Dnes je 17.01.2021, meniny má Nataša
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

11. 04. 2013 13:21

Sme iní, nie horší

V duchu tejto myšlienky bola pred rokom spustená do prevádzky remeselná dielňa pre mentálne a zdravotne postihnutých. Aký bol prvý rok jej činnosti sme sa opýtali riaditeľa n. o. Domovina RSDr. Juraja Beňu, ktorý bol iniciátorom jej vzniku.


Pán riaditeľ, aký bol teda prvý rok, prípadne, kto každý sa na vzniku dielne podieľal?

Oficiálny zriaďovateľ tejto tvorivej dielne Domovina, n. o. Žehra - Hodkovce v spolupráci s občianskym združením Agentúra pre rozvoj Spiša oslovil k spolupráci ďalšie domovy sociálnych služieb v regióne Spiša. Dnes v tejto tvorivej dielni nájdete výrobky klientov s mentálnym postihnutím už spomínanej Domoviny, n. o., DSS Žehra - Hodkovce, DSS Spišské Podhradie, DSS Spišský Štvrtok, DSS Batizovce, DSS Náš dom Spišská Nová Ves a Reedukačné centrum Spišský Hrhov.

Priblížte nám, prosím, viac jej činnosť, prípadne pripomeňte, kde sa dielňa nachádza?

Sme radi, že občania mesta a turisti nás našli na Letnej 49 v podchode medzi Turistickým informačným centrom a Reštauráciou Nostalgie. Aj vďaka nim môžeme dnes fungovať ďalej. Kúpou výrobkov pomáhajú našim klientom nadobúdať sebavedomie, najmä, keď sami vidia, že o ich výrobky je záujem. V priebehu roka sa tu vystriedali všetky spomínané domovy sociálnych služieb so svojimi klientmi a ergoterapeutmi. Počas práce v dielni sa mohli občania presvedčiť o ich zručnosti. Výrobky sú nápadom - výtvorom samotných klientov a zamestnancov, o to sú suveníry vzácnejšie.

Aké sú Vaše ďalšie plány?

Plány do budúcna sú veľké. Máme veľa priaznivcov, ktorí nás v tomto podporujú. Sme v II. etape projektu. Vďaka MsZ v Spišskej Novej Vsi sme dostali ďalšie priestory bývalého skladu mestského úradu, ktoré za pomoci brigádnikov a ďalších sponzorov, najmä Strednej odbornej školy v Spišskej Novej Vsi na Markušovskej ceste, rekonštruujeme. Zriadená tu bude galéria netradičných umení, v ktorej budú môcť vystavovať svoje práce talentovaní klienti s mentálnym a zdravotným postihnutím, rôzni zberatelia, občania. Zároveň budú v prevádzke tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť občania, návštevníci alebo študenti vyskúšať tvorivé schopnosti. Súčasťou bude podávanie čaju, ktorý pestujú klienti DSS Žehra - Hodkovce. Výstavami v tejto galérii chceme prispieť k stieraniu bariér medzi majoritnou spoločnosťou a klientmi s mentálnym postihnutím. Verím, že sa nám podarí spolupracovať s ľudovými remeselníkmi, ktorí našim klientom pomôžu osvojiť si ďalšie zručnosti.

V ďalšej etape v spolupráci s mestom plánujeme dotvoriť celý vonkajší priestor na tzv. uličku ľudových remesiel.

Verím, že aj s podporou občanov sa nám podarí tento projekt realizovať. Touto cestou ich pozývam na návštevu našej tvorivej dielne.