dnes je 23.03.2017, meniny má Adrián
 
   Otázky, námety a pripomienky

Otázky, námety a pripomienky

Pohotovostné služby lekární

Pohotovostné služby lekární sa nachádzajú hneď na hlavnej stránke v ľavom stĺpci stránky v časti Dôležité kontakty/Lekárne - pohotovosť.

Kde je cestovný poriadok MHD?

Kompletný zoznam cestovných poriadkov liniek MHD je v sekcii Občan/Doprava/MHD vo forme stiahnuteľných PDF súborov, ktoré je možné čítať pomocou programu AcrobatReader.

Kde môžem pridať inzerát?

Inzerciu je možné pridať v sekcii Inzercia (odkaz v ľavom stĺpci stránky). Pre pridanie inzercie je potrebné sa najskôr zaregistrovať a prihlásiť použitím užívateľského mena a hesla.

Upozornenie

Pre zaslanie otázky je potrebné zaregistrovať sa >>

Dominika, 11. 6. 2014:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať pár otázok ohľadom basketbalového ihriska, ktoré sa nachádza na lokomotíve v areáli pri futbalovom štadióne. Toto vonkajšie ihrisko je ako jediné v okolí mesta, resp. sídliska pod Tarčou. Cez leto, aj mimo neho, na ňom trávi čas mnoho mládeže a detí, no už pár rokov sa na ňom nič nezmenilo k lepšiemu, o ihrisko sa nemá kto postarať, aj keď si nevyžaduje nejakú extra starostlivosť. Naopak, pribúda neporiadok a ihrisko začína byť v zlom stave.
Nakoľko basketbal v našom meste je na dobrej úrovni, stihla som si všimnúť, pretože bývam oproti ihrisku a sama tam denne trávim pár hodín, sú dni, kedy je preplnené. Chcela by som sa opýtať, či by sa nemohlo mesto postarať napr. o výmenu sieťok, ktoré sú už roztrhané a už niekoľko rokov nevymenené. Potešilo by to nás, hráčov. Ďalšou vecou je, čoraz viac sa okolo (viac menej, pomaly už aj na hracej ploche) hromadia kamene, betónové skaly, dosky, ktoré tam ostali po rekonštrukcii skateparku. Je z nich špina, prach a kamene sa váľajú kade-tade po ihrisku, kde si na nich môže ublížiť hocikto. Ja osobne som pár krát okolie ihriska zametala, ale tieto skaly by bolo treba odtiaľ odstrániť natrvalo.
Ďalší môj postreh je neporiadok a s tým spojená prosba na umiestnenie aspoň 1-2 odpadkových košov na smeti, ktoré by nekončili na zemi. Som si vedomá, že tieto odpadky hádžu na zem ľudia, ktorí sa tam zdržiavajú, no chcem upozorniť hlavne na sklo zo sklenených fliaš, ktoré, ako som si stihla všimnúť, majú na svedomí „deti a mládež“ zo skateparku. Vo večerných hodinách sa tam zdržiavajú a popíjajú, čo je ich osobná vec, ale bohužiaľ ich fľaše končia po dlhom lete za hlavu, na basketbalovom ihrisku. (Tu sa pozastavím poznámkou, prečo ich nikdy mestskí policajti pri tom nevideli, keď areál sa na noc zamyká?) Je to dosť nebezpečné pre deti, ktoré sa tam občas hrajú alebo behajú a na skle sa môžu ľahko porezať.
Posledná vec, na ktorú by som sa chcela opýtať, je osvetlenie, ktoré je postavené a namierené na basketbalové ihrisko. Za nekrátky čas, t. j. 10 rokov, ktoré toto ihrisko navštevujem, som toto osvetlenie nevidela zapnuté. Keď sa stmieva je lokomotíva ešte plná a jeho použitie by bolo veľké plus.
Za odpoveď a prípadne vyriešenie uvedených problémov vopred ďakujem.

Odpoveď:

Basketbalové ihrisko v areáli futbalového štadióna je súčasťou skateparku, ktorý po dohode so Skate klubom Spišská Nová Ves mal byť v roku 2012 dokončený na moderný skateboardingový park. Podmienky pre výstavbu boli zo strany STEZ Spišská Nová Ves a Mesta Spišská Nová Ves splnené. Problém nastal pri splnení podmienok zo strany Skate klubu Spišská Nová Ves, ktorý v priebehu roka 2013 na niekoľko našich výziev o dokončenie a upratanie areálu nereagoval. V týchto dňoch sme prijali opatrenie na vypratanie areálu (kamenina a pod.), ktoré mali slúžiť na dokončenie stavby. V súčasnosti slúži areál ako voľne prístupný, čo spôsobuje problém pri udržiavaní poriadku a hlavne v prevádzky schopnom stave basketbalových košov a pod. Žiaľ, naša snaha o výmenu sietí na basketbalových košoch, o umiestnenie odpadových košov na smeti, zabráneniu požívania alkoholu a iných omamných látok mladých ľudí sa končí neúspechom a nepomáha ani uzamykanie areálu v noci. Osvetlenie basketbalového ihriska bolo realizované pred viac ako 25 rokmi, ale nikdy nefungovalo, a ani z dôvodov, ktoré opísala sama pisateľka a uvádzame ich vyššie neuvažujeme s jeho sfunkčnením vo večerných hodinách. Našou snahou v najbližšom období bude podľa finančných možností areál skultúrniť a verím, že aj v súčinnosti s mestskou políciou zabrániť ďalšej devastácii areálu.
Ján Magdoško, riaditeľ STEZ

 

 

V tejto lokalite zvýšime hliadkovú činnosť najmä vo večerných hodinách, avšak v prípade, že sa po uzavretí zdržujú maloleté, či mladistvé osoby, prosím zavolať na bezplatné tel. číslo 159, aby sme mohli promptne zakročiť.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

 

 

Jozef, 28. 5. 2014:

Toto by bola otázka, námietka a pripomienka pre pani riaditeľku Úradu práce. Možno najskôr treba zamestnancov Úradu práce, pred tým ako nastúpia do úradu, zamestnať na nejaký čas za pás do nejakej miestnej firmy. Nie každý z nezamestnaných je asociál, lenivec a pod. Sme bez zamestnania z rôznych dôvodov a nie je nám to príjemné. A preto chovanie niektorých zamestnancov Úradu práce nás uráža a ponižuje. Ich postoj (česť niektorým) voči ľuďom je povýšenecký, odmeraný, neústretový. Nie sú tu azda oni pre nás? Vadí mi dosť hlasno pustené rádio a popíjanie kávy, keď so mnou komunikuje. Vadí mi čakanie za dverami, kým si vykecajú súkromné záležitosti. Vadí mi informátor, ktorý si prezerá stránky autobazárov v pracovnej dobe. Preto navrhujem preskliť dvere na kanceláriách.

Odpoveď:

Povýšenecké, odmerané, ponižujúce, urážajúce a neústretové správanie zamestnancov oddelenia sprostredkovania a poradenstva je v zásadnom rozpore s etickým kódexom štátneho zamestnanca. V prípade, že k takémuto správaniu došlo na oddelení sprostredkovania a poradenstva, konfrontácia a následné vyvodenie dôsledkov je možné iba v podnete, ktorý je smerovaný na konkrétneho zamestnanca. Ak bude na oddelenie sprostredkovania a poradenstva v budúcnosti smerovaný konkrétny podnet, konkrétneho sťažovateľa (nie anonymného) budeme podnet, prípadne sťažnosť adekvátne riešiť s následným vyvodením dôsledkov.
PhDr. Tatiana Melikantová, vedúca oddelenia sprostredkovania a poradenstva, ÚPSVaR Sp. Nová Ves

Vážený pán Jozef,
beriem na vedomie Vaše vyjadrenie k práci zamestnancov Úradu práce v Spišskej Novej Vsi. Ale tak ako nie všetci ľudia bez práce sú rovnakí, ani naši zamestnanci sa nesprávajú rovnako. Bola by som rada, ak by ste svoju pripomienku na konkrétnu pracovníčku prišli povedať rovno mne. Mojou prioritou pri nástupe do funkcie bolo hlavne dbať na profesionálny prístup zamestnancov ku klientom. Máte pravdu, zamestnanci sú tu pre Vás.
S návrhom na presklené dvere súhlasím. Možno sa čoskoro aj to zmení.
Ing. Bc. Janka Brziaková, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Sp. Novej Vsi

 

 

Lucia, 27. 5. 2014:

Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, či mesto neuvažuje o nainštalovaní kamerového systému napojeného na mestskú políciu v oblasti Fľudra. Ide o frekventovanú oblasť mesta, kde sú obývané rodinné domy, kde je husto využívaná záhradkárska oblasť, a najmä slúži toto miesto ako spojnica pre peších medzi sídliskom Mier a zvyškom mesta (najmä sídl. Západ). Pravidelne sa tu ale, bohužiaľ, vyskytujú incidenty obťažujúce a ohrozujúce obyvateľov mesta. V lete sa tu chodia kúpať neprispôsobiví občania z mesta SNV a zo Smižian. Po večeroch tu posedávajú mladí tínedžeri, konzumujúci alkohol, ktorí následne rušia nočný kľud, vykrikujú oplzlosti, vandalizmom poškodzujú okolité majetky, odpadkami (najmä rozbitými fľašami od alkoholu) znečisťujú okolie Fľudru, neraz tu dôjde aj k bitke (nedávno ste o jednom prípade písali aj v Ičku). Tiež tu dochádza vo zvýšenej miere ku vlámaniam a krádežiam (garáže, záhradné chatky, rodinné domy). Navyše, momentálne sa začalo s úpravou plochy na jednom z brehov Hornádu a s výstavbou detského ihriska. Bolo by vhodné túto oblasť chrániť pred vandalmi pre slušných obyvateľov mesta, k čomu by kamerový systém mohol dopomôcť (minimálne preventívne). Určite by došlo k zníženiu počtu incidentov rušenia nočného kľudu, vandalizmu, vlámaní aj krádeží.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Ďakujeme za Váš postreh a podanie. O probléme sme informovaní a zároveň permanentne toto teritórium monitorujeme hliadkovou službou. V tomto roku neuvažujeme s inštaláciou kamerového systému, ale v rozpočte na rok 2015 predpokladáme aj túto lokalitu monitorovať. Pravdepodobne počas leta nainštalujeme fotopascu, ktorá by nám poskytla skutočný objektívny prehľad narušení verejného poriadku.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Julia, 23. 5. 2014:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako treba postupovať, ak som zistila, že s príchodom lastovičiek a ich hniezdením na oknách činžiakov som spozorovala vysoký výskyt ploštice. Som si istá, že ich prenášajú lastovičky, keďže sa v hojnom počte vyskytujú v okolí hniezd a odtiaľ lezú po parapetných doskách cez okná do bytov. Ak sú lastovičky zákonom chránené a hniezda nemožno zbúrať, ako postupovať, aby sa ploštice nenasťahovali do bytov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Ploštice patria do kmeňa článkonožcov, ktorý je najpočetnejším na svete. K najvýznamnejším predstaviteľom článkonožcov patria roztoče, pavúky a hmyz. Ich výskyt v posledných rokoch výrazne narastá nielen v domácnostiach, ale vďaka celkovým klimatickým zmenám aj vo voľnej prírode nášho geografického pásma. Najčastejšou formou poškodenia zdravia človeka cudzopasnými článkonožcami je priame cicanie krvi. V domácnostiach je parazitický hmyz vyvolávajúci zdravotné problémy ľudí zastúpený predovšetkým plošticou posteľnou, blchami, všami a v zatopených pivničných priestoroch domov sa môže premnožiť komár. Príležitostne môžu na človeku parazitovať aj  ploštica lastovičia, ploštica holubia a ploštica netopieria. Jeden z druhov ploštíc žije v hniezdach lastovičiek, odkiaľ sa ľahko dostane do bytov. Zbaviť sa ploštíc je náročné. Na rozdiel od iných druhov hmyzu proti plošticiam neboli doteraz vyvinuté žiadne biocídne prípravky charakteru nástrahy. Najjednoduchším spôsobom zabránenia výskytu ploštice lastovičej a asi jediným preventívnym, je zabrániť lastovičkám stavať hniezda na miestach, odkiaľ sa parazitujúce ploštice lastovičie môžu ľahko dostať do bytov. Prítomnosť článkonožcov v bytoch vyvoláva prirodzený odpor človeka, ktorý niekedy prechádza až do nežiadúcich patologických foriem – entomofóbií. Dobrá informácia je, že ploštice v našich klimatických podmienkach ako prenášatelia infekčních ochorení význam nemajú a podľa posledných výskumov nepredstavujú nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení človeka (ani u hepatitíd typu B, C alebo HIV).
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Sp. Novej Vsi

Mária, 20. 5. 2014:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, prečo neprebieha kosenie trávy okolo panelákov na sídlisku Tarča, konkrétne na ulici Topoľová? Tráva je tam skoro po pás, myslím konkrétne pred a za činžiakmi.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Z dôvodu nepriaznivých podmienok nastal skĺz pri kosení. 
Topoľová ulica bude vykosená v priebehu 21. - 22.týždňa.
PaedDr. Ján Olejník, vedúci oddelenia komunálneho servisu, MsÚ

Stefan, 17. 5. 2014:

Keďže sa hovorí o plánovanej rekonštrukcii Zimnej ulice, zaujímalo by ma, kde je zverejnený plán (projekt) tejto rekonštrukcie, na internetovej stránke mesta.
Ako to bude vyzerať? Budú sa meniť šírkové pomery cesta - priestor pre peších?

Na niektorých miestach to vyzerá skôr ako chodník, nie ako námestie. Bolo by vhodné pri rekonštrukcii trochu rozšíriť priestor pre chodcov.

Na Zimnej ulici sú 2 pruhy pre autá, keď však sledujete premávku, tak každý jazdí v tom ľavom pruhu, a pravý ostáva voľný... tam by sa dalo ušetriť a pridať chodcom.

Odpoveď:

Grafická dokumentácia k Regenerácii námestia ako celku je na mestskom WEBE v modrej sekcii SNV - Strategické dokumenty - Územný plán - regenerácia námestia. Pôdorys Regenerácie námestia Zimnej ulice, z ktorého je zrejmé pôdorysné usporiadanie chodníkov, parkovísk a miestnej komunikácie nájdete na webovej stránke v Tlačových správach - Mesto Spišská Nová Ves pripravuje VII. etapu regenerácie námestia.

Šírka chodníka v časti od Zimnej 56 po Zimnú 72 bude väčšia ako je tomu teraz, ostatná časť po Zimnú 93 zachováva súčasné šírkové pomery chodníka.
Mesto Spišská Nová Ves

 

Martin, 14. 5. 2014:

Dobrý deň.
Plánujem kúpiť pozemok v záhradkárskej oblasti Ferčekovce. Ale nie je tam natiahnutá elektrická prípojka. Kde sa môžem dozvedieť, kde v okolí pozemku je najbližší bod pripojenia na elektrickú energiu?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Dobrý deň. S danou otázkou je potrebné obrátiť sa na Východoslovenské energetiká, a. s.
Mesto Spišská Nová Ves

Adriana, 14. 5. 2014:

Dobrý deň, samozrejme, inú odpoveď som ani nečakala. K omylu z mojej strany určite nedošlo. Bolo tam dosť ľudí, ktorí to videli. Mimochodom, mestskí policajti neboli motorizovaní - bola to pešia hliadka.

Odpoveď:

Opätovne sme preverili Vaše tvrdenie, avšak žiadna pešia hliadka mestskej polície nešla v tento deň cez železničné priecestie a ani neexistujú o tom žiadne zápisy, ktoré sa pravidelne spracovávajú.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Adriana, 12. 5. 2014:

Dobrý deň. 2. 5. 2014 stál manžel pred železničnými závorami smerom na Sídlisko Západ. Tesne pred ich zavretím si to cez žel. priecestie strihli mestskí policajti. Videla to jedna pani na bicykli, tak urobila to isté. Tí policajti ju ale za závorami zastavili a chceli ju pokutovať. Manžel to videl, prešiel cez žel. priecestie a opýtal sa policajtov, čo to robia. Pani aj s manželom nakoniec odišli - bez pokuty. Ja sa pýtam: Nemajú nám ísť policajti príkladom? Môžu sa hanbiť, že čakajú na takéto príležitosti a zdierajú obyčajných ľudí. Boli by oveľa užitočnejší na iných miestach, napr. na sídliskách, kde je množstvo arogantných psíčkarov a o tých nemá nikto záujem. Človek aby sa bál pustiť malé dieťa do trávy plnej exkrementov. Prečo nepokutujete ich?!

Odpoveď:

Vaše podanie sme skonfrontovali s GPS signálom na služobnom motorovom vozidle, avšak sme nezistili na železničnom priecestí žiadne statie. Zároveň boli vykonané pohovory s príslušníkmi, ktorí vykonávali v tento deň službu, pričom jednoznačne potvrdili, že neriešili na priecestí protiprávne konanie. Preto predpokladám, že z Vašej strany došlo k omylu a pravdepodobne išlo o železničnú políciu.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

Oľga, 6. 5. 2014:

Dobrý deň. Ako je možné, že niekto rozkope nedávno opravenú komunikáciu, na ktorú bol položený nový asfaltový povrch - ulica Stojan a nedá ju do pôvodného stavu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Prekopávky miestnych komunikácií vplyvom porúch na podzemných vedeniach sú neželanou činnosťou, ktorá negatívne ovplyvňuje stav miestnych komunikácií. Prekopávka bola vynútená poruchou na vodovodnom potrubí.

Vzhľadom na hĺbku výkopu je potrebné, aby bola prekopávka riadne zhutnená a dosadnutá, aby nedochádzalo k neskoršiemu poklesu vozovky. Aj preto je časový horizont vykonania definitívnych spätných úprav dlhší.

Mesto vykoná prevzatie prác v zmysle vydaného rozhodnutia na zvláštne užívanie miestnej komunikácie. Predpokladaný termín vykonania spätných úprav je do konca mája 2014.
Ing. Peter Susa, vedúci oddelenia výstavby a dopravy, MsÚ

Viktor, 4. 5. 2014:

Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, či sa plánuje výmena alebo oprava schodov tribúny futbalového štadióna? Tieto schody sú v dezolátnom stave. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Pripomienku pokladáme za opodstatnenú. V najbližších dňoch celý priestor tribúny prekontrolujeme a poškodené schody opravíme.
Ján Magdoško, riaditeľ STEZ

Rudolf, 26. 4. 2014:

Dobrý deň, napísal som tu otázku, ktorá mi nebola zverejnená, nikto nemal námahu ju zodpovedať. Tak sa pýtam znovu, pred pár rokmi som sa dozvedel o projekte Spišský Raj a moja otázka je, či bude tento projekt realizovaný, či sa máme na čo tešiť. Ďakujem.

Odpoveď:

Vedenie Mesta Spišská Nová Ves ešte za bývalej pani primátorky uzavrelo zmluvu s potenciálnym investorom. Išlo teda o súkromný projekt, ktorý sa však doteraz nerealizoval. Od podpisu zmluvy prebehlo niekoľko rokovaní a zámer bol niekoľkokrát menený. V poslednom čase tento investor nevyvíja žiadnu aktivitu.
Mesto Spišská Nová Ves

Dušan, 26. 3. 2014:

Dobrý deň...
Zaujímalo by ma, či môžu byť umiestnené v obytnej zóne (priamo na záhrade medzi domami) úle plné včiel. Už teraz pri vešaní prádla nás obletujú a obávam sa, čo bude v lete. Na záhrade sa pohybujú aj deti.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Všetky otázky týkajúce sa chovu nielen včiel, ale aj ostatných zvierat, má v kompetencii riešiť - Regionálna veterinárna a potravinová správa, so sídlom na Duklianskej ulici v Spišskej Novej Vsi.
Mesto Spišská Nová Ves

 

V SR, ale aj celosvetovo, je snaha o plošný rozvoj včelárstva a zvyšovanie počtu včelstiev pre ich nezastupiteľnú funkciu pri opeľovaní rastlín. Chov včiel nie je schvaľovaný, ale podlieha registrácií v zmysle vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR č. 206/2012 Z.z. o identifikácii a registrácii včelstiev. Pre umiestnenie včelstiev v intravilánoch obcí nie sú legislatívne obmedzenia. Chovateľ včiel v obytných zónach obcí môže vytvoriť podmienky chovu, ktoré minimalizujú možnosti zdravotného ohrozenia obyvateľov - počtom chovaných včelstiev, ich situovaním v súvislosti so susednými pozemkami, alebo vytvorením bariér (vegetačné, stavebné). 
MVDr. Ivan Novák, Regionálna veterinárna a potravinová správa, Spišská Nová Ves

 

Regionálny úrad verejného zdravotníctva nemá kompetencie na povolenie alebo zakázanie umiestnenia včelích úľov v obytnej zóne ani na akomkoľvek inom mieste, ale v predmetnej veci dáva v oblasti ochrany verejného zdravia nasledujúce stanovisko:
1.    Chov včiel môže pôsobiť na okolie obťažujúco, citlivou skupinou sú hlavne deti.
2.    U precitlivelého človeka môže spôsobiť pichnutie včelou alergickú reakciu a v krajnom prípade aj smrť.
3.    Odporúča sa z dôvodu ochrany verejného zdravia realizovať chov včiel v dostatočnej vzdialenosti od súvislej obytnej zástavby.
Ing. Jana Murková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Spišská Nová Ves

 

 

 

Jilemnickeho ul., 18. 3. 2014:

Dobrý deň, chceli by sme sa opýtať, kedy mienia prísť pracovníci orezať brezu na Ul. P. Jilemnickeho č. 11? Naposledy sa nám sľúbili, že prídu s plošinou a orežú ju. To nie je normálne, že sa len sľubujú a niet ich. Konáre máme pomaličky na oknách, nehovoriac, že ako začnú rásť aj listy, budeme musieť zas celé leto trpieť peľ. Vetrať sa nedá, lebo plno lístia máme hneď v bytoch, deti majú alergie, hniezda sú narobené na konároch v blízkosti okien. Prosíme, posúrte našu žiadosť, kým sa ešte dá aspoň orezať, keď nie zrezať!

Odpoveď:

O spomínanej breze vieme. Keďže zákon povoľuje výrezy do konca marca, celá činnosť sa sústreďuje na výrezy. Od 1. 4. 2014 sa činnosť presunie na orez a na túto dobu je naplánovaný aj orez spomínaného stromu. Ak spoločenstvo bytov chce uskutočniť výrez, je potrebná žiadosť s podpismi dotknutých obyvateľov alebo zápis z domovej schôdze a doručiť ju na MsÚ oddelenie komunálneho servisu.
PaedDr. Ján Olejník, vedúci oddelenia komunálneho servisu, MsÚ

L., 18. 3. 2014:

Dobrý deň, mal by som zopár otázok, čo sa týka odpadového hospodárstva mesta:
1. Obyvatelia, ktorí separujú odpad, sú zvýhodnení čo sa týka poplatkov za komunálny odpad?
2. Zberný dvor - dovolím si tvrdiť, že tretina objemu dovezeného na ZD sa dá ešte vyseparovať, nedá sa s tým nič robiť?
3. Mne osobne vadí, ak vidím našich spoluobčanov, ktorí tam rozoberajú staré drevené okná, pričom rámy si berú na kúrenie - smrad z farieb a rozpúšťadiel následne zamoruje mesto, dokedy??? Vyberajú si tam lepšie pneumatiky, diely z elektroniky, atď. Už to nie je v takom hojnom počte, ale je to na dennom poriadku.
PS: Je úsmevné, keď pri narodení dieťaťa dôjde domov po týždni najprv šek na zaplatenie komunálu a až tak pozvánka na privítanie nového obyvateľa mesta. Nešlo by to opačne?

Odpoveď:

1. Na základe separácie a získania finančných prostriedkov z predaja produktov je cena za komunálny odpad v SNV dlhodobo jedna z najnižších na Slovensku. Takéto úvahy sú správne, ale ako zabezpečiť rozlíšenie, kto separuje a kto nie, nie je tak ľahko vyriešiť.

2. Odpad dovezený na zberný dvor sa separuje a zabezpečuje sa jeho ďalšie spracovanie alebo odborná likvidácia cez špecializované firmy.

3. Pracovnici zberného dvora majú zákaz vydávať neoprávneným odberateľom všetok odpad, ktorý bol privezený na uloženie v zbernom dvore. Situácia, že príde skupina, ktorá vyžaduje vydanie hlavne dreva na pálenie sa dosť často opakuje. Rieši sa to zásahom mestskej polície, ale často po príchode hliadky je skupina preč alebo sú to maloletí.

PaedDr. Ján Olejník, vedúci oddelenia komunálneho servisu, MsÚ

Jilemnickeho ul., 14. 3. 2014:

Dobrý deň, chceli by sme sa informovať, kedy prídu pracovníci orezať brezu z Ul. P. Jilemnického č. 2, sídl. Mier? Naposledy, ako tu boli, sľúbili, že prídu s plošinou, pretože konáre nám zasahujú pomaličky do okien. Do dnešného dňa neprišli a čo chvíľa bude zastavené zrezávanie. Dúfame, že nás nečaká ďalšie leto so zatvorenými oknami, keďže deti majú alergie a nehovoriac, že na konároch si robí vtáctvo hniezda. ĎAKUJEME ZA POROZUMENIE A ZA VYBAVENIE NAŠEJ ŽIADOSTI. S pozdravom.

Odpoveď:

O spomínanej breze vieme. Keďže zákon povoľuje výrezy do konca marca celá činnosť sa sústreďuje na výrezy. Od 1. 4. 2014 sa činnosť presunie na orez a na túto dobu je naplánovaný aj orez spomínaného stromu. Ak spoločenstvo bytov chce uskutočniť výrez je potrebná žiadosť s podpismi dotknutých obyvateľov alebo zápis z domovej schôdze a doručiť ju na MsÚ oddelenie komunálneho servisu.
PaedDr. Ján Olejník, vedúci oddelenia komunálneho servisu, MsÚ

Dušan, 11. 3. 2014:

Dobrý deň. Ako cestujúceho MHD ma zaujíma, prečo dnes ráno vynechal spoj č. 9 o 5.35 hod. z autobusovej stanice do Embraca. Cestu do zamestnania som spolu s ďalšími troma kolegami nakoniec absolvoval v taxíku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Dňa 11. 3. 2014 bol tento spoj skutočne vynechaný z viny vodiča, pričom dispečer v službe nevedel o tom, že vodič spoj svojvoľne vynechal a nemohol zariadiť náhradu. Vzhľadom na iné porušenia Pracovného poriadku našej spoločnosti sme s vodičom ku 12. 3. 2014 rozviazali pracovný pomer. Cestujúcim sa za vzniknutú situáciu hlboko ospravedlňujeme.
Ing. Peter Koreň, vedúci osobnej dopravy, eurobus, a. s., DZ SNV

Lucia, 4. 3. 2014:

Vážené mestské zastupiteľstvo.
Zaujímalo by ma, ako budete riešiť dosť nechutný problém, ktorý sa každoročne vyskytuje v letných mesiacoch a ktorý už bol, bohužiaľ, na hanbu mesta, prezentovaný na celoslovenskej úrovni. Mám na mysli každoročné letné kúpanie sa pri Fľudri.
Dovoľte, aby som Vám priblížila situáciu. Most cez Fľuder je veľmi dôležitou a frekventovanou spojnicou pre peších chodcov medzi sídliskom Mier a sídliskom Západ. Navyše, v danej oblasti sa nachádza pár obytných a zároveň obývaných rodinných domov a tiež záhradkárska oblasť. Všetci títo ľudia sú každoročne obťažovaní niekedy až stovkou kúpajúcich sa, ktorí svoje okolie obťažujú každodenne v letných mesiacoch od 10:00 do približne 19:00. Obťažujú nie len svojim krikom (hociktorý psychológ Vám potvrdí, že taký intenzívny hluk, ako je v lete pri Fľudri počas viacerých dní, ktorých je bohužiaľ neúrekom, sa rovná psychickému teroru), ale aj tým, že sa tam tí ľudia pohybujú, polehávajú, človek, ktorý chce cez Fľuder prejsť ich musí obchádzať, niektorí z kúpajúcich sa premávajú na autách alebo bicykloch vo vysokej rýchlosti (čím nie len ohrozujú bezpečnosť chodcov, ktorí tade prechádzajú, ale aj víria prach, ktorý znečisťuje ovzdušie a ohrozuje zdravie okoloidúcich a okolobývajúcich a ničia cestu, ktorá je nespevnená, ktorú využívajú záhradkári a majitelia blízkych garáží, ktorí si túto cestu musia každoročne svojpomocne opravovať). Najhoršie na tom všetkom je však zrejme to, že stovka kúpajúcich využíva okolitú prírodu a oba konce mostu ako verejné WC, často krát exkrementy skončia uprostred mosta a celá oblasť je v horúcom počasí doslova zamorená nenormálnym zápachom, z ktorého sa všetkým dvíha žalúdok.
Nehovoriac o tom, že podľa nariadenia mesta je kúpanie sa vo vodných tokoch mesta zakázané. V tomto čase sú príslušníci MsP aktívni, pri nahlásení nelegálneho kúpania sa prídu, ale vzhľadom na svoje obmedzené možnosti a neozbrojenosť väčšinou nič nezmôžu. Minulého roku tu pár krát zasahovala aj štátna polícia, ktorá aspoň dosiahla na krátky čas poriadok.
Zaujíma ma preto, aké opatrenia (stavebné alebo iné) plánuje mesto urobiť, aby zabránilo tejto vulgárnej, nechutnej, zahanbujúcej a zdravie ohrozujúcej každoročne sa opakujúcej záležitosti.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Lucia

Odpoveď:

Mestská polícia, samozrejme, aj v tomto roku bude mať jednu zo svojich priorít dodržiavanie verejného poriadku, čistoty v tejto lokalite. Dôraznejšie budeme upozorňovať najmä maloletých a mladistvých, ktorí túto lokalitu využívajú. Aj obsahu podania je vidieť, že sme si svoju povinnosť riadne plnili, ale hliadka permanentne nemôže sa venovať iba tejto lokalite.
JUDr. Michal Komara, PhD., náčelník MsP v SNV

František, 25. 2. 2014:

Dobrý deň,
rád by som sa dozvedel, či v najbližšom čase vedenie mesta uvažuje o zriadení Denného stacionára pre seniorov, teda starších občanov mesta, ktorí síce ešte nepotrebujú regulárnu sociálnu alebo zdravotnú opateru, avšak najmä pre značne zníženú mobilitu im chýba častejší kontakt a hlavne komunikácia so svojimi rovesníkmi.
Ich rodinní príslušníci by ich tam radi priviezli a aj odviezli späť do ich obydlí.
Nebolo by možné uvažovať hoci aj len o vytvorení takýchto podmienok v Domove dôchodcov, kde by sa takíto seniori mohli pravidelne stretávať napríklad dopoludnia alebo popoludní, poprípade aj v kombinácii s poskytnutím jedla (samozrejme za úplatu)?
Kluby dôchodcov takúto možnosť neposkytujú a dokončenie zariadenia na Slovenskej ulici je v nedohľadne.

Odpoveď:

Mestu Spišská Nová Ves bola rozhodnutím príslušného ministerstva na účely rekonštrukcie Domova dôchodcov na Brezovej ulici a Zariadenia opatrovateľskej starostlivosti na Slovenskej ulici pridelená finančná podpora z európskych fondov v roku 2011. Víťazom verejného obstarávania na túto spoločnú investíciu sa stala firma Eurobuilding, a. s., Bratislava. Investície podporované z európskej únie sú prísne sledované z pohľadu oprávnenosti vynaložených prostriedkov a majú samozrejme svoje časové obmedzenia. Spolupráca medzi Eurobuildingom, mestom a príslušným ministerstvom bola od začiatku veľmi komplikovaná. Časový sklz 1 rok so začatím stavby spôsobený dodávateľom sa nepodarilo dobehnúť. Mesto preto uprednostnilo 90%-tnú rozostavanosť Domova dôchodcov na Brezovej ulici, na ktorom sa pracovalo za prevádzky, namiesto objektu na Slovenskej ulici, kde nie sú umiestnení odkázaní sa sociálnu službu. Súčasný stav nie je dobrou vizitkou predovšetkým Eurobuildingu, keďže pre pokračovanie v stavbe bolo zo strany mesta urobené maximum. Momentálne sme v štádiu zdĺhavých rokovaní medzi dodávateľom a ministerstvom. Zatiaľ však nedošlo k ukončeniu zmluvných záväzkov a preto mesto nemôže v prácach pokračovať. Vaša informácia o potrebách takéhoto zariadenia asi nie je celkom správna, o čom svedčia štatistiky vyťaženosti Domova dôchodcov na Brezovej ulici. Mesto pokračuje v snahe a v hľadaní efektívneho a zmysluplného využitia momentálne rozostavaného  a sanovaného objektu.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

Ing. Jela Bednárová, prednostka MsÚ

OLGA, 12. 2. 2014:

Dobrý deň. Vážené vedenie mesta, dovoľte mi vyjadriť svoj názor v otázke bezlepkového stravovania pre deti v MŠ a ZŠ.
Je veľmi chvályhodné, že mesto myslelo na pribúdajúci počet týchto detí a určilo školu, ktorá varí bezlepkovú stravu.
Nie najšťastnejší bol už výber školy, mohla to byť niektorá zo škôl v centre mesta pre lepší prístup pre každého (aj napr. pre deti dochádzajúce z dedín).
Obraciam sa na Vás s otázkou, či by nebolo možné zabezpečiť rozvoz stravy podľa rozpisu prihlásených detí aj za podmienok, že by sa to premietlo do ceny stravnej jednotky (jednalo by sa len o obedy). Je dosť náročné zabezpečiť denne doma tak rôznorodú stravu (iná polievka, iné hlavné jedlo).
Nie je ľahké pre 4-roč. dieťa prijať úplnú zmenu stravovania a ešte aj zmenu kolektívu, keďže celiakia u detí je aj o psychike...
Poznám z nášho okolia ešte tri prípady, kedy sa matky radšej podujali variť pre dieťa a neprekladať ho do inej škôlky, keďže mu nechceli pridávať ďalšie stresy. Pre nášho syna by to už bola tretia škôlka v poradí.
Navyše, táto škôlka s bezlep. stravou, nazývaná aj zdravotná, je určená hlavne pre deti s oslabenou imunitou a častými respiračnými ochoreniami (čo nie je náš prípad), pokiaľ mám dobré informácie.
Možno by bolo lepšie, keby sa na tento problém hľadelo očami detí, čo je pre nich najlepšie v ich zložitej situácii, a to ponechať ich v ich pôvodných kolektívoch.
Ďakujem
Oľga K.

Odpoveď:

Od školského roku 2010/2011 ponúkame pre deti a žiakov navštevujúcich MŠ a ZŠ možnosť diétneho stravovania.

V MŠ P. Jilemnického 2 poskytujeme bezlepkovú a diabetickú diétu, v ZŠ Z. Nejedlého 2 poskytujeme bezlepkovú diétu a v ZŠ Komenského 2 diabetickú diétu. 

Problémom však je, že od začiatku je počet detí a žiakov, ktorí odoberajú diétnu stravu veľmi nízky. V materskej škole sú to každoročne  2 – 3 deti a v základných školách po 5 – 6 žiakov. Pre taký nízky počet detí – hlavne v uvedenej MŠ, je veľmi ťažké a tiež nákladné pripravovať stravu. Zabezpečiť treba pestrosť stravy, dodržiavať predpísanú štruktúru jedálneho lístka a to tak, aby sa druhmi jedál veľmi nelíšil od jedálneho lístka zdravých detí.

Pre zabezpečenie podávania diétnych jedál musia byť  vhodné materiálno–technické a pracovné podmienky, personálne zabezpečenie (preškolený personál, aby mal dostatočné odborné vedomosti), zásobovacie možnosti vhodnými potravinami, zvýšené náklady na výrobu jedál a podobne. Preto sa v rámci celej SR postupuje pri zavádzaní diétneho stravovania tak, že zriaďovateľ školskej jedálne podľa podmienok zariadenia školského stravovania a záujmu zákonných zástupcov detí a žiakov požadujúcich diétne stravovanie určí školskú jedáleň, ktorá bude poskytovať diétne stravovanie. Z uvedených dôvodov nie je možné, aby sa diétne jedlá pripravovali vo všetkých stravovacích zariadeniach pre 1 alebo 2 deti. Podľa platnej legislatívy MŠVV a Š SR je poplatok za diétne stravovanie o 20 % vyšší ako pri bežnom stravovaní.

V ostatných školách, ktoré nezabezpečujú (nevaria) diétne jedlá, je možné zabezpečiť diétne stravovanie donáškou stravy a to tak, že zákonný zástupca dieťaťa/žiaka, alebo žiak prinesie ráno stravu do školského stravovacieho zariadenia, odovzdá stravu personálu, ktorý ju odloží do chladiaceho zariadenia a v čase obeda túto stravu dieťaťu naloží na tanier, ohreje a dieťa/žiak ju môže ju zjesť v školskej jedálni. Túto možnosť využívajú len 3 deti MŠ a 3 žiaci ZŠ v rámci celého mesta. Aj napriek nedostatočnému počtu stravníkov diéty stale varíme, aby sme vyhoveli tým rodičom, ktorí prejavili seriózny záujem.

Z uvedeného vyplýva, že pri tak nízkom záujme rodičov o školské diétne stravovanie v súčasnosti neuvažujeme o rozvoze diétnej stravy. Ako sme uviedli len 6 detí, ktoré majú celiakiu alebo diabetes, si donášajú stravu v obedároch do MŠ/ZŠ. Vozidlo, ktoré by stravu roznášalo zo stravovacieho zariadenia, kde sa pripravuje, do ostatných škôl  musí byť špeciálne upravené, schválené RÚVZ, vozidlo aj obsluha musí spĺňať podmienky HACCP.

Existuje ešte možnosť, a to, aby si rodičia pre svoje dieťa zabezpečili prevoz stravy zo stravovacieho zariadenia, kde sa diétne jedlá pripravujú do MŠ/ZŠ, ktoré jeho dieťa navštevuje. 

Ing. Eva Vargová, odd. školstva, MsÚ