Dnes je 23.01.2020, meniny má Miloš
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Otázky, námety a pripomienky

Otázky, námety a pripomienky

Pohotovostné služby lekární

Pohotovostné služby lekární sa nachádzajú hneď na hlavnej stránke v ľavom stĺpci stránky v časti Dôležité kontakty/Lekárne - pohotovosť.

Kde je cestovný poriadok MHD?

Kompletný zoznam cestovných poriadkov liniek MHD je v sekcii Občan/Doprava/MHD vo forme stiahnuteľných PDF súborov, ktoré je možné čítať pomocou programu AcrobatReader.

Kde môžem pridať inzerát?

Inzerciu je možné pridať v sekcii Inzercia (odkaz v ľavom stĺpci stránky). Pre pridanie inzercie je potrebné sa najskôr zaregistrovať a prihlásiť použitím užívateľského mena a hesla.

Upozornenie

Pre zaslanie otázky je potrebné zaregistrovať sa >>

Adam, 17. 5. 2016:

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, prečo je na parkovisku pri Hypernove rampa? Odkúpil niekto toto parkovisko pre seba?
Ďakujem.

Odpoveď:

Mestu nie je známa príčina osadenia rampy na bývalom parkovisku Hypernovy, nakoľko sa nejedná o mestský majetok. Z výpisu z katastra nehnuteľností je jasné, že majiteľom je spoločnosť Property Development, a. s., Dončova 27, Ružomberok.

Mesto Sp. Nová Ves

 

 

 

ela, 15. 5. 2016:

Dobry den
ked nerobite kosiarnu ulicu, mohli by ste aspon zakopat zakopy, ktore medzi kanalizacnymi poklopmi niekto vykopal, vopred diki
Jamy su na krizovatke kosiarna limbova a na kosiarnej smerom na smrekovu, kedze sa jedna o pozemok mesta ke by msla byt cesta a nie jama na ktorej zahrabanie staci traktor s radlicou na sneh, cize nic nemozne pre udrzanie majetku mesta v normalnom stave, aby sa nemohlo povedat, ze mesto pre kosiarnu ulicu nerobi vobec nic .. co je skoro pravda
tesim sa ze tam jama nebude, dufam ze nebudem sklamana dakujem

Odpoveď:

Pracovníci Mestského úradu, odd. výstavby a dopravy vykonali obhliadku predmetnej lokality na Košiarnej ulici s nasledovným zistením.

Výkop rýh nie je aktivitou mesta, ale zrejme majiteľov pozemkov, ktorým prekáža, že krížom cez ich pozemky sú vyjazdené nelegálne cesty autami. Prístupová cesta k rodinným domom na Košiarnej ulici (zatiaľ neexistujúcim) je možná po jestvujúcej Smrekovej ulici, ktorá je prístupovou cestou k záhradkárskej osade Červený jarok. Žiadna legálna prekopávka nebola v tejto lokalite povolená.

Mesto  Spišská Nová Ves nemá žiadny záväzok ani povinnosť zabezpečovať výstavbu sietí v tejto lokalite. Jediným záväzkom bola prostredníctvom eurofondov výstavba verejného vodovodu a splaškovej  kanalizácie. O lepší prístup na ulicu Košiarnu je potrebné žiadať zodpovedný subjekt vyvíjajúci aktivity súvisiace s individuálnou bytovou výstavbou lokality Červený jarok.

Očakávame, že pôvodca tohto stavu uvedie nelegálnu prekopávku do pôvodného stavu na základe tlaku vlastníkov priľahlých nehnuteľností. V prípade identifikácie pôvodcu daného stavu, mesto vyzve túto osobu k uvedeniu priestranstva do pôvodného stavu a zváži prípadné kroky v zmysle platnej legislatívy, príp. využitie sankcií za nelegálne prekopanie verejného priestranstva.

Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Martin, 30. 4. 2016:

Zdravím,
neviem, či mi odpoviete na moju otázku, pretože môj predchádzajúci komentár ste odignorovali. Predsa sem ale uvediem, kde je problém tentokrát.
Od 1. mája (zajtra) sa menia cestovné poriadky MHD, no autobusy už dnes jazdia podľa nového cestovného poriadku bez toho aby to bolo niekde uvedené. Neviem, či sa neviete orientovať v kalendári, no ak neviete prevádzkovať dopravu, tak to prosím prenechajte kompetentnejším osobám. Je to naozaj hanba. Ešte uvediem, že šlo o spoj linky č. 4. Vopred ďakujem za vysvetlenie tejto zvláštnej situácie.

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet. Aj na základe neho sme občanov informovali o zmenách v MHD nie len v sekcii Doprava na web stránke mesta, ale aj samostatným upozornením na hlavnej stránke v aktualitách. Za spol. eurobus sa však k Vášmu podnetu vyjadriť nemôžeme.
Dostali sme od nich odpoveď, že 29. 4. 2016 zaslali na zverejnenie nové cestovné poriadky. O forme ďalšieho upozornenia cestujúcich napr. na zastávkach nás neinformovali, rovnako nám neodpovedali na prevádzku zmenených spojov skôr ako 1. 5. 2016.
Ing. Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora 

 

 

Janka, 26. 4. 2016:

Chcem sa opýtať, či sa bude riešiť situácia s parkovaním na ulici Odborárov. Po celej dĺžke ulice stoja autá, je možné aby mesto z trávnatých plôch urobilo pozdĺžne parkovanie ?

Odpoveď:

V rámci akčného plánu Mesta Spišská Nová Ves je táto myšlienka a investícia plánovaná na rok 2018.

Ing. Peter Susa, vedi oddelenia výstvby a dopravy MsÚ

Matej, 30. 3. 2016:

Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa plánuje rekonštrukcia basketbalového ihriska na mieri , respektíve basketbalových košov. Za odpoveď vopred ďakujem

Odpoveď:

Ak máte na mysli ihrisko medzi ulicami Sama Chalúpku a Krčméryho, zlomená basketbalová obruč bude opravená v dohľadnej dobe.

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

Štefan, 29. 3. 2016:

Dobry den,
chcem sa informovat na planovany projekt tunelu kalmanka, s ktorym je spojeny odklon zeleznicnej trate. Trat ma viest cez oblast uzemia, kde sa nachadzaju zahradky za Markusovskymi zavorami. Ako vlastnika jednej zo zahradok ma zaujima, ci je v plane, ze by mala trat viest priamo cez pozemky zahradok, alebo je jej vystavba planovana mimo tohto uzemia na prilahlej luke? Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď:

Uvedená otázka je určená hlavne pre Železničnú spoločnosť SR, pretože oni sú investorom stavby a záležitosť je v ich kompetencii.

Podľa nám dostupných informácií z projektu pre územné konanie z roku 2007 nová trať nepôjde cez záhradkovú lokalitu a záhradky, kde má nehnuteľnosti pán Cabala, ale lúkou pri potok Brusník.


Ing. arch. Teodor Štubňa, vedúci oddelenia územného plánovania a stav. poriadku MsÚ
 

 

 

 

Eva, 28. 3. 2016:

Z nedele na pondelok v noci o cca 2,3O hod. zobudila ma streľba, či ohňostroj v centre mesta a bolo po mojom spánku. Nie je náhodou čas od 22.oo hod. do 6.oo hod. rannej, čas nočného kľudu? Naviac , kto má potrebu takejto bezohľadnej výstrednosti aj v čase sviatkov Veľkej noci. Kto? Vie to niekto vysvetliť? Napr. polícia? Počulo to celé centrum mesta, aj širšie, kde sídli aj polícia. Ďakujem za všetkých, ktorí boli takto zobudení.

Odpoveď:

Mestská a ani štátna polícia nemá informáciu o nejakej mimoriadnej udalosti z tohto času. Pravdepodobne došlo k explózii nahromadených splodín vo výfukovom potrubí motorového vozidla prechádzajúceho centrom mesta.

Andrej Boroň, zástupca náčleníka MsP

Ľuboslava, 22. 3. 2016:

Dobrý deň, reagujem na vašu odpoveď ohľadne detského ihriska na Československej armády. Mesto by malo spracovávať koncepciu údržby a správy detských ihrísk podľa potrieb a požiadaviek občanov. Detské ihriská by sa mali nachádzať tam, kde sú malé deti. Možno by bolo vhodné prehodnotiť využívanie doterajších ihrísk a prípadne zvážiť aj premiestnenie. My sme nemali záujem o nejaké basketbalové ihrisko čo zaberá veľkú plochu. Máme záujem o malé pieskovisko, prípadne hojdačku, šmýkalku a malý drevený domček. Máme tu malinké deti, niektoré nechodia ešte ani do škôlky, tak nechcite od nás aby sme s nimi behali po Spišskej. A ďalší dôvod prečo ho chceme mať tu je bezpečnosť a hygiena, to si budeme vedieť ustrážiť. Myslíme si, že desať malých detí do 5 rokov si už zaslúži malinké ihrisko. Cez prázdniny je tu tých detí podstatne viac. Prosíme vás, zvážte ešte raz vaše stanovisko, veď je to investícia do 500 euro. V prípade potreby sa s Vami, pán Sad, aj stretneme. Ďakujem Ľuboslava

Odpoveď:

Každý by chcel mať detské ihrisko pred vlastným vchodom, ale to nie je možné. Údržba detských ihrísk stojí nemalé finančné prostriedky (bohužiaľ hlavne z dôvodu ničenia vandalmi). Avšak na všetkých detských ihriskách je pravidelne vykonávaná údržba a taktiež Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonáva pravidelné kontroly pieskovísk. Detské ihrisko nie je možné len tak rozložiť na mieste A, používať a keď deti vyrastú, premiestniť na miesto B a keď aj tu deti vyrastú opäť premiestniť na miesto A. Čo sa týka finančných nákladov na vybudovanie nového detského ihriska. Obyčajný koník na pružine (najmenší herný prvok) stojí v akcii 305 € s DPH, takže to rozhodne nie je investícia do 500 €.
Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

Miroslava, 21. 3. 2016:

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, kedy bude dokončený VDSL internet na sídl. Tarča?

Káble trčia zo zeme už minimálne pol roka a nič sa nedeje. Pýtala som sa aj v Telekome, ale ani ich technici nevedeli povedať, kedy a či vôbec sa práce ukončia.
Už aj po okolitých dedinách majú rýchlejší a stabilnejší internet ako máme na Tarči :(
Prosím poraďte, kde ešte sa viem dopátrať odpovede, kedy bude na Tarči rýchlejší internet. Prípadne, prečo na Tarči nie je optický internet, ked na iných sídliskách už dávno funguje.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Podľa informácií zhotoviteľa stavebných prác pre spoločnosť T Com by sa mala doplniť "technológia" predmetnej siete na sídl. Tarča v priebehu tohto roku /orientačne do dvoch mesiacov/. Považujte to však ako neoficiálnu informáciu.

Oddelenie výstavby a dopravy MsÚ

Júlia, 21. 3. 2016:

Ad: Parkovanie na ul.Odborárov
Viete, na ul.Odborárov je táto situácia s parkovaním katastrofálna už dlhodobo a nič sa nedeje. Autobusy nemajú ako prechádzať popri autách stojacich pri ceste, chodci preskakujú deravé chodníky plné mlák a trávniky pred domami už dávno nie sú trávniky. Kedy sa táto ulica, ktorá je vstupom do mesta konečne upraví pre vozidlá i pre chodcov? Nemyslím si, že Mestská polícia nevidí to množstvo áut stojacich na trávnikoch KAŽDÝ DEŇ, a predsa nikoho nepokutuje. Veď aj pri žel.stanici je platené parkovisko, ktoré môžu nakupujúci využívať. Prečo sa nepostavia aj neplatené parkoviská pri poliklinikách (napr.na problematickom trávniku pri Poliklinike pri Hornáde), aby nemuseli chorí ľudia ešte aj platiť za parkovanie? Za tie pokuty, čo sa vyberajú by sa to malo dať, nie?

Odpoveď:

V zmysle akčného plánu Mesta Spišská Nová Ves, je predpokladaný termín realizácie rekonštrukcie ulice Odborárov v roku 2018. Mesto má spracovanú projektovú dokumentáciu stavby. Ďalším krokom bude zabezpečenie povolenia stavby. Investičný zámer musí byť schválený v rozpočte mesta pre daný rok.
V rámci Nábrežia Hornádu nie je v súčasnosti zámerom mesta budovanie parkovacích plôch. V danom území by sme chceli v budúcnosti prioritne vybudovať chodníky pre peších, zrekonštruovať miestnu komunikáciu a vybudovať verejné osvetlenie. Každý z takýchto investičných zámerov je potrebné vykryť finančnými zdrojmi, ktorých výška predstavuje značnú čiastku v porovnaní so spomínaným výberom pokút.
Zdravotnícke zariadenia nie sú mestské organizácie, preto aj ich režim prevádzky a parkovania nie je možné zo strany mesta upraviť.

oddelenie výstavby a dopravy, MsÚ

Dôchodca, 20. 3. 2016:

Poprosil by som odpoveď zástupcov mesta na otázku prečo musia občania mesta počúvať ohlušujúce zvuky lietadiel miestneho aeroklubu. Začína sa turistická sezóna a preletov nad obytnými časťami mesta bude narastať. Hluk mi veľmi vadí a ešte viac mi vadí keď niektorí piloti robia okruhy aj osemkrát nad jedným miestom (zrejme nad svojim rodným domom) a v pomerne nízkej výške. Bol by som vám povďačný, keby sa im let povolil napr.: 300m od okraja zastavaných plôch.

Odpoveď:

Problematika, ktorú opisujete nie je v kompetencii samosprávy.

Mesto Spišská Nová Ves

Júlia, 10. 3. 2016:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či naša železničná stanica, ako vstupná brána do mesta pre mnohých návštevníkov nášho mesta, ešte dlho bude zasypaná posypovým materiálom (kamienkami), ohorkami a odpadkami? Je to otrasný pohľad, nehovoriac o tom, že kufre na kolieskach sa po takýchto chodníkoch len veľmi ťažko ťahajú!

Odpoveď:

Vašu otázku sme poslali prednostovi železničnej stanice, čakáme na odpoveď. Ďakujeme za trpezlivosť.

Mesto Sp. Nová Ves

Julia, 10. 3. 2016:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako je možné, že Mestská polícia nijako nepostihuje vodičov za parkovanie na trávniku pozdĺž cesty na ul.Odborárov pri jednotlivých obchodoch a hlavne pri Hostinci RESA, ale postihuje napr. všetkých vodičov - chorých ľudí, ktorí nemajú kde parkovať pri návšteve Polikliniky pri Hornáde a pri Nemocnici s poliklinikou na Jánskeho ulici? Sú to iní vodiči, je to iný trávnatý porast alebo platia iné zákony? Či je istejšie ísť pred nemocnice, lebo veď tam ľudia parkujú dlhšie kvôli čakaniu u lekára?!

Odpoveď:

V prípade, že hliadky mestskej polície zistia, že došlo k porušeniu dopravných predpisov riešia vodičov bez ohľadu na to na akom mieste sa to stalo, to znamená aj na ul. Odborárov. V prípade nemocníc hliadky mestskej polície reagujú na telefonické oznámenia občanov o dopravnej situácii v uvedených lokalitách. Vodiči, ktorí prichádzajú k poliklinike pri Hornáde, prípadne k nemocnici na ul. J. Jánskeho, majú k dispozícii parkoviská pri spomínaných inštitúciach, ktoré sú poloprázdne, avšak na ul. Odborárov sa obytné domy zmenili na predajne bez možnosti zásobovania a parkovania zákazníkov. 

A. Boroň, zástupca náčleníka mestskej polície

Ľuboslava, 9. 3. 2016:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať za všetky mamičky bývajúce na takom malom sídlisku, šesť bytoviek na Československej armády, či by bolo možné zriadenie malého ihriska pre naše deti. Už tu býva dosť mladých rodín a nemáme sa kde hrať s deťmi. Za odpoveď vám vopred krásne ďakujem.

Odpoveď:

Mesto má spracovanú Koncepciu správy a údržby detských ihrísk v meste Spišská Nová Ves na roky 2016 – 2020. Hlavnými úlohami stanovenými v koncepcii je konsolidácia existujúcich detských ihrísk a hracích prvkov na území mesta a vybudovanie centrálneho detského ihriska na sídliskách. Vzhľadom na to, že v blízkosti bytoviek na ulici Československej armády sa nachádzajú dve detské ihriská (Konrádova ulica a Ulica Fraňa Kráľa) v súčasnej dobe neuvažujeme nad vybudovaním ďalšieho detského ihriska v danej lokalite.  

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

Lucia, 1. 3. 2016:

Dobrý deň,
ako zriaďovateľa materských a základných škôl v meste Spišská Nová Ves sa obraciam na Vás so žiadosťou o informáciu, týkajúcu sa stravnej jednotky dieťaťa:
- Ide konkrétne o situáciu, ak dieťa v materskej škole v priebehu dňa, resp. v jeho doobedňajšej časti náhle ochorie (bolesti brucha, horúčka), alebo je rodič hoci aj z iných osobných a rodinných dôvodov (úmrtie v rodine atď.) nútený vyzdvihnúť si dieťa z MŠ skôr, napríklad okolo 11:00 hod., ... prečo nie je v takomto prípade možné, aby si rodič vyzdvihol vopred zaplatený obed určený pre dieťa, a tento aby si zobral so sebou, napríklad do obedára?

Je predsa pochopiteľné, že ak bolo dieťaťu na daný deň riadne zaúčtované stravné za celý deň, tj. rodič zaplatil za obed, desiatu, aj olovrant, no neočakávané okolnosti neumožňujú dieťaťu zúčastniť sa obeda, mal by mať predsa rodič nárok/právo/povinnosť vziať si obed so sebou, ak mu bol tento vyúčtovaný.
Alebo mám tomu rozumieť, že prax s takouto situáciou neráta, a materská škola má jednoducho zákaz vydať jedlo (obed) rodičovi, i keď tento za stravu zaplatil?

A ak môžete vyhovieť dôchodcom, aby títo odoberali stravu zo školských zariadení a odnášali si túto so sebou domov, tak si myslím, že rovnako by to malo byť umožnené aj deťom, resp. ich rodičom či zákonným zástupcom. O to viac, že im dané jedlo bolo v daný deň riadne zaúčtované.

Dôvod, ktorý ma prinútil obrátiť sa na Vás s týmto podnetom, je ten, že v materskej škole na Hanulovej ulici, mi v prípade neočakávaných okolností skoršieho vyzdvihnutia dieťaťa odmietajú vydať jedlo (obed) pre dieťa určené, a to i napriek môjmu výslovnému dotazovaniu sa o jeho vydanie a argumentu, že v daný deň mi za dieťa bolo riadne vyúčtované stravné. Odmietanie vydania jedla mi vedúca jedálne odôvodňuje tým, že je zakázané vynášať jedlo z jedálne. No konkrétnu právnu normu, ani interný predpis či nariadenie, ktoré by takéto konanie zakazoval, mi nevedeli, a ani nechceli poskytnúť.
A ak som sa s touto prosbou obrátila na p. riaditeľku, Mgr. Beátu Pavlanskú, táto sa odvoláva iba na kompetencie vedúcej jedálne.
Žiadam Vás preto o kompetentnú odpoveď.
Mám vnímať takéto správanie vedúcej jedálne ako oprávnené alebo v rozpore s predpismi a obvyklou praxou?
Od iných mamičiek detí z iných materských škôl, totiž viem, že na iných materských školách, alebo i na základných školách, problém s vydávaním obeda nemajú (podotýkam, že hovorím len o prípade neočakávaného skoršieho odchodu dieťaťa zo škôlky)

Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Vážená pani Varšová,

v zmysle Zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) § 140, ods. 1 je školská jedáleň zriadená na prípravu, výdaj, konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole.  Podľa ods. 9 zákonný zástupca  dieťaťa čiastočne uhrádza náklady na prípravu jedál.

V prípade ochorenia dieťaťa, alebo jeho neprítomnosti v škole je povinnosťou rodiča odhlásiť dieťa z obeda v zmysle zásad školského poriadku príslušnej školy, spravidla 24 hodín vopred, v prípade náhleho ochorenia do 8,00 h. ráno.

Výdaj hotových pokrmov do prepravných nádob musí byť realizovaný  v súlade s Vyhláškou  Ministerstva zdravotníctva č. 533/2007 Z.z.  o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania, §5, ods.2 a 3.

Na základe uvedených právnych predpisov vedúca školského stravovacieho zariadenia pri MŠ J. Hanulu 6 neporušila žiadne z ustanovení týchto zákonov, zariadenie nemá podmienky  na výdaj stravy do prepravných nádob pre deti tak,  aby neporušilo Vyhlášku MZ č. 533/2007 Z. z. §5, ods. 3.

Stravovanie dôchodcov v školských stravovacích zariadeniach sa realizuje v súlade so sociálnym programom mesta, prebieha podľa stanovených podmienok  upravených v prevádzkovom poriadku a so súhlasom RÚVZ.

Ing. Eva Vargová, oddelenie školstva MsÚ

Ján, 29. 2. 2016:

Vážený pán Susa.
Ďakujem za Vašu odpoveď, na ktorú som musel čakať bezmála mesiac, aj tak som si ju nedokázal prečítať, nakoľko na stránke mesta zasahuje do loga, takže niektoré slová som si musel domyslieť. Ale aj napriek tomu som z Vašej odpovede a odpovede pána Košalku usúdil, že auto nie je pre hendikepovaného dôležitejšie ako pes, ale Vy a poslanci to nedokážete alebo nechcete pochopiť. Ide o čistý alibizmus. Neobstoja ani Vaše argumenty o bezplatnom parkovaní v meste a podobne. Nakoľko touto obhajobou odmietate riešiť problémy občanov s ŤZP.

Odpoveď:

Peter, 27. 2. 2016:

Dobrý deň. Výstavbu cyklistického chodníka plánujú uskutočniť obce Smižany, Spišské Tomášovce, Letanovce a Hrabušice.
Čítajte viac: http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/8137144/obce-pri-slovenskom-raji-spoji-cyklotrasa.html#ixzz41OR9o5zY
Prečo sa Spišská Nová Ves do tohto projektu nezapojila? Neuvažujete nad tým? Ak áno, kedy by sme mohli novú cyklotrasu zo SNV do Hrabušíc vyskúšať?

Odpoveď:

Mesto Spišská Nová Ves v súčasnosti pripravuje výstavbu cyklotrasy pri rieke Hornád. Budovanie novej cyklotrasy je riešené v rámci IV. etapy územného generelu cyklotrás mesta Spišská Nová Ves. Sleduje zámery rozvoja cyklistickej dopravy v meste, ktorá je určená Územným plánom mesta Spišská Nová Ves ako verejnoprospešná stavba. Cyklistický chodník je situovaný v intraviláne mesta a prechádza územím mestskej zástavby po pravom nábreží v smere toku rieky Hornád. 
Cyklotrasa bude napojená na už existujúci úsek Ulice E. M. Šoltésovej. Nový úsek sa plánuje od Vyšnej Hati po Ulicu Gorkého. Tento úsek  má dĺžku 1501,86 m a je rozdelený na 3 časti. Ako prvá sa bude realizovať takmer 450 metrov dlhá trasa od Leteckej ulice po  Gorkého ulicu. V roku 2017 sa bude pokračovať v ďalších dvoch častiach od Vyšnej Hati  po Ulicu J. Matušku, dĺžka tejto časti má 500 metrov a ďalšia od Ulice J. Matušku po Leteckú ulicu. Táto trasa je dlhá 558 metrov.
Predmetom stavby je obojsmerný asfaltový cyklistický chodník so šírkou 3 metre. Ďalej sa bude realizovať aj verejné osvetlenie, sadové úpravy a prvky drobnej architektúry. Táto líniová stavba je povolené rozhodnutím o využití územia ako celok s platnosťou do roku 2020.
V súčasnosti prebieha proces vydania stavebného povolenia, nasledovať bude zabezpečenie verejného obstarávania. V prvotnej fáze je taktiež potrebný výrub približne 60 stromov  v zmysle rozhodnutia na výrub drevín vydaného OÚ OSoŽP v Spišskej Novej Vsi, ktorý bude zrealizovaný v období vegetačného pokoja v termíne do 30. 3. 2016. Samozrejmosťou je náhradná výsadba v okolí cyklotrasy, ktorá bude riešená po ukončení výstavby v dvojnásobnom počte drevín. Súčasťou bude aj rekonštrukcia a úprava križovatky ulíc Za Šestnástkou  a Letecká počas výstavby cyklochodníka v tomto roku, križovatka spomínaných ulíc sa bude meniť z pôvodného tvaru Y na tvar T. Rekonštrukcia cyklocesty na Ulici Ing. Kožucha po zoologickú záhradu zatiaľ na plánovaná nie je.
Odhadovaný stavebný náklad predstavuje približne 950 tis. eur s finančným krytím z rozpočtu mesta. Termín celkovej realizácie projektu odhadujeme do konca roku 2017. Cyklotrasa by mala pokračovať ďalej cez kataster obce Smižany až na Podlesok v Slovenskom raji. Hornádsky úsek cyklotrate spojí Spišskú Novú Ves a obec Smižany po rieke Hornád. V smižianskom katastri pôjde cyklochodník okrajom rómskej osady a pretne cestu na Košiarny Briežok, čím vznikne napojenie na Slovenský raj. Cyklochodník je zatiaľ naplánovaný po jednom brehu Hornádu.
Mesto Spišská Nová Ves

 

 

lenka, 24. 2. 2016:

Dobrý deň, chcem sa opýtať prečo Spišská Nová Ves ako okresné mesto nemá detského neurológa. Chodiť na vyšetrenia a kontroly do Košíc alebo do Popradu je dosť náročné, hlavne pre choré deti a aj finančne je to dosť drahé. Ďakujem.

Odpoveď:

Nakoľko Váš podnet nespadá do kompetencií samosprávy, odoslali sme ho na zodpovedanie NsP Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi a Košickému samosprávnemu kraju.

Uvádzame doručené stanovisko od inštitúcie Svet zdravia: 

Výkon územnej samosprávy na úseku poskytovania zdravotnej starostlivosti koordinuje Odbor sociálnych vecí a zdravotníctva Košického samosprávneho kraja. Zabezpečenie odovzdania zdravotnej dokumentácie inému poskytovateľovi ako aj určenie rozsahu zdravotného obvodu patrí do kompetencií KSK. V prípade akútneho stavu o ďalšom postupe rozhodne ošetrujúci lekár. Nemocnica Spišská Nová Ves, a. s., má v pláne v budúcnosti zriadenie ambulancie detskej neurológie a v súčasnosti má snahu zabezpečiť špecializáciu lekára za týmto účelom. Špecializačné štúdium trvá 3 roky a nadväzuje na už získanú špecializáciu v odbore pediatria alebo neurológia. 
MUDr. Martin Šimo, námestník pre LPS
Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, a. s., Jánskeho 1, 052 01 Spišská Nová Ves

Stanovisko Košického samosprávneho kraja: 

Sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti upravujú dva právne predpisy:         1. Zákon č.578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov definuje verejnú minimálnu sieť poskytovateľov a verejnú sieť poskytovateľov:

Verejná minimálna sieť poskytovateľov
je usporiadanie najmenšieho možného počtu verejne dostupných poskytovateľov na území Slovenskej republiky alebo na území príslušného samosprávneho kraja alebo na území príslušného okresu (ďalej len "príslušné územie") v takom počte a zložení, aby sa zabezpečila efektívne dostupná, plynulá, sústavná a odborná zdravotná starostlivosť s prihliadnutím na
a) počet obyvateľov príslušného územia vrátane možnej odchýlky vo vzťahu ku geografickým a demografickým podmienkam príslušného územia,
b) chorobnosť a úmrtnosť obyvateľov príslušného územia,
c) migráciu cudzincov a osôb bez štátnej príslušnosti10) na príslušnom území, d) bezpečnosť štátu.

Verejnú sieť poskytovateľov
  tvoria verejne dostupní poskytovatelia, ktorí majú aspoň s jednou zdravotnou poisťovňou uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.11)

2. Nariadenie vlády SR č. 640/2008 o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré ustanovuje verejnú minimálnu sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ambulantnú zdravotnú starostlivosť a verejnú minimálnu sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť, pevnú sieť poskytovateľov a koncovú sieť poskytovateľov.

Toto nariadenie však ustanovuje verejnú minimálnu sieť poskytovateľov špecializovanej zdravotnej starostlivosti (okrem gynekológov a stomatológov) len na územie SR a územia krajov na rozdiel od zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti... ako vyššej právnej normy, podľa ktorého by verejná minimálna sieť poskytovateľov mala byť ustanovená okrem územia SR a krajov aj na územia okresov. Normatív počtu lekárskych miest (l.m.) v špecializovanom odbore neurológia vrátane detskej neurológie podľa Nariadenia vlády SR č.640/2008 Z. z. je pre Košický samosprávny kraj 36,7 l.m.

V prípade, že v niektorej lokalite ukončil poskytovateľ zdravotnej starostlivosti prevádzkovanie svojho zdravotníckeho zariadenia, čo je aj prípad Spišskej Novej Vsi v špecializačnom odbore detská neurológia, zdravotnú dokumentáciu pacientov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý tam predtým pôsobil,  pridelí samosprávny kraj podľa  možnosti geograficky najbližšiemu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti tej istej odbornosti, resp. ju rozdelí viacerým geograficky najbližším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti tej istej odbornosti.

Dá sa skutočnosť, že v Spišskej Novej Vsi chýba detský neurológ, nejako riešiť ?

Nejestvuje spôsob, na základe ktorého by mohol samosprávny kraj zabezpečiť, resp. prikázať niekomu, resp. nejakému subjektu prevádzkovať detskú neurologickú ambulanciu v Spišskej Novej Vsi, pretože samosprávny kraj nemá kompetenciu určiť žiadateľovi o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia miesto výkonu činnosti.

Je len jeden spôsob ako by mohla v Spišskej Novej vsi opäť existovať detská neurologická ambulancia. Niekto (lekár – fyzická osoba alebo poskytovateľ ambulantnej alebo ústavnej zdravotnej starostlivosti – právnická osoba) musí prejaviť záujem o vydanie povolenia na prevádzkovanie detskej neurologickej ambulancie práve v Spišskej Novej Vsi a ten niekto musí byť alebo musí mať odborne spôsobilého lekára pre  poskytovanie zdravotnej starostlivosti v špecializovanom odbore detská neurológia. Skutočnosť, že  Spišská Nová Ves je okresné mesto, nemá žiadny vplyv na existenciu alebo neexistenciu akejkoľvek ambulancie na území mesta alebo v blízkom okolí.

MUDr. Štefan Lipčák, vedúci referátu zdravotníctva a lekár samosprávneho kraja
Úrad Košického samosprávneho kraja
tel.: 055 / 7268 290, 0918 / 766 011
e-mail: stefan.lipcak(at)vucke.sk
web: www.vucke.sk

 

 

 

Slavomír, 18. 2. 2016:

Dobrý deň,
Chodím bežkovať na Grajnár, kde mesto SNV vybudovalo bežkársky areál a čo som tam videl. Trasy rozryté od lesných mechanizmov, čo úplne znemožnilo bežkovanie. Myslím si že, bežkovanie by tam malo mať prednosť. Dakujem

Odpoveď:

Lesy mesta Spišská Nová Ves, s. r. o.,  vybudovali areál bežeckých tratí na Grajnári ako jednu z možností na športové vyžitie občanov mesta Spišská Nová Ves. Táto zima nebola charakteristická trvácnosťou snehovej prikrývky pre extrémne teplé dni a časté dažde čo znamená, že boli len krátke obdobia kedy sa dalo na Grajnári „bežkovať“. Kvôli spadnutým stromom na trati i okolo nej a kalamite bola ťažba začatá koncom februára 2016 aj v tejto lokalite s prioritným spracovaním dreva ležiaceho na trati. Málo mrazivých dní, dažde a chýbajúca snehová prikrývka spôsobili výtlky a narušenie lesnej cesty (trate) lesnými mechanizmami. Cesta bude po ukončení spracovania dreva uvedená do pôvodného stavu. Ináč sme nepredpokladali, že v mesiaci marec za takých  klimatických podmienok sa ešte bude „bežkovať“ a aj keď, tak sneh vydrží len niekoľko dní, o bolo aj pravdou. Bežecká trať - Grajnár je prvotne lesnou cestou vybudovanou za účelom obhospodarovania a ochrany lesa, no upravenou pre možnosť rekreačného bežeckého lyžovania, za predpokladu dostatočne vysokej a trvácnej snehovej prikrývky. Okrem iného z ťažbovej činnosti sú dotované  aj náklady na udržiavanie mimoprodukčných funkcií lesa, ktorou je aj funkcia rekreačná  a spomenuté lyžiarske trate. Dúfame a prajeme všetkým bežkárom, že budúca zima bude k snehu štedrejšia a trate na Grajnári budú opäť plne funkčné.  

Ing. Marek Burik, Lesy mesta Spišská Nová Ves, s. r. o.

 

 

Martin, 18. 2. 2016:

Dobrý deň!
Uplynulé dni som bol na bežkách v bežkárskom areáli GRAJNÁR. Napadlo tak asi 15-20 cm snehu co je na bežky postačujúce. 6 km trasa bola prejdená takmer v celej dĺžke lesnými mechanizmami, čím bolo znemožné ju prejsť na bežkách. Pokiaľ viem tak v zimnom období ma prioritu bežkársky areál.
Ďakujem.

Odpoveď:

Lesy mesta Spišská Nová Ves, s. r. o.,  vybudovali areál bežeckých tratí na Grajnári ako jednu z možností na športové vyžitie občanov mesta Spišská Nová Ves. Táto zima nebola charakteristická trvácnosťou snehovej prikrývky pre extrémne teplé dni a časté dažde čo znamená, že boli len krátke obdobia kedy sa dalo na Grajnári „bežkovať“. Kvôli spadnutým stromom na trati i okolo nej a kalamite bola ťažba začatá koncom februára 2016 aj v tejto lokalite s prioritným spracovaním dreva ležiaceho na trati. Málo mrazivých dní, dažde a chýbajúca snehová prikrývka spôsobili výtlky a narušenie lesnej cesty (trate) lesnými mechanizmami. Cesta bude po ukončení spracovania dreva uvedená do pôvodného stavu. Ináč sme nepredpokladali, že v mesiaci marec za takých  klimatických podmienok sa ešte bude „bežkovať“ a aj keď, tak sneh vydrží len niekoľko dní, o bolo aj pravdou. Bežecká trať - Grajnár je prvotne lesnou cestou vybudovanou za účelom obhospodarovania a ochrany lesa, no upravenou pre možnosť rekreačného bežeckého lyžovania, za predpokladu dostatočne vysokej a trvácnej snehovej prikrývky. Okrem iného z ťažbovej činnosti sú dotované  aj náklady na udržiavanie mimoprodukčných funkcií lesa, ktorou je aj funkcia rekreačná  a spomenuté lyžiarske trate. Dúfame a prajeme všetkým bežkárom, že budúca zima bude k snehu štedrejšia a trate na Grajnári budú opäť plne funkčné.  

Ing. Marek Burik, Lesy mesta Spišská Nová Ves, s. r. o.