Dnes je 11.12.2018, meniny má Hilda
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Otázky, námety a pripomienky

Otázky, námety a pripomienky

Pohotovostné služby lekární

Pohotovostné služby lekární sa nachádzajú hneď na hlavnej stránke v ľavom stĺpci stránky v časti Dôležité kontakty/Lekárne - pohotovosť.

Kde je cestovný poriadok MHD?

Kompletný zoznam cestovných poriadkov liniek MHD je v sekcii Občan/Doprava/MHD vo forme stiahnuteľných PDF súborov, ktoré je možné čítať pomocou programu AcrobatReader.

Kde môžem pridať inzerát?

Inzerciu je možné pridať v sekcii Inzercia (odkaz v ľavom stĺpci stránky). Pre pridanie inzercie je potrebné sa najskôr zaregistrovať a prihlásiť použitím užívateľského mena a hesla.

Upozornenie

Pre zaslanie otázky je potrebné zaregistrovať sa >>

peter, 2. 8. 2017:

Dobrý deň, aj napriek nahláseniu poruchy na verejnom osvetlení na sídlisku Západ 1 spoločnosti Brantner Nova - medzi Hutnícka 12 a 14 - 1. lampa od križovatky v smere ku kostolu sa do týždňa od nahlásenia nič neuskutočnilo - bez zrealizovania nápravy. Žiadame Vás o opravu. Súčasne požadujeme informáciu k výmene starého osvetlenia za LED technológiu. Radlinského ulica je po výmene, je to tak husto zaľudnená časť od podjazdu že si to žiadalo prioritu pre výmenu? Alebo si máme myslieť že Západ 1 je opäť len prívesok mesta
ktorý rekonštrukciu nepotrebuje? Podstatné je že platíme dane ako ostatní v tomto meste.

Odpoveď:

Podľa informácií z Brantneru boli poruchy na VO na sídlisku Západ opravované minulý týždeň. Druhá etapa modernizácie VO rieši aj sídlisko Západ, takže svietidlá budú aj tu vymenené za LED svietidlá.

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu

Ján, 26. 7. 2017:

Chcela by som sa opýtať či miesta pre ŤZP zriadené na sídliskách majú osoby zaplatené a aj ich fyzicky využívajú.Pri vchode Hutnícka 8 je zriadené parkovacie miesto s rezerváciou pre konkrétne auto, ktoré je už min. polroka prázdne.Akým spôsobom a či vôbec sa tieto miesta kontrolujú vzhľadom na to,že je málo park. miest a takéto miesta ostávajú vlastne nevyužité.Je to miesto vôbec zaplatené?

Odpoveď:

V tomto prípade sa jedná o zaplatené vyhradené parkovacie miesto. Prinútiť dotyčného aby na ňom trvalo parkoval žiaľ nedokážeme.

Mesto Spišská Nová Ves

Lucia, 24. 7. 2017:

Dobrý deň.
Tradičná - každoletná - otázka: ako sa bude riešiť hluk a znečistenie od kúpajúcich sa pri veľkom Fľudri? Naozaj sa po všetkých tých rokoch nenájde nejaké opatrenie bez toho, aby deň čo deň bolo treba volať mestskú políciu? Naozaj tu musia všetci obyvatelia a záhradkári trpieť hluk a zápach deň čo deň? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Členovia občianskej stráže, ktorí aj doposiaľ monitorovali kúpanie boli dôrazne upozornení na zvýšený monitoring situácie  v rieke Hornád. Sme presvedčení, že dôjde k podstatnému zlepšeniu situácie, zároveň sa zvýši frekvencia hliadkovej činnosti v tejto lokalite.
JUDr. Michal Komara, PhD. náčelník MsP

Vieroslava, 22. 7. 2017:

Dobrý deň,
dňa 22. júla som bola s deťmi na krytej plavárni. K detskému bazénu prišla väčšia skupina rodičov s deťmi. Väčšina mužov nemala plavky, ale rôzne dlhé kraťasy, dvaja z nich dokonca trištvrťové nohavice. Všetci v nich vliezli do detského bazéna, okrem toho sa predtým ani neboli osprchovať. Jeden z nich konzumoval jedlo pri detskom bazéne. Plavčík ich po celý čas našej prítomnosti nevykázal z bazéna. Keď sme sa s inými mamičkami sťažovali personálu, dozvedeli sme sa, že s nimi sa príliš veľa toho nedá robiť. Mnohé iné rodiny s deťmi znechutene odišli. Pýtam sa, prečo pravidlá nemusia platiť pre každého. Odradí to mnohých ľudí od ďalšej návštevy. Za takýchto podmienok si už s deťmi tam ísť netrúfam.
S pozdravom,
Vieroslava Lunáčková

Odpoveď:

Počas obdobia prevádzkovania kúpaliska a plavárne sme sa snažili uvedenú problematiku riešiť. Návštevníci sa totiž sťažujú na dva základné druhy plaviek. Jedným vadí šortkové, druhým zase klasické. Ako prevádzkovateľ bazéna konštatujeme, že vyhovieť všetkým asi naozaj nemožno a najmä, keď to nerieši legislatíva. Naša organizácia oslovila viaceré inštitúcie, aby sa tento stav riešil legislatívne, žiaľ dodnes sa to nevyriešilo. Je pravdou, že kúpacie úbory návštevníkov, najmä mužskej časti, sa začínajú približovať tým pracovným, čím máme na mysli dlhé šortkové plavky, ktoré mnohokrát pripomínajú dlhé kraťasy, ktoré sa nosia i vonku. Pravda je taká, že keď sme v roku 2012 v prevádzkovom a návštevným poriadku plavárne mali ustanovenia, že kúpať sa dá iba v plavkách a v žiadnom inom odeve, tak najmä používatelia kúpacích šortiek písali sťažnosti, že sme sto rokov za opicami. Vraj kvôli tomuto nariadeniu prestávajú chodiť do bazéna a podobne. Často sme  museli riešiť sťažnosti a konfliktné situácie, kedy plavčíci vyvádzali návštevníkov, ktorí nemali plavky. Hlavným dôvodom tohto stavu bola obava, že mladí návštevníci, a to najmä v letnom období, budú do vody chodiť v krátkych nohaviciach (bežné, nie kúpacie šortky), ktoré budú špinavé a nevyčistené, a v bazéne sa potom neudrží predpísaná kvalita vody. Na základe kritiky sme sa rozhodli však vyjsť v ústrety širšiemu okruhu návštevníkov, a tak sme v úpravni vody urobili také opatrenia, aby sme aj zvýšené znečistenie vody eliminovali. Dnes sme schopní vyčistiť vodu, aj keby tam naozaj skočil niekto v montérkach. Návštevný poriadok sme upravili tak, že sa dá do bazéna chodiť aj v kúpacích šortkách. Teda sme názoru verejnosti vyhoveli. A opäť je zle, už sa objavujú opäť negatívne reakcie. Takže asi vyhovieť všetkým naozaj nemožno.  Verte , že chceme  vytvárať pokojné relaxačné prostredie, tak sa snažiť návštevníkov čo najmenej obmedzovať, obťažovať, prípadne vytvárať konfliktné situácie (ktorých sme zažili pri zákaze neúrekom) nejakými striktnými príkazmi, situácia ohľadom odevu do bazénu je sporná a tú musí  neriešiť legislatíva čoho dôkazom je aj skutočnosť , že s týmto problémom zápasí väčšina prevádzkovateľov na Slovensku.

Pozrite príspevok  : https://www.noviny.sk/zaujimavosti/105170-test-co-vynasa-viac-vody-z-bazena-dlhe-vlasy-vs-bermudy  

Ján MAGDOŠKO, riaditeľ Správy telovýchovných zariadení
tel. office:  +421 53 41 66 332
fax: +421 44 64 756
e-mail : magdosko(at)stez.sk

 

Eva, 19. 7. 2017:

Dobrý deň. Týždeň pred Spišským trhom na Gorazdovej ul. boli ošetrené okrasné kríky a živé ploty. V zadnom trakte pred vchodom 1,3,5 sa tak nestalo. Živý plot a kríky ostali neošetrené a tak pre návštevníkov ST to bolo zátišie pre vykonávanie potreby rovno pod oknami napriek tomu, že pri bývalej Banickej škole boli suché WC. Prosíme o zjednanie nápravy, t.j. ošetrenie okrasných drevín. Ďakujeme veľmi pekne.

Odpoveď:

Kríky už boli v 29. týždni upravené.

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

Soňa, 10. 7. 2017:

Dobrý deň,
chcela by som upozorniť na neprehľadnosť pravotočivej zákruty na ulici Trieda 1. Mája na úrovni vchodov 21,23. Pri vychádzaní z bočnej cesty na hlavnú cestu, je takmer v dennom poriadku, že autá zastavia v tesnej blízkosti. Skôr či neskôr sa tu nejaká havária stane. Prosím Vás preto o osadenie zrkadla, ktoré by uľahčilo život šoférom vychádzajúcim z bočnej cesty a takisto aj chodcom ,kedže na tejto zákrute sa nachádza prechod a človek nižšieho vzrastu nevidí či z oboch strán ide nejaké auto.
Ďakujem

Odpoveď:

Tu sme zrealizovali pevné zábrany v križovatke na zamedzenie parkovania vozidiel v bezprostrednej blízkosti priechodu. Takže rozhľadové pomery by mali byť lepšie. Taktiež sa osadilo dopravné značenie, ktorým sme zabezpečili zjednosmernenie obslužnej komunikácie, z ktorej už výjazd do neprehľadnej zákruty nie je možný.
Mesto Spišská Nová Ves 

ladislav, 3. 7. 2017:

Opakovane, zrejme z dôvodu byrokracie, sa obraciam na vás s otázkou o realizáciu jednosmernej dopravy na Ulici Chrapčiakova kvôli nebezpečnému vjazdu z hlavnej cesty a kvôli parkovaniu návštevníkov polikliniky. Osadiť šesť dopravných značiek nemôže byť tak náročné, ako to vyzerá.

Odpoveď:

22. 6. 2017 bolo mestu Spišská Nová Ves doručené rozhodnutie o určení dopravného značenia z OÚ CDaPK, nakoľko je potrebná zmena zvislého aj vodorovného značenia aj na komunikácii na Duklianskej ulici, čiže nejde len o samotnú Chrapčiakovú ale aj o Vajanského ul. Komunikácia na Duklianskej ulici je v správe KSK. Tomu samozrejme predchádzalo spracovanie projektu, vybavenie všetkých vyjadrení až po povolenie. Z Vášho pohľadu sú všetky tieto povinné kroky byrokratickou záležitosťou, no pre mesto Spišská Nová Ves sú povinnosťou. Následne budú objednané a osadené dopravné značky a odfrézovanie vodorovného značenia a jeho zmena na Duklianskej ulici.
Mesto Spišská Nová Ves

11. 9. 2017 došlo z zmene dopravného značenia - zjednosmerneniu ulíc Chrapčiakova a Vajanského v časti medzi ulicami Duklianska - Nad Medzou. Po ulici Chrapčiakovej ul. je možné jazdiť v smere od ul. Nad Medzou k Duklianskej ul. a po Vajanského ul. je to v opačnom smere teda od Duklianskej ul. k ul. Nad Medzou. Dôvodom bolo zabezpečiť plynulosť cestnej premávky v tejto lokalite najmä kvôli zaparkovaným vozidlám.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy

Stefan, 26. 6. 2017:

Mestá Spišské Podhradie a Spišské Vlachy si boli schopné obnoviť zrušenú vlakovú dopravu, a zriadili turisticky vláčik. Ekonomická sila Spišskej Novej Vsi a Levoče je oveľa väčšia. Čo tak sa dohodnúť s primátorom Levoče, odkúpiť alebo prenajať vozeň a prevádzkovať takýto vlak aspoň počas letnej turistickej sezóny?

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet.
Žiaľ, i keď prebehli viaceré rokovania s mestom Levoča, náklady na prevádzkovanie takéhoto turistického vláka sú veľmi vysoké. Vami spomínané mestá prevádzkujú uvedený vlak s výraznou stratou aj napriek získaným dotáciám. Nakoľko dostupnosť nášho mesta je oproti uvedeným mestám neporovnateľne výhodnejšia, neuvažujeme so zriadením pravidelnej premávky takéhoto vlaku.
Mesto Spišská Nová Ves na rozdiel od spomínaných miest vynakladá nemalé finančné prostriedky na zabezpečenie mestskej hromadnej dopravy. Taktiež prispieva na zabezpečenie dopravného spojenia medzi mestom a strediskami cestovného ruchu v destinácii Slovenský raj. Uvažovali sme o príležitostnom zavedení historického vlaku na trase SNV – Levoča pri príležitosti konania Dní mesta. Náklady na prevádzku takéhoto vlaku sú odhadované vo výške 5 000 €/deň. Keďže ide o vysokú sumu, nie je možné financovať to len z rozpočtu nášho mesta, je na to potrebná aj podpora mesta Levoča.
PhDr. Ján Volný, PhD., primátor mesta

ladislav, 22. 6. 2017:

16.5. som dal otázku:z verejne dostupných zdrojov som sa dočítal, že v meste Prešov robili tiež rekonštrukciu verejného osvetlenia, ktoré sa týkalo 1700 svietidiel, výmeny 4 rozvádzačov a opravy 19 rozvádzačov, cely projekt stal 789 tis euro, z čoho 730-tis. eur zaplatila Európska únia. Vedel by nám niekto kompetentný vysvetliť rozdiel medzi ich a našimi podmienkami, keďže u nás to je cca 7,5 mil. eur?

Odpoveď:

V dobe, keď sa zvažovalo riešenie modernizácie, bola na rekonštrukciu verejného osvetlenia dotácia v maximálnej výške 250 tis. € a zahŕňala len výmenu svietidiel a káblových vedení. Vzhľadom na komplexnejšie požiadavky mesta a po analýze najvhodnejšieho riešenia financovania modernizácie verejného osvetlenia bola zvolená forma koncesie. V rámci koncesie sa nejedná len o výmenu starých svietidiel za nové. Koncesia zahŕňa okrem samotnej rekonštrukcie a modernizácie sústavy verejného osvetlenia aj servis a údržba sústavy po dobu 10 rokov a spotrebu elektrickej energie.

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

zuzana, 22. 6. 2017:

Dobrý deň, pri našej túre do Slovenského raja sa nedalo nevšimnúť si osadu, ktorá je pri Maši. Jej obyvatelia už dlhé roky neustále vo vodách Hornádu peru koberce a znečisťujúci tento tok. Riekou plávajú fľaše od saponátov, malinoviek, polystyrén na ktorom sa plavia deti ktoré sa tam kúpu, našli sme aj chladničku a kreslo... Chcem sa preto opýtať aké konkrétne kroky mesto robí voči týmto neporiadnikom a ako to chce riešiť do budúcna, v dnešnej dobe, kde sa kladie veľký dôraz na chránenie prírody. Neviem si predstaviť akú pokutu by dostal biely občan-nerom, ktorý by sa rozhodol prať koberec napríklad pri veľkom fľudri...?

Odpoveď:

Dobý deň. Vami popisovaný problém nepatrí do kompetencie mesta Spišská Nová Ves, pretože osada sa nachádza v katastri obce Smižany. Tá má vlastnú obecnú políciu, ktorá by mala popísané znečisťovanie riešiť.
Mesto Spišská Nová Ves

Slávka, 20. 6. 2017:

Dobrý deň,
som rada že aj my Slováci sme na úrovni iných Európskych krajín, ktorí si dajú záležať na každej maličkosti pre svoje mesto a štát! Som rodená Spišiačka a som na to hrdá! Som rada že sa v našom meste rozrastajú novinky. Ľudia si dávajú viac záležať..
Nedávno som na FB objavila stránku Útulku a veľmi som sa tomu potešila. Klobúk dole pred tým kto na to prišiel! Bol to ten najlepší nápad ako sa môžu zvieratká adoptovať. Už len kôli tomu že dnešná mládež je spojená s internetom. Tým rýchlejšie si zvieratká nájdu nové domovy. Mňa by zaujímalo či je možné darovať pre zvieratká nejaké konzervy alebo granulky a hlavne u koho sa treba hlásiť! Veľmi pekne ďakujem že mesto prekvitá dobrými nápadmi!
Ďakujem
S pozdravom Slávka

Odpoveď:

Marta, 18. 6. 2017:

Dobrý deň. Chcem sa opýtať,prečo sú na tráve popri novom cyklochodníku od Fľudru ku Tescu tie balvany. Slúži to k niečomu? Lebo ak to bolo myslené ako okrasa, je to hrozné.

Odpoveď:

Je to myslené ako okrasa. Kombinácia výsadby a prírodného kameňa je dnes bežná. Je to vec názoru, ktorý rešpektujeme. Ide však o súčasť projektu a architektonického návrhu. V súčasnosti sa nám to javí ako oživenie predmetnej lokality.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Erika, 11. 6. 2017:

Musím to sem verejne napísať, pretože viem, ako prebieha činnosť v útulkoch v iných štátoch a som nesmierne nadšená z Facebookovej stranky Mestský útulok Spišská Nova Ves. Som hrdá,že sa to v našom meste pohlo a útulok začína byť na úrovni.. Vedie ho ozaj tá správna žena, ako som sa dopočula. Touto cestou by som sa chcela opýtať, či táto žena je zamestnancom útulku?Adopcia psíkov sa niekde posúva, pretože aktivita zamestnancov je vynikajúca! Vidno,že psíky nejdu hoc-kde a že im na ich osude po ich zachranení záleží.. Sú to ozaj pracovníci s veľkým srdiečkom. To ako je pekne vystihnuté a opísané zvieratko o všetkom dianí sme informovaní tým pádom je väčšia šanca na adopcie a to je skvelá práca a prezentácia nášho mesta Spišská Nová Ves ! Obdivujem osobu ktorá toto dokázala.Nežijem síce na Slovensku, ale som Spišiačka hrdá na náš útulok v meste.

Odpoveď:

Erika, 11. 6. 2017:

Musím to sem verejne napísať, pretože viem, ako prebieha činnosť v útulkoch v iných štátoch a som nesmierne nadšená z Facebookovej stranky Mestský útulok Spišská Nova Ves. Som hrdá, že sa to v našom meste pohlo a útulok začína byť na úrovni. Stránku spravuje tá správna žena, ako som sa dopočula. Adopcia psíkov sa niekde posúva. Vidno, že psíky nejdú hoc-kde a že im na ich osude po ich zachránení záleží. To, ako je pekne vystihnuté a opísané zvieratko a o všetkom dianí sme informovaní, tým pádom je väčšia šanca na adopcie, a to je skvelá práca a prezentácia nášho mesta Spišská Nová Ves! Obdivujem osobu, ktorá toto dokázala. Nežijem síce na Slovensku, ale som Spišiačka hrdá na náš útulok v meste.

Odpoveď:

Peter, 7. 6. 2017:

Dobry den, chcel by som sa opytat, kedy kde sa bude nachadzat slubovane druhe workoutove ihrisko a pripadne ako sa o tej lokalite rozhodne. Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď:

O lokalite zatiaľ nebolo rozhodnuté. prosím o trpezlivosť.
Mesto Spišská Nová Ves

 

 

Peter, 25. 5. 2017:

Dobrý deň,
V súvislosti s odpoveďou pána Ing. Susu k príspevku z 19.5.2017, by som sa chcel opýtať, do akej miery sa planuje pri nových asfaltových plochách (ale aj pri rekonštruovaných) využívať odvod dažďovej vody do vsiakavacích jám tvorených malou trávnatou plochou, ktorá je pod úrovňou asfaltovej plochy a je vyformovaná ako jama / priekopa. Toto riešenie som odpozeral v Rakúsku, kde sú tieto vsiakavacie jamy sučasťou každého veľkoplošného parkoviska (zvyčajne pri obchodných domoch). Ide o jednoduché riešenie, kde je asfalt sklopený tak, aby odvádzal vodu cez prerušený obrubník na trávnik, ktorý je uložený nižšie ako asfalt a je vytvarovaný do tvaru jamy, resp. priekopy. Pomáha to zadržiavať vodu v krajine, ochladzuje to ovzdušie v meste a tiež je takto zabránené nárazovému pribudaniu vody vo vodných tokoch.

Ďakujem

Odpoveď:

Ako uvádzate je to riešené pri parkoviskách. V rámci rekonštrukcie ciest s touto možnosťou neuvažujeme, ale tento systém zachytávania vody v území, kde sa neodvádza do kanalizácie využívame v rámci mesta cca 2 roky pri výstavbe nových parkovísk, napr. Agátová ul., Stolárska ul., Strojnícka ul. Jedná sa o vybudovanie tzv. vsakovacích košov pod úrovňou terénu. Ďalšou z možností je realizácia "dažďových záhrad", ktoré plnia okrem iného aj estetické hľadisko.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Olga, 24. 5. 2017:

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie prečo trávnaté plochy na sídlisku Za Hornádom v SNV nie sú este stále pokosené. V iných častiach mesta sú tieto plochy už upravené... ďakujem

Odpoveď:

V mesiaci máj sme začali s prvou z troch plánovaných kosieb verejných plôch. Pokosenie viac ako 750 000 m2 nie je možné zvládnuť za pár dní. Je preto logické, že niektoré lokality sú už pokosené, niektoré ešte kosenie čaká. Ku všetkým plochám sa postupne prepracujeme a budú pokosené.

Ing. Juraj Sad, vedúci odd. komunálneho servisu MsÚ

L., 19. 5. 2017:

Dobrý deň, v súvislosti s výmenou asfaltových povrchov na niektorých uliciach v našom meste by som rád poprosil kompetentných, aby bolo aj zabezpečené vhodné odvedenie dažďových vôd z ciest, niektoré kanály sú osadené nad úrovňou cesty a zrážková voda ich obteká a stojí na ulici. Ďakujem.

Odpoveď:

V rámci výmeny asf. kobercov je plánovaná aj úprava dažďových vpustí.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Viktor, 2. 5. 2017:

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať prečo na kultúrnych podujatiach organizovaných v našom meste musí handicaovaná osoba platiť za lístok plnú sumu, pričom sedí na vlastnom vozíku? Opakovane som bol na podujatiach v iných mestách a vstup som mal zadarmo alebo za polovičnú sumu. Chcel by som sa teda preto opýtať prečo je tomu tak? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Každý divák platí vstupné za kultúrny program, nie za stoličku, na ktorej sedí. Miesto, ktoré patrí handicapovanému divákovi sa nepredáva - ostáva volné.

Ing. Emil labaj, riaditeľ MKC

Mária, 1. 5. 2017:

Na ulici Šarišská 2121/4 je kanál v havarijnom stave, hrozí nebezpečenstvo úrazu i poškodenia vozidiel. Závadu je nutné odstrániť čo najskôr. Za porozumenie ďakujem.

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet, kanál bol opravený.

Mesto Spišská Nová Ves