dnes je 28.11.2015, meniny má Henrieta
 
   ObčanKultúra a voľný čas > Divadelné štúdio pri DMS

Divadelné štúdio pri DMS

Divadelné štúdio pri Dome Matice slovenskej
Zimná ul. č. 68, Spišská Nová Ves

Divadelné štúdio pri Dome Matice slovenskej pôsobí v meste Spišská Nová Ves, v čarovnom podkrovnom divadelnom priestore, kde sa stretávajú deti od šesť rokov až po vysokoškolskú mládež. Táto malá divadelná škola so zameraním na  dramatiku, bábkové divadlo, umelecký prednes a tvorivé písanie poskytuje dostatočný priestor na sebarealizáciu v oblasti dramatického umenia. Každoročne reprezentuje naše mesto a kraj na festivaloch s celoslovenskou  pôsobnosťou. Okrem toho Divadelné štúdio organizuje tvorivé dielne pre rodiny s deťmi, odborné semináre pre pedagógov, detské divadelné tábory, venuje sa dramatoterapii, organizuje divadelné predstavenia, festivaly  a iné atraktívne podujatia pre verejnosť.

Hviezdoslavovskí Koperdani

Divadelný súbor Hviezdoslav pri MKC v Spišskej Novej Vsi v uplynulej divadelnej sezóne uviedol hru Štefana Šimka Koperdani - odvrhnuté deti. Táto inscenácia pod režijným vedením Ivety Liptákovej na Malej krajskej scénickej žatve v Trebišove získala 2. miesto a postup na celoslovenský festival Tlmačské činohranie.

V Tlmačoch Hviezdoslavovci účinkovali medzi takými súbormi ako je Disk Trnava, DS Janka Chalupku Brezno, DS Daxner z Tisovca či Divadlo Commedia Poprad. Za Koperdanov si spišskonovoveský súbor prevzal cenu za žánrový prínos. Srdečne blahoželáme.

Ing. Emil Labaj, riaditeľ MKC SNV
(august 2009)

Divadelníci žali ďalšie úspechy

Divadelné štúdio pri Dome Matice slovenskej opäť reprezentovalo naše mesto na dvoch krajských festivaloch - Detské divadelné Košice a Divadelný Trebišov.

S inscenáciami Cirkus Svet, O koníkovi Oblakovi a Vrešťadlo sa predstavili košickému publiku. Spišská Nová Ves už druhý rok po sebe získala dve 1. miesta v kategórii Divadlo a Deti. Vďaka tomu sa Koník Oblak a Vrešťadlo 5. a 6. 6. 2008 zúčastnia celoslovenského festivalu DaD v Rimavskej Sobote. Z Malej krajskej scénickej žatvy neprišli naprázdno ani naši najstarší členovia. V kategórii Alternatívne divadlo na festivale Divadelný Trebišov za inscenáciu E. A. POE získali 3. miesto a odporúčanie s postupom na celoštátny festival, ktorý sa bude konať v Levoči. Úspešným divadelníkom blahoželáme. 

                                              Iva Liptáková

Vrešťadlo na celoslovenskom festivale

Na Festivale zábavného divadla DIVADELNÁ JAR JÁNA ROHÁČA sa každé dva roky stretávajú divadelníci z celého Slovenska, aby si uctili pamiatku vynikajúceho divadelného, televízneho a filmového režiséra Jána Roháča. Rodák z Nitrianskeho Pravna po skončení gymnázia v Prievidzi študoval na DAMU v Prahe. Pôsobil ako režisér v pražských (Divadlo Semafor, Divadlo ABC...) i mimopražských divadlách, 25 rokov v Československej televízii, vynikal ako výborný režisér programu Laterna-magika, nakrútil množstvo úspešných inscenácií, režíroval veľké zábavno-hudobné, kabaretné a revuálne programy. Robil všetko preto, aby sa divák v divadle cítil dobre... Náš kraj na tomto festivale reprezentovala Iva Liptáková so svojím Bábkovým divadlom spod Spišského hradu inscenáciou Vrešťadlo, v réžii Moniky Gerbocovej. Medzi trinástimi inscenáciami získala to najvyššie ocenenie LAUREÁT festivalu. Srdečne blahoželáme!

Ing. Peter Kőnig

Divadelné štúdio opäť úspešné

Začiatkom jari, s prvými podbeľmi, novoveská bína patrí deťom, ktoré sa venujú divadlu.  Spišské osvetové stredisko tu každoročne organizuje regionálnu prehliadku detskej dramatickej tvorivosti. Tento rok pod novým názvom: Divadlo a súčasník.

Divadelné štúdio pri Dome Matice slovenskej sa na tomto festivale predstavilo troma inscenáciami: Cirkus Svet, Skriňa plná rukávov a O koníkovi Oblakovi a to pod režijným vedením Ivy Liptákovej.

Ešte sa nestalo v dejinách tohto festivalu, aby najmenší žali palmu víťazstva.  

Dramatizácia básne Jozefa Mokoša - O cirkuse, tvorcov v Divadelnom štúdiu inšpirovala spojiť dve generácie:  najmenších špuntov, čo náhodne objavia starý kufor a   starého cirkusanta, ktorý si stále trúfa ukázať svoj kumšt, aby mohol byť medzi ľuďmi. Pán Herec s DS Hviezdoslav Peter Kőnig spolu s deťmi na javisku dokázali urobiť malý divadelný zázrak. Pred zrakom divákov, zabudnutím a objavením kufra sa svet mení na Cirkus, kde každé z detí si hľadá svoje miesto v kolektíve, rovnako ako starý cirkusant. Svojím Cirkusom Svet, témou, bezprostrednosťou, úprimným  uvoľneným  prejavom  postaveným na princípoch tvorivej dramatiky tak zaujali divákov a hlavne porotu, že získali postup na krajskú prehliadku Detské divadelné Košice.  Ale to nebol jediný úspech.

V kategórii divadla dospelých pre deti na festival do Košíc postupuje aj inscenácia O koníkovi Oblakovi. Mládežníci rozmýšľali ako na javisku odkryť tému, ktorej sa v divadle hranom pre deti poväčšine mnohí radšej vyhnú. Povieme si, že krutosti je všade navôkol až až. Zvlášť, keď agresivita sa stala bežnou súčasťou detí. V počítačových hrách deti strieľajú, zabíjajú, autami zrážajú ľudí, lebo je to iba hra... a zrazu sa pýtame, prečo sa v detskom divadle téme smrť vyhýbame.  Každý z nás  niekoho alebo niečo  stráca. Niekomu umrela akvarijná rybička, inému uhynul kanárik v klietke. Preto divadelníci sa rozhodli ukázať príbeh koníka, ktorý si hľadá malý kúsok šťastia medzi ľuďmi práve takto.

Mladým divadelníkom blahoželáme, prajeme veľa úspechov v ich divadelnej tvorbe a možno na niektorej z repríz v Divadelnom štúdiu v podkroví Domu Matice slovenskej ...Dovidenia.                       

Mgr. Ružena Dorčáková, riaditeľka DMS Spišská Nová Ves