dnes je 25.06.2017, meniny má Tadeáš
 
   Otázky, námety a pripomienky

Otázky, námety a pripomienky

Pohotovostné služby lekární

Pohotovostné služby lekární sa nachádzajú hneď na hlavnej stránke v ľavom stĺpci stránky v časti Dôležité kontakty/Lekárne - pohotovosť.

Kde je cestovný poriadok MHD?

Kompletný zoznam cestovných poriadkov liniek MHD je v sekcii Občan/Doprava/MHD vo forme stiahnuteľných PDF súborov, ktoré je možné čítať pomocou programu AcrobatReader.

Kde môžem pridať inzerát?

Inzerciu je možné pridať v sekcii Inzercia (odkaz v ľavom stĺpci stránky). Pre pridanie inzercie je potrebné sa najskôr zaregistrovať a prihlásiť použitím užívateľského mena a hesla.

Upozornenie

Pre zaslanie otázky je potrebné zaregistrovať sa >>

Hana, 6. 11. 2014:

Dobrý deň,
táto časť webu mesta funguje? Chcete povedať, že od 19. 6. 2014 sa nikto neozval s žiadnou pochvalou ani sťažnosťou? Existuje ešte správca alebo nejaká zodpovedná osoba, ktorá sleduje čo by chceli riešiť naši občania aj takouto formou.

Hana

Kto vyhlásil embargo na sťažnosti občanov na webovej stránke mesta?

Odpoveď:

Z rubriky "Otázky, námety a pripomienky" neodchádzali emailové upozornenia poverenému pracovníkovi MsÚ, ktorý má na starosti vybavovanie podnetov občanov. Webhostingová spoločnosť, kde je stránka spisskanovaves.eu umiestnená,  realizovala pred časom bezpečnostné opatrenia bez upozornenia nás ako správcu webstránky, preto sme problém nemohli okamžite riešiť.

Problém bol technického charakteru - nebol nastavený odosielateľ emailu, preto ho emailový server odmietol odosielať.

V súčasnosti už to je opravené.

Všetky odoslané podnety občanov sú v súčasnosti už uložené v databáze systému, takže poverení pracovníci MsÚ na ne budú postupne odpovedať.
Mesto Spišská Nová Ves

zuza, 28. 10. 2014:

Dobrý deň, aké 2 nákupné centrá sa stavajú pri OC madaras? Kde môžem nájsť povolenie stavby? Ak mi nebude odpovedané, obrátim sa s otázkou na pána primátora!

Odpoveď:

Vo východnej časti OC Madaras je vo výstavbe veľkosklad potravín firmy CBA. V západnej časti OC Madaras je vo výstavbe Merkury Market. Stavby vznikajú na základe platných stavebných povolení. Stavebné povolenia vydalo mesto SNV a Okresný úrad. Stavebné povolenia majú investori a príslušné úrady.
Ing. arch. Teodor Štubňa, oddelenie územného plánovania a stavebného poriadku, MsÚ

Ondrej, 25. 10. 2014:

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s otázkou, či sa nedá posunúť spoj 810402 2 Levoča Sp Nová Ves odchod 19:40, nakoľko spojom chodievam už rok a mám odsledované, že ľudia čakajú na stanici už o 19:20, aj autobus je už v Levoči, na 19:40 z cestujúcich už nik neprichádza. Za odpoveď ďakujem

Odpoveď:

Mesto zabezpečuje koordináciu a úpravu cestovného poriadku miestnej autobusovej dopravy. Vašu žiadosť preposielame spoločnosti Eurobus, ktorá v prípade, že zabezpečuje predmetný spoj sa bude môcť k navrhovanej úprave vyjadriť. Každý spoj a časový rozpis má množstvo závislostí aj na iných spojoch, preto je nutné zvážiť všetky okolnosti pre prípadnú úpravu.
Mesto Spišská Nová Ves

 

Parciálne porady ku zostave cestovných poriadkov prímestskej dopravy sa konali v dňoch 16. a 17. 9. 2014 a zúčastnil sa ich aj zástupca mesta Spišská Nová Ves. Na nich nebola podaná táto požiadavka, preto spomínaný spoj 810402/2 nebol riešený.

V súčasnosti sme spracované cestovné poriadky zaslali ÚKSK Košice na schválenie a linky prechádzajúce do Prešovského samosprávneho kraja sú na odsúhlasení a schválení v Prešove.

Z našej strany je možný požadovaný časový posun spoja. Pokúsime sa požiadavku aj napriek tomu, že už prebieha schvaľovacie konanie, uplatniť. Ak by to už nebolo možné, požiadavku uplatníme v najbližšom možnom termíne zmien (pravdepodobne ku 1. 3. 2015 alebo ak nebude tento termín vyhlásený, tak ku 1. 6. 2015).
Ing. Peter Koreň, vedúci osobnej dopravy, eurobus, a. s. - DZ Sp. Nová Ves

 

 

Jozef, 25. 10. 2014:

Zdravím. Otázočka na náčelníka MsP. V minulosti sa zakúpili 2 ks skútrov pre MsP. Myslím, že som ich vtedy videl asi 2 x prejsť cez mesto. Dlhú dobu ich niet. Som invalid a taký skúter by sa mi zišiel na presun. Ak ich MsP nepoužíva, nie sú na predaj? No asi si dosť namýšľam,že?

Odpoveď:

Mestská polícia predisponovala  skútre na pracoviská mestského úradu, ktoré sú využívané podľa potreby na plnenie služobných úloh, hlavne na oddelení komunálneho servisu.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Mária, 23. 10. 2014:

Zaujímalo by ma, či sa mesto bude snažiť o vybavenie každodenného zastavovania IC vlakov v Spišskej Novej Vsi spoločnosťou RegioJet do Bratislavy a Prahy.

Odpoveď:

V súvislosti so súkromným poskytovateľom vlakovej dopravy RegioJet nebolo mesto požiadané o akékoľvek stanovisko. V prípade, že by tomu tak bolo, v žiadnom by sme službu nezamietli. Na základe tohto podnetu sa budeme o problém zaujímať v železničnej spoločnosti a budeme sa usilovať o zastavovanie v Spišskej Novej Vsi.
Ing. Jela Bednárová, prednostka MsÚ

Hana, 22. 10. 2014:

Dobrý deň,
bol by, keby v Spišskej Novej Vsi bol dostatok cyklistických chodníkov v rôznych smeroch.

Dňa 22. 10. v ranných hodinách, v čase najväčšej dopravnej špičky a v tomto dni aj poriadnom lejaku, sa mestskí policajti schovávali v podjazde smerom na polikliniku, kde zastavovali cyklistov. Išlo väčšinou o študentov, ktorí sa ponáhľali do škôl. Policajti im vyčítali jazdu po chodníku.
Pýtam sa ako matka, či by ste prikázali svojim deťom a aj vy osobne, či by ste išli cez podjazd na bicykli v rannej špičke.
V tom čase mali mestskí policajti radšej strážiť priechody pre chodcov okolo škôl a nestalo by sa, čo sa v tom dni stalo.

Podjazdom jazdím asi na bicykli v špičke len ja a to sa vždy pri dôjdení do cieľa poďakujem všetkým slušným šoférom a svätým, že som to zasa prežila.

Každý informovaný cyklista používa cyklochodníky aj v našom meste, ak sa na nich náhodou nemotajú mestskí policajti, ako sa už neraz stalo.

Nerátajme kilometre cyklochodníkov, ktoré sú iba v parku alebo na nezmyselných miestach. Ale také, ktoré sú súbežné s cestou.
Koľko km cyklochodníkov je okolo cesty smer Harichovce, Markušovce, Novoveská Huta, Smižany cez Radlinského ulicu v našom meste??

Je smiešne, keď v našom meste prebehne týždeň mobility a vedenie mesta sa prezentuje tých pár dní na bicykloch a potom sadnú späť do áut.

Očakávam fundovanú odpoveď.

Ďakujem a s pozdravom Za bezpečnosť cyklistov v našom meste.

Hana

Pozn. pod čiarou:
Kto spravuje túto web stránku, že nie je nastavená slovenčina?

Odpoveď:

Mestskí policajti na chodníku pod podjazdom upozorňovali cyklistov na dodržiavanie zákona o cestnej premávke a neposielali ich na vozovku. Cyklista na chodníku pre peších nemá ohrozovať svojou jazdou na bicykli chodcov. Nakoľko v danom úseku už niekoľkokrát došlo ku kolízii cyklistu s chodcom, tak preto mestskí policajti boli na danom mieste a upozorňovali cyklistov, aby zostúpili z bicykla a tlačili ho vedľa seba.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Dobrý deň. K pripomienke ohľadom nastavenia slovenčiny na web stránke sa na základe uvedeného nevieme vyjadriť. Prosíme preto bližšie špecifikovať, o aký problém ide, aby sme vedeli zareagovať.
Mesto Spišská Nová Ves

vladimír, 21. 10. 2014:

Dobrý deň.
Rád by som sa opýtal, či nie je možné upraviť, prípadne zrekonštruovať parkovisko na sídlisku Západ 1 na Hutníckej ulici nachádzajúce sa medzi autobusovou zastávkou a kostolom. V daždivé dni tam stojí voda a aj z toho dôvodu v týchto miestach nechcú ľudia parkovať, pretože sa nedá k autám dostať. Po okrajoch parkovacej plochy sú hlboké jamy, hlavne v mieste v okolí oplotenia fary. Ďalej je dosť komplikovaný výjazd na cestu z predmetného miesta z dôvodu umiestnenia kontajnerov.
Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:

 

Zatiaľ sa v spolupráci s mestským výborom sústredíme na budovanie nových parkovacích miest vzhľadom na ich nedostatok. Evidujeme potrebu výškovej úpravy existujúcich betónových dielcov alebo inú vhodnú úpravu parkovacích plôch. Takéto investície sú závislé na stanovení priorít v rámci jednotlivých mestských výborov a finančných prostriedkoch mesta. Predmetnú záležitosť prerokujeme s MsV č. 5 - sídl. Západ I.
Mesto Spišská Nová Ves

 

Vlastimil, 20. 10. 2014:

Dobrý deň... Niekoľko krát v tomto roku som počúval a čítal kade tade, ako mesto vymení asfaltový koberec konkrétne na Hutníckej ulici, na sídl. Západ... No tak ako som to neustále kade tade čítal, tak sa to zrazu vyparilo a nielen, že o tom nie je ani len počuť, ale hlavne sa nič nerobí, a to je už druhá polovica októbra a za dverami máme zimu. Čo je teda s tým? Bude sa to vôbec robiť? Bude sa to robiť tento rok? Alebo mám očakávať, že ľady sa pohnú dva týždne pred voľbami???? Celá dĺžka cesty na tejto ulici je v dezolátnom stave, tie diery plné vody po daždi, preliačiny a pod., a to je len jedna z ciest v takom stave na celom sídlisku... Ďakujem.

Odpoveď:

Komunikácia je zrealizovaná, je potrebné dorobiť vodorovné značenie, to by sa malo zrealizovať v priebehu budúceho týždňa.
Termín realizácie určite nezávisel od volieb, ale od termínu schválenia finančných prostriedkov na tento účel v mestskom zastupiteľstve, od termínov potrebných na zabezpečenie verejného obstarávania, príslušných povolení, a podpisu zmluvy s dodávateľom. Harmonogram prác dodávateľa sme tiež nevedeli ovplyvniť nakoľko sa podieľal na realizácii viacerých stavieb naraz.
Veríme, že táto investícia prispeje k zlepšeniu komfortu dopravy motoristov na tomto sídlisku.
Pozn. Mesto postupne zrealizovalo opravy komunikácií Tkačska, Kamenárska, Kolárska, Hutnícka, okolo Brusníka poza garáže. Podľa možností by sme radi pokračovali vo výmene asfaltových kobercov aj na ostatných cestách na sídlisku Západ I.
Mesto Spišská Nová Ves

Vladimír, 11. 10. 2014:

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na možnosť dať pred Základnú školu Hutnícka značku zákaz státia a kontrolovať jej dodržiavanie. Na trávniku parkujú autá, ktoré ho úplne zdevastovali. Svojim státím zužujú cestnú komunikáciu pri križovatke, čo spôsobuje komplikácie v rannej špičke a svojim státím tesne pred zebrou aj výhľad chodcom.

Odpoveď:

Dopravné značenie sa vzťahuje na komunikáciu, ak by bola osadená dopravná značka zákaz státia, týkalo by sa to jedine komunikácie. Parkovanie na trávniku, teda na mieste na to neurčenom nie je možné. V takom prípade je možné kontaktovať mestskú políciu na zjednanie nápravy. Taktiež státie pred a za priechodom je predpísané vyhláškou a jeho porušenie je možné trestať.
Mesto Spišská Nová Ves

Slavko, 9. 10. 2014:

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, keďže dnes bol predstavený nový vlak spoločnosti RegioJet v Košiciach na trase do Prahy, prečo tento vlak bude zastavovať v Spišskej Novej Vsi len do 13. 12. 2014. Myslím si, že keď toto mesto chce nejakým spôsobom prezentovať cestovný ruch, tak takéto spoje by mali byť prioritou pre vedenie mesta, aby zastavovali v SNV, ale ako poznám vrchnosť, tak zasa cúvla a stačí, že zastaví v Poprade a odtiaľ je to na skok do Slovenského raja, však. Takto toto mesto nikdy nebude napredovať.

Odpoveď:

V súvislosti so súkromným poskytovateľom vlakovej dopravy RegioJet nebolo mesto požiadané o akékoľvek stanovisko. V prípade, že by tomu tak bolo, v žiadnom by sme službu nezamietli. Na základe tohto podnetu sa budeme o problém zaujímať v železničnej spoločnosti a budeme sa usilovať o zastavovanie v Spišskej Novej Vsi.
Ing. Jela Bednárová, prednostka MsÚ

Peter, 17. 9. 2014:

Dobrý deň,

chcel by som si v byte nahradiť plynové gamatky plynovým kotlom a radiátormi. Potrebujem na túto úpravu splniť ohlasovaciu povinnosť, resp. mať povolenie na rekonštrukciu, projekt a podobné papierovačky?

Ďakujem Peter

Odpoveď:

Výmena gamatiek za vykurovanie radiátorové, so zdrojom tepla plynovým kotlom sa považuje za zmenu v užívaní stavby, spočívajúci v zmene spôsobu vykurovania bytu (domu) oproti pôvodnému technickému riešeniu, preto postup stavebného úradu pri jeho povoľovaní musí byť v správnom konaní podľa ustanovenia § 85 stavebného zákona a ďalších príslušných ustanovení. Stavbu po zrealizovaní možno užívať na základe kolaudačného rozhodnutia. Ďalšie informácie je možné získať na príslušnom stavebnom úrade.
Ing. Zuzana  Krajňáková, referát stavebného poriadku, MsÚ

Stefan, 26. 6. 2014:

Dobrý deň,
super, že sa začal stavať chodník na sídlisku Západ na Duklianskej. Dúfajme, že tam potom po dokončení už nebude v čase dažďov bahno ako pre hrochy.

Mám 2 pripomienky:
- nájazd na začiatku a konci chodníka spravte plynulý (nie schod), aby sa tam dalo vyjsť s kočíkom alebo bicyklom
- nejako treba poriešiť tie kamióny /tatrovky, ktoré na danej ploche parkujú (parkovali) každý deň v počte 1 - 5 kusov. Keď sa chodník dokončí a kamióny sa vrátia, tak ho môžu za pár dní zničiť.

Každopádne za chodník ďakujeme.
Štefan

Odpoveď:

Situáciu pravidelne monitorujeme, v prípade zistenia parkovania prosíme zavolať na bezplatné tel. číslo 159. Ďakujeme za spoluprácu.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

 

Uvedený podnet bol vyriešený, aj čo sa týka možného parkovania kamiónov, sú tam umiestnené zábrany.
Mesto Spišská Nová Ves

Miroslav, 25. 6. 2014:

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedy bude upravená cesta v oblasti Fľudra ku garážam. My, garážnici, platíme dane ako ostatní obyvatelia SNV a ešte chcem sa opýtať, či sa neuvažuje o namontovaní kamerového systému z dôvodu vykrádaní garáží (mal som tú skúsenosť pred časom) monitorovanie hliadok nestačí. Ďakujem.

Odpoveď:

Žiaľ nie, kamerovým systémom monitorujeme verejné priestranstvá, kde je vysoká frekvencia osôb. Napriek tomu zvýšime monitorovanie lokality cez hliadkovú činnosť.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Ďakujeme za podnet. Uvedená cesta už bola upravená.
Mesto Spišská Nová Ves

Milan, 23. 6. 2014:

Zdravím,
moja pripomienka sa týka vodorovného značenia priechodov pre chodcov na sídlisku Mier, konkrétne na Štúrovom nábreží.
Neviem, či ide o zámer, alebo o nedopatrenie, ale po obnovení cesty a po namaľovaní vodorovného značenia ostal jeden priechod pre chodcov bez vodorovného značenia. Ide o priechod od Obchodného domu Prima smerujúci ku vchodu na Štúrovom nábreží 19. Nie je to príliš bezpečný stav, keďže aj značka z jednej strany je dosť skrytá v konároch stromu. Pred obnovením cesty bol prechod naznačený vodorovným značením, po obnovení najbližšie prechody sú vyznačené, ale tento nie. Myslím si, že mal byť vyznačený tak ako ostatné. Ďakujem

Odpoveď:

Značenie bolo doplnené v letných mesiacoch v rámci obnovy vodorovného značenia. Ďakujeme za podnet.
Mesto Spišská Nová Ves

Darina, 20. 6. 2014:

Dobrý deň. Neviem, či mesto reagovalo aj na ohlasy niektorých občanov sídliska Západ po vystavení parkoviska za Ul. Kolárskou, že deti sa nemajú kde hrať, ale teraz hneď vedľa parkoviska pribudli detské hojdačky, kolotoč, šmýkalka, čo by bolo chvályhodné, ale to miesto nie je absolútne vhodné na hranie pre deti. Z okna každý deň pozerám, ako deti na bicykloch, kolobežkách s loptou veselo behajú po priestoroch parkoviska, čo vodiči majú čo robiť, aby dávali pozor na deti. Tak si myslím, že parkovisko bolo postavené pre vodičov a nie pre deti, aby tam behali za loptami. Tam je taký cirkus každý deň, krik, behanie po parkovisku, skrývanie sa pomedzi autá. Takže keď už toto je dobrý nápad, postaviť detské ihrisko hneď vedľa parkoviska, tak to je už fakt na zamyslenie. A keď už, tak by bolo vhodné to nejako oplotiť, aby deti boli chránené pred vozidlami. Ďakujem za odpoveď a neuverejňovať do Informátora.

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet. Odporúčame Vám v tejto veci obrátiť sa na Mestský výbor č. 5. Ten ak prerokuje a uzná, že je potrebné dané ihrisko oplotiť, budeme to ďalej riešiť.
Mesto Spišská Nová Ves

Michal, 19. 6. 2014:

Týmto príspevkom chcem upozorniť na neprehľadnú križovatku Svätoplukova - Slovenská. Pri výjazde autom z ulice Svätoplukova je nedostatočný rozhľad na obe strany. Z ľava výhľad znemožňujú neostrihané kríky a z prava auto pohrebnej služby. Sám som sa ocitol v rizikovej situácii. Nehoda na tejto križovatke je len otázkou času.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet. Situácia na spomínanej križovatke je naozaj neprehľadná. Mesto bude danú záležitosť bezodkladne riešiť.
Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu, MsÚ

Dominika, 11. 6. 2014:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať pár otázok ohľadom basketbalového ihriska, ktoré sa nachádza na lokomotíve v areáli pri futbalovom štadióne. Toto vonkajšie ihrisko je ako jediné v okolí mesta, resp. sídliska pod Tarčou. Cez leto, aj mimo neho, na ňom trávi čas mnoho mládeže a detí, no už pár rokov sa na ňom nič nezmenilo k lepšiemu, o ihrisko sa nemá kto postarať, aj keď si nevyžaduje nejakú extra starostlivosť. Naopak, pribúda neporiadok a ihrisko začína byť v zlom stave.
Nakoľko basketbal v našom meste je na dobrej úrovni, stihla som si všimnúť, pretože bývam oproti ihrisku a sama tam denne trávim pár hodín, sú dni, kedy je preplnené. Chcela by som sa opýtať, či by sa nemohlo mesto postarať napr. o výmenu sieťok, ktoré sú už roztrhané a už niekoľko rokov nevymenené. Potešilo by to nás, hráčov. Ďalšou vecou je, čoraz viac sa okolo (viac menej, pomaly už aj na hracej ploche) hromadia kamene, betónové skaly, dosky, ktoré tam ostali po rekonštrukcii skateparku. Je z nich špina, prach a kamene sa váľajú kade-tade po ihrisku, kde si na nich môže ublížiť hocikto. Ja osobne som pár krát okolie ihriska zametala, ale tieto skaly by bolo treba odtiaľ odstrániť natrvalo.
Ďalší môj postreh je neporiadok a s tým spojená prosba na umiestnenie aspoň 1-2 odpadkových košov na smeti, ktoré by nekončili na zemi. Som si vedomá, že tieto odpadky hádžu na zem ľudia, ktorí sa tam zdržiavajú, no chcem upozorniť hlavne na sklo zo sklenených fliaš, ktoré, ako som si stihla všimnúť, majú na svedomí „deti a mládež“ zo skateparku. Vo večerných hodinách sa tam zdržiavajú a popíjajú, čo je ich osobná vec, ale bohužiaľ ich fľaše končia po dlhom lete za hlavu, na basketbalovom ihrisku. (Tu sa pozastavím poznámkou, prečo ich nikdy mestskí policajti pri tom nevideli, keď areál sa na noc zamyká?) Je to dosť nebezpečné pre deti, ktoré sa tam občas hrajú alebo behajú a na skle sa môžu ľahko porezať.
Posledná vec, na ktorú by som sa chcela opýtať, je osvetlenie, ktoré je postavené a namierené na basketbalové ihrisko. Za nekrátky čas, t. j. 10 rokov, ktoré toto ihrisko navštevujem, som toto osvetlenie nevidela zapnuté. Keď sa stmieva je lokomotíva ešte plná a jeho použitie by bolo veľké plus.
Za odpoveď a prípadne vyriešenie uvedených problémov vopred ďakujem.

Odpoveď:

Basketbalové ihrisko v areáli futbalového štadióna je súčasťou skateparku, ktorý po dohode so Skate klubom Spišská Nová Ves mal byť v roku 2012 dokončený na moderný skateboardingový park. Podmienky pre výstavbu boli zo strany STEZ Spišská Nová Ves a Mesta Spišská Nová Ves splnené. Problém nastal pri splnení podmienok zo strany Skate klubu Spišská Nová Ves, ktorý v priebehu roka 2013 na niekoľko našich výziev o dokončenie a upratanie areálu nereagoval. V týchto dňoch sme prijali opatrenie na vypratanie areálu (kamenina a pod.), ktoré mali slúžiť na dokončenie stavby. V súčasnosti slúži areál ako voľne prístupný, čo spôsobuje problém pri udržiavaní poriadku a hlavne v prevádzky schopnom stave basketbalových košov a pod. Žiaľ, naša snaha o výmenu sietí na basketbalových košoch, o umiestnenie odpadových košov na smeti, zabráneniu požívania alkoholu a iných omamných látok mladých ľudí sa končí neúspechom a nepomáha ani uzamykanie areálu v noci. Osvetlenie basketbalového ihriska bolo realizované pred viac ako 25 rokmi, ale nikdy nefungovalo, a ani z dôvodov, ktoré opísala sama pisateľka a uvádzame ich vyššie neuvažujeme s jeho sfunkčnením vo večerných hodinách. Našou snahou v najbližšom období bude podľa finančných možností areál skultúrniť a verím, že aj v súčinnosti s mestskou políciou zabrániť ďalšej devastácii areálu.
Ján Magdoško, riaditeľ STEZ

 

 

V tejto lokalite zvýšime hliadkovú činnosť najmä vo večerných hodinách, avšak v prípade, že sa po uzavretí zdržujú maloleté, či mladistvé osoby, prosím zavolať na bezplatné tel. číslo 159, aby sme mohli promptne zakročiť.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

 

 

Jozef, 28. 5. 2014:

Toto by bola otázka, námietka a pripomienka pre pani riaditeľku Úradu práce. Možno najskôr treba zamestnancov Úradu práce, pred tým ako nastúpia do úradu, zamestnať na nejaký čas za pás do nejakej miestnej firmy. Nie každý z nezamestnaných je asociál, lenivec a pod. Sme bez zamestnania z rôznych dôvodov a nie je nám to príjemné. A preto chovanie niektorých zamestnancov Úradu práce nás uráža a ponižuje. Ich postoj (česť niektorým) voči ľuďom je povýšenecký, odmeraný, neústretový. Nie sú tu azda oni pre nás? Vadí mi dosť hlasno pustené rádio a popíjanie kávy, keď so mnou komunikuje. Vadí mi čakanie za dverami, kým si vykecajú súkromné záležitosti. Vadí mi informátor, ktorý si prezerá stránky autobazárov v pracovnej dobe. Preto navrhujem preskliť dvere na kanceláriách.

Odpoveď:

Povýšenecké, odmerané, ponižujúce, urážajúce a neústretové správanie zamestnancov oddelenia sprostredkovania a poradenstva je v zásadnom rozpore s etickým kódexom štátneho zamestnanca. V prípade, že k takémuto správaniu došlo na oddelení sprostredkovania a poradenstva, konfrontácia a následné vyvodenie dôsledkov je možné iba v podnete, ktorý je smerovaný na konkrétneho zamestnanca. Ak bude na oddelenie sprostredkovania a poradenstva v budúcnosti smerovaný konkrétny podnet, konkrétneho sťažovateľa (nie anonymného) budeme podnet, prípadne sťažnosť adekvátne riešiť s následným vyvodením dôsledkov.
PhDr. Tatiana Melikantová, vedúca oddelenia sprostredkovania a poradenstva, ÚPSVaR Sp. Nová Ves

Vážený pán Jozef,
beriem na vedomie Vaše vyjadrenie k práci zamestnancov Úradu práce v Spišskej Novej Vsi. Ale tak ako nie všetci ľudia bez práce sú rovnakí, ani naši zamestnanci sa nesprávajú rovnako. Bola by som rada, ak by ste svoju pripomienku na konkrétnu pracovníčku prišli povedať rovno mne. Mojou prioritou pri nástupe do funkcie bolo hlavne dbať na profesionálny prístup zamestnancov ku klientom. Máte pravdu, zamestnanci sú tu pre Vás.
S návrhom na presklené dvere súhlasím. Možno sa čoskoro aj to zmení.
Ing. Bc. Janka Brziaková, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Sp. Novej Vsi

 

 

Lucia, 27. 5. 2014:

Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, či mesto neuvažuje o nainštalovaní kamerového systému napojeného na mestskú políciu v oblasti Fľudra. Ide o frekventovanú oblasť mesta, kde sú obývané rodinné domy, kde je husto využívaná záhradkárska oblasť, a najmä slúži toto miesto ako spojnica pre peších medzi sídliskom Mier a zvyškom mesta (najmä sídl. Západ). Pravidelne sa tu ale, bohužiaľ, vyskytujú incidenty obťažujúce a ohrozujúce obyvateľov mesta. V lete sa tu chodia kúpať neprispôsobiví občania z mesta SNV a zo Smižian. Po večeroch tu posedávajú mladí tínedžeri, konzumujúci alkohol, ktorí následne rušia nočný kľud, vykrikujú oplzlosti, vandalizmom poškodzujú okolité majetky, odpadkami (najmä rozbitými fľašami od alkoholu) znečisťujú okolie Fľudru, neraz tu dôjde aj k bitke (nedávno ste o jednom prípade písali aj v Ičku). Tiež tu dochádza vo zvýšenej miere ku vlámaniam a krádežiam (garáže, záhradné chatky, rodinné domy). Navyše, momentálne sa začalo s úpravou plochy na jednom z brehov Hornádu a s výstavbou detského ihriska. Bolo by vhodné túto oblasť chrániť pred vandalmi pre slušných obyvateľov mesta, k čomu by kamerový systém mohol dopomôcť (minimálne preventívne). Určite by došlo k zníženiu počtu incidentov rušenia nočného kľudu, vandalizmu, vlámaní aj krádeží.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Ďakujeme za Váš postreh a podanie. O probléme sme informovaní a zároveň permanentne toto teritórium monitorujeme hliadkovou službou. V tomto roku neuvažujeme s inštaláciou kamerového systému, ale v rozpočte na rok 2015 predpokladáme aj túto lokalitu monitorovať. Pravdepodobne počas leta nainštalujeme fotopascu, ktorá by nám poskytla skutočný objektívny prehľad narušení verejného poriadku.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Julia, 23. 5. 2014:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako treba postupovať, ak som zistila, že s príchodom lastovičiek a ich hniezdením na oknách činžiakov som spozorovala vysoký výskyt ploštice. Som si istá, že ich prenášajú lastovičky, keďže sa v hojnom počte vyskytujú v okolí hniezd a odtiaľ lezú po parapetných doskách cez okná do bytov. Ak sú lastovičky zákonom chránené a hniezda nemožno zbúrať, ako postupovať, aby sa ploštice nenasťahovali do bytov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Ploštice patria do kmeňa článkonožcov, ktorý je najpočetnejším na svete. K najvýznamnejším predstaviteľom článkonožcov patria roztoče, pavúky a hmyz. Ich výskyt v posledných rokoch výrazne narastá nielen v domácnostiach, ale vďaka celkovým klimatickým zmenám aj vo voľnej prírode nášho geografického pásma. Najčastejšou formou poškodenia zdravia človeka cudzopasnými článkonožcami je priame cicanie krvi. V domácnostiach je parazitický hmyz vyvolávajúci zdravotné problémy ľudí zastúpený predovšetkým plošticou posteľnou, blchami, všami a v zatopených pivničných priestoroch domov sa môže premnožiť komár. Príležitostne môžu na človeku parazitovať aj  ploštica lastovičia, ploštica holubia a ploštica netopieria. Jeden z druhov ploštíc žije v hniezdach lastovičiek, odkiaľ sa ľahko dostane do bytov. Zbaviť sa ploštíc je náročné. Na rozdiel od iných druhov hmyzu proti plošticiam neboli doteraz vyvinuté žiadne biocídne prípravky charakteru nástrahy. Najjednoduchším spôsobom zabránenia výskytu ploštice lastovičej a asi jediným preventívnym, je zabrániť lastovičkám stavať hniezda na miestach, odkiaľ sa parazitujúce ploštice lastovičie môžu ľahko dostať do bytov. Prítomnosť článkonožcov v bytoch vyvoláva prirodzený odpor človeka, ktorý niekedy prechádza až do nežiadúcich patologických foriem – entomofóbií. Dobrá informácia je, že ploštice v našich klimatických podmienkach ako prenášatelia infekčních ochorení význam nemajú a podľa posledných výskumov nepredstavujú nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení človeka (ani u hepatitíd typu B, C alebo HIV).
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Sp. Novej Vsi