Dnes je 26.06.2019, meniny má Adriána
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

24. 05. 2017 09:09

Metropola Spiša zažije pokus o slovenský cyklistický rekord

Podujatie / Víkendy v Spišskej Novej Vsi sa plnia kultúrnymi akciami. Parkovanie pre veriacich nie je problémom. Čaká nás prezident, charitatívne dary, Celest Buckingham i ruská ľudová hudba.


 

Letná kultúrno-spoločenská sezóna v Spišskej Novej Vsi dostáva vyššie obrátky, o čom svedčí i počet aktivít, ktoré sa v metropole stredného Spiša dejú prakticky každý víkend. Viaceré podujatia sa tak dostávajú do časovej konkurencie, preto sa mesto Spišská Nová Ves snaží hľadať kompromisné riešenia vyhovujúce všetkým obyvateľom mesta.

Úctyhodnou 10-ročnou tradíciou sa tento rok môže popýšiť najznámejšie cyklistické benefičné podujatie na Slovensku. Benefičná cyklistika Parasport24 Tour odštartovala charitatívny cyklopelotón po prvýkrát pred desiatimi rokmi pod názvom Cez Slovensko na bicykli.  Rok čo rok prechádza naprieč Slovenskom špeciálny cyklistický pelotón. Je iný ako všetky ostatné tým, že je plný hendikepovaných športovcov na špeciálne upravených bicykloch. Spolu s nimi v tomto pelotóne bicykluje množstvo známych osobností, ktoré každoročne športom a svojou osobnou účasťou podporia dobrú vec. Tento rok vyrazí Parasport24 Tour 28. mája opäť zo Spišskej Novej Vsi a po približne 40-tich zastávkach  a šiestich dňoch naprieč Slovenskom dorazí 2. júna do cieľa, Trenčianskych Teplíc. Účasť na štarte a  1. etape prisľúbil i prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Jedinečná partia hendikepovaných športovcov a osobností tak spoločnými silami opäť upozorní na potrebu pomáhať sociálne slabým a tiež znevýhodneným športovcom. Najväčšie športové charitatívne podujatie svojho druhu na Slovensku organizuje občianske združenie Parasport24. Ako zdôrazňuje jeho šéf Miroslav Buľovský, Parasport24 Tour nezbiera, ale naopak rozdáva. „Počas roka získavame vďaka štedrosti sponzorov finančnú či inú podporu a na Parasport24 Tour potom podáme pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú,” vysvetľuje Miroslav Buľovský.

Pred samotným štartom 1. etapy sa uskutoční pokus o nový slovenský rekord v počte bicyklujúcich sa na najdlhšom šošovkovitom námestí. „Termín podujatia bol naplánovaný ešte v minulom roku. Je nám cťou, že štart podujatia sa už tradične koná práve v našom meste. Museli sme pristúpiť k riešeniu zosúladenia tohto podujatia s ďalším, nakoľko práve počas tejto nedele prebieha v Rímskokatolíckom farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie prvé sväté prijímanie. Počas cyklistickej akcie je centrum mesta pre dopravu uzavreté. Nechtiac sme sťažili Spišskonovovešťanom prístup do kostola. Našli sme však kompromisné riešenie. Príjazd na parkovisko na Letnej ulici bude pre účastníkov prvého svätého prijímania do 10.30 hod. sprístupnené. Prosíme však všetkých o zvýšenú bezpečnosť,“ uviedol Ján Volný, primátor mesta, ktorý zároveň zdôraznil, že cyklistické podujatie spojené s pokusom o slovenský rekord má aj charitatívny moment: „Počas akcie odovzdáme bielu techniku pre sociálne slabé rodiny v našom meste. Jednu z týchto rodín má možnosť vybrať Rímskokatolícky dekanský a farský úrad v Spišskej Novej Vsi, ak sa tak nestane, poputuje technika do novobudovaného zariadenia Spišskej katolíckej charity,“ spresnil primátor Spišskej Novej Vsi.

Snaha o zladenie oboch spoločenských podujatí dospieva k zdarnému koncu, poslednou neznámou bude počasie. Dlhodobé predpovede meteorológov poslednej májovej nedeli prajú a návtšveníci i domáci obyvatelia Spišskej Novej Vsi sa tak môžu tešiť na cyklistiku doplnenú o kultúrny programom. Od deviatej hodiny ráno vystúpia na pódiu pred Redutou Kapela FFB, tanečné skupiny BDSKrew a Denzz Industry, diváci vzhliadnu Trial show Jána Kočiša - majstra sveta v cyklotriale. Na scéne vystúpi aj Celeste Buckingham a Katka Landlová, účastníčky Parasport24 Tour. O jedenástej hodine sa uskutoční pokus o slovenský rekord v počte bicyklujúcich sa najdlhšom  šošovkovitom námestí. Všetci účastníci pokusu o slovenský rekord budú zaradení do žrebovanie o hodnotné ceny. Podujatie napoludnie zavŕši koncert ruskej ľudovej hudby Babkini vnuci.

http://www.spisskanovaves.eu/system/akcie/detail_akcie/action/SINGLE/pokus-o-slovensky-rekord-najvyssi-pocet-bicyklujucich-sa-na-najdlhsom-sosovkovitom-namest/index.htm

 

Informácie:

Ing. Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora mesta, Mestský úrad, Radničné námestie 7, Spišská Nová Ves, e-mail: andrea.jancikova(at)mestosnv.sk, t. č. 0907 944 284