto príbehu je jeho posolstvo. Jennet Humfryeová nedokáže odpustiť. Nedokáže ísť ďalej, musí zostať v tom strašnom pekle žiaľu a pomsty. Spútalo ju to naveky. Morálne ponaučenie je, že to musíte nechať tak. Žiaľ a obviňovanie musia skončiť. Hra vás udrží v sedadle – upúta vás, ale keď vyjdete von, stále o nej rozmýšľate. Také by mali byť všetky divadelné hry.

***

Strašidelný román Susan Hill Žena v čiernom vyšiel v roku 1983. Stephen Mallatratt, herec aj dramatik Divadla Stephena Josepha v Scarborough, si ho prečítal a predstavil si, ako by mohol byť upravený pre javisko s použitím čo najskromnejšej  scénografie a najjednoduchších rekvizít. Jeho vízia sa spoliehala na to, že najhrozivejšie aspekty hry si vytvorí obecenstvo vo svojej predstavivosti. Hra bola napísaná ako vianočná show pre štúdio v Divadle Stephena Josepha, kde mala premiéru v roku 1987. Mallatratt priznáva, že nápad vsadit’ dej hry do divadla vyplynul z potreby urobit’ to čo najlacnejšie. Vedel, že má k dispozícii štyroch hercov, ale uvedomil si, „že dá sa urobiť celú vec len s dvoma“.

Zvyšok - ako vraví Susan Hill - je divadelná história...

***

Stephena Mallatratta inšpiroval prológ Shakespearovho Henricha V., keď zbor vraví: „Ľutujem, ale nemôžem ukázať tieto boje, nedokážem zohnať tieto kone, musíte si ich obstarať vo vlastnej mysli.“ Výzva Ženy v čiernom obecenstvu, aby sa aktívne zapojilo a použilo svoju predstavivosť znamená, že do konca predstavenia vykonáme sami toľko práce, že budeme vyčerpaní.“

Peter Wilson, producent

***

„Je ľahké pochopiť, prečo sa adaptácia Stephena Mallatratta drží na scéne. Je to nervy drásajúce predstavenie, z ktorého vám nádherne nabehne husia koža. Pred vami sa odvíja príbeh o advokátovi, ktorý navštívi osamelý dom po zosnulej klientke a už ste zahalení viktoriánskou desivosťou ako morským oparom. Skutočný zvrat prichádza na konci, keď si uvedomíte, že zlo je schopné prenášať sa ďalej ako smrteľný vírus... Navštívil som aj dopoludňajšie predstavenie so skupinou bezočivých školákov, ktorí sa rozhodli, že nazlostia učiteľa tým, že sa budú na najstrašidelnejších miestach nahlas smiať. Veľmi skoro stíchli. Dlhá životnosť tejto hry nie je nijakou záhadou. Drží sa preto, lebo je to veľmi pôsobivé majstrovské dielo.

Pripravte sa na to, že vás vystraší jeden z najlepších hororových príbehov, aký ste kedy videli na javisku.

Daily Express

„Nechoďte na to, ak sa neradi nechávate vyľakať na smrť“

Sunday Mirror