Dnes je 01.10.2020, meniny má Arnold
Mesto Spišská Nová Ves
 
   ObčanKultúra a voľný čas > Chorus Iglovia

Chorus Iglovia

Kontakt:
Kolárska 5
052 01 Spišská Nová Ves
E-mail: chorusiglovia(at)chorusiglovia.sk

Web: www.chorusiglovia.sk

Logo Chorus Iglovia
Logo Chorus Iglovia

Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA, ktorý do 31. 12. 2004 niesol meno GEOLÓG, sa na kultúrnej scéne v Spišskej Novej Vsi, ale i na Slovensku a v zahraničí už pevne udomácnil. Vo svojom repertoári má okolo 180 skladieb, z ktorých vyše 100 je schopný zaspievať po krátkom nácviku kedykoľvek. Zbor spieva v klasickom hlasovom členení - soprán, alt, tenor, bas.

Repertoár zboru:

  • slovenské ľudové piesne v úprave skladateľov,
  • zahraničné ľudové piesne v úprave skladateľov,
  • cirkevné piesne v úprave skladateľov od XV. storočia po súčasnosť,
  • vianočné piesne a koledy  
  • populárne piesne a piesne tanečného charakteru,
  • piesne a skladby hudobných klasikov: A. Dvořák, J. L. Bella, C. M. Weber, M. Sch. Trnavský, E. Suchoň, J. Cikker, W. A. Mozart, G. Verdi, V. F. Bystrý, F. Schubert, B. Smetana, M. Moyzes, G. F. Händel, P. I. Čajkovský, J. S. Bach, L. v. Beethoven, O. di Lasso, M. Praetorius, F. Liszt, J. Brahms, V. Adamec, I. Podprocký a iní,
  • černošské spirituály,
  • hymnické piesne, modlitby a chorály.

Predseda výboru zboru:
Ing. Igor Murko
Mob.: +421 908 476 422
E-mail: murko(at)demax.sk

Tajomníčka výboru zboru a dirigentka zboru:
Mgr. Marta Nováková
Mob.: +421 907 438 538
E-mail: sefka(at)demax.sk

Logistik zboru:
Ing. Jozef Lukačovský
Mob.: +421 905 296 657
E-mail: jozef.lukacovsky(at)chorusiglovia.sk

Chorus Iglovia reprezentoval v Poľsku

CHORUS IGLOVIA opäť úspešne reprezentoval, tentoraz na III. Medzinárodnom festivale speváckych zborov v poľskom Gdaňsku. 

Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA (ďalej CHI) aktívne pracuje a koncertuje nielen doma, ale aj v zahraničí. Tento rok si dali speváci zo Spišskej Novej Vsi pred seba náročnú úlohu – obstáť na súťaži v Gdańsku. Prihlásili sa do kategórie A – miešané spevácke zbory a hoci nedosiahli na bronzové pásmo, dostali pochvalu poroty.

Celý zájazd spojený s vystúpením mali organizačne na starosti členovia výboru CHI a všetko bolo vybavené a zdarne urobené od začiatku do konca.

Na cestu sa „Chorusáci” vydali už vo štvrtok 20. 2. 2014 večer, aby po precestovaní celej noci v piatok 21. 2. 2014 ráno dorazili do Gdyne, kde bola plánovaná prvá zastávka – veľké morské akvárium.

Z Gdyne sme cestovali do mesta Sopoty, ktoré je známe svojím speváckym festivalom, ako aj festivalovým mólom. Ani my sme na ňom nemohli chýbať. Na poludnie sme sa konečne dostali aj do cieľa našej cesty – miesta festivalu, do Gdańska.

V sobotu 22. 2. 2014 presne na poludnie sme už stáli nastúpení a pripravení vojsť do sály Hudobenj školy pred porotu (viď snímka). V porote sedeli samí muži, skladatelia a dirigenti z Poľska, Lotyšska, Slovinska a Veľkej Británie a jej predsedom bol lotyšský hudobný skladateľ Vytautas Miškinis. Perličkou bola skutočnosť, že v rámci súťažného programu sme spievali práve jeho skladbu Cantate domino. Ďalšími skladbami nášho súťažného repertoáru boli: Napadly písně od A. Dvořáka, Domine, non sum dignus od M. Sch. Trnavského a Čačina, čačina od O. Halmu. Dirigentka zboru Mgr. Marta Nováková nás vyše polroka „cepovala” a odrazu sme to všetko mali ukázať, teda ukázať, čo vieme. Odviedli sme veľmi slušný výkon, a to sme ešte nevedeli, že náš zbor je jediný amatérsky zo všetkých zúčastnených zborov vo všetkých kategóriách. Rovnako jediný zbor zo Slovenska.

Po prehliadke mesta nás večer čakal nesúťažný koncert v prekrásnom Kostole sv. Mikuláša, kde sme zaspievali 7 skladieb a videli ďalších 5 zborov z Poľska, Bieloruska a Lotyšska.

V nedeľu 23. 2. 2014 po Galakoncerte, na ktorom zaspievali všetky zbory, sme s napätím čakali na vyhodnotenie, ktoré napokon prišlo. CHORUS IGLOVIA dostáva diplom za účasť a neskôr aj ústnu pochvalu poroty.

Naše vystúpenie a výkon na festivale v Gdaňsku zhodnotila dirigentka CHORUS IGLOVIA Marta Nováková takto: „Jedna vec je spievať s radosťou, druhá vec je spievať pred porotou a tretia vec je spievať v amatérskom, resp. (polo) profesionálnom zbore. Po vyhodnotení sme mali diskusiu s členmi poroty, ktorí ocenili, že náš zbor už len tým, že kvalifikovane vystúpil na tomto festivale, dokázal veľa, a teda nie je možné nás porovnávať s ostatnými zbormi.

S výkonom našich spevákov som spokojná, verím, že vydali zo seba maximum. Pre mňa je zadosťučinením osobná pochvala členov poroty jednak na moju osobu, jednak na spevákov, pretože porota presne vedela, kam nás má zaradiť. Doslova povedali: ,Vidíme, že to robíte pre radosť, a to nech vám vytrvá.’ Chcem sa všetkým našim spevákom, aj tým zvonku, ktorí nám pomohli, poďakovať za výkon i za celý zájazd, resp. pobyt. Opäť sme spoznali iný kút sveta, nových ľudí s novými piesňami a získali nové neoceniteľné skúsenosti.”

Domov sme dorazili v pondelok večer. Aj keď unavení, ale spokojní, šťastní, plní zážitkov a pocitu dobre vykonanej práce. Pre seba i pre druhých.

Text: Igor Murko, snímka: František Kafka