Dnes je 22.08.2019, meniny má Tichomír
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

14. 06. 2016 15:39

Dni humoru na Spiši

24. – 25. júna 2016 bude v Spišskej Novej Vsi vládnuť dobrá nálada. Opäť sa stane dejiskom festivalu pod názvom Dni humoru na Spiši, ktoré sú zaradené medzi TOP 2016 - ponuka pre labužníkov programu Terra Incognita. Pripravený je program, ktorý bude prebiehať na niekoľkých miestach. Do podujatia sa zapojili viaceré organizácie z mesta Spišská Nová Ves. Podujatie sa uskutoční vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja z programu Terra Incognita a vďaka podpore z programu SPPoločne NadácieSPP. Hlavným hosťom festivalu bude český spevák a zabávač Ivan Mládek.


 

Humor je v živote človeka a spoločnosti veľmi dôležitý. Umožňuje nám povzniesť sa nad bežný každodenný život a odpútať sa od problémov. A práve humoru bude v Spišskej Novej Vsi 24. – 25. júna viac než dosť. V minulosti, v 90. rokoch, sa podobné podujatie v našom meste konalo. Vtedy šlo o viacero dní, počas ktorých v Spišskej Novej Vsi účinkovali najlepšie slovenské a české divadlá. Podujatie vtedy zaznamenalo pozitívnu odozvu, preto sme sa rozhodli o oživenie tejto myšlienky. No tentoraz ide nielen o humorné divadelné predstavenia, ale o akýsi festival humoru a zábavy, ktorý zahŕňa predstavenia pre deti, tvorivé dielne s humornou tematikou, veselé animácie  „v dave“, koncerty indie-popových kapiel, vystúpenie ľudového rozprávača, mím šou, ako aj humor v kreslenej a písomnej forme. Teda pestrý program zameraný na humor a dobrú náladu pre rôzne vekové kategórie,“ uviedla Ing. Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora. 

Rozdiel oproti minulosti je ten, že v súčasnosti  sa festival neodohráva iba v divadle, ale na celom námestí. Jednotlivé časti nášho krásneho námestia (spišské parky) sa premenia na samostatné priestory na kultúru:

  • Hyde park (pri soche gen. J. Nálepku): priestor pre stand up rečníkov – študentov
  • Central park (medzi fontánou a evanjelickým kostolom): tvorivé dielne a súťaže, rozprávka pre deti
  • Park kultúry a oddychu (pred Redutou): priestor pre hudobné produkcie, divadelné predstavenia, ľudových rozprávačov, živé sochy, priestor pre stánky s občerstvením, ochutnávku vín
  • V Madaras parku (ZOO) budú môcť deti plniť rôzne originálne úlohy na „Ceste rozprávkovým lesom“.

Samotné otvorenie Dní humoru na Spiši je naplánované na piatok 24. júna o 17.00 hod.
V rámci dvoch dní sa v programe vystrieda viacero divadelných humorných predstavení, hudobných vystúpení a stand up vystúpenia mladých. Deti sa môžu tešiť na rozprávku Zlý kráľ v podaní Miroslava Kasprzyka, Divadlo Babadlo v rozprávke Puf a Muf vzdá hold známemu karikaturistovi Viktorovi  Kubalovi (v GUS), Teáter Komika zase okrem veselých animácií odohrá príbeh Z rozprávky do rozprávky alebo Príbeh prasiatka s. r. o. Tunajšia ZOO, Lanový park Monkeyland a Agentúra Detské dobrodružstvá ponúkajú zľavnené vstupné v rámci plnenia originálnych úloh „Cesta rozprávkovým lesom“. Pripravené sú i veselé tvorivé dielne a súťaže Múzea Spiša, Materského centra Dietka, OZ Dračia stopa, a to nie len pre deti. Galéria umelcov Spiša okrem akciového vstupného 0,10 € na všetky výstavy ponúka aj humornú dielňu pre dospelých, počas ktorej si môžu zhotoviť vtipný fotoalbum. Tí staršie narodení si môžu prísť vypočuť ľudového rozprávača Andera z Košíc a Ľudovú hudbu Romana Barabasa.  Nielen pre mladých sú pripravené okrem koncertov indie-popových skupín Hudba z MarsuPuding pani Elvisovej aj hudobná inscenácia Štúrovci – koncert (ne)zrušený a koncert obľúbenej spišskonovoveskej skupiny Karavana, Mím šou Miroslava Kasprzyka, dve verejné nahrávky Slovenského rozhlasu: Príbeh pre toto miesto a 1. Spišský trh. Hlavným hosťom festivalu je obľúbený český spevák a zabávač Ivan Mládek. Spišskonovoveské divadlá sa zapoja komediálnymi príbehmi - Spišské divadlo ponúka predstavenia Rysavá jalovicaJánošík alebo pravda je len jedna. Divadlo Kontra ponúka predstavenia NenávidímRum a vodka.

V rámci podujatia si návštevníci môžu dať zhotoviť svoju karikatúru Jankovi Torakovi alebo sa odfotiť so „živými sochami“ alebo v „historickom odeve“ Múzea Spiša. Chýbať nebude ani kreslený humor - Feďo Majerech predstaví svoju veselú tvorbu v rámci ďalšieho (už 21.) ročníka Spišského salónu kresleného humoru a humor v písanom slove zase predstaví Miriam Molnárová Nevyjelová, ktorá uvedie svoju knihu plnú veselých historiek „Hlášky z profesorskej tašky“.

V rámci podujatia bude pred Redutou prebiehať ochutnávka kvalitných slovenských vín pod názvom Vínna ulička. K dispozícii sú  i večerné výstupy na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska.

Počas celého podujatia bude k dispozícii zľavnená turistická ponuka. V rámci nej môžu návštevníci absolvovať bezplatný výstup na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska (okrem večerných prehliadok), ďalej majú k dispozícii o 30 % zľavnený vstup do ZOO, o 50 % zľavnený vstup do Lanového parku Monkeyland. Galéria umelcov Spiša okrem tvorivých dielní ponúka akciové vstupné 0,10 € pre všetky kategórie návštevníkov na aktuálne výstavy i stále expozície.  Hotel Metropol sa do podujatia zapojil akciou Spíš v Hoteli Metropol**** za vtipnú cenu 30 €.

 

Príloha:

 

V Spišskej Novej Vsi 15. 6. 2016

Informácie:
Ing. Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora, t. č. 41 76 613, 0907 944 284, andrea.jancikova(at)mestosnv.sk