Dnes je 20.06.2019, meniny má Valéria
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

24. 07. 2014 08:40

Výzva

Od: Pavol Sečkár, predseda SZPB a Predsedníctvo ÚR SZPB, Ján Lipiansky, predseda JDS


Vážení členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pamätníci združení v Jednote dôchodcov na Slovensku a spolupracujúce združenia, občania Slovenskej republiky.

Slovenské národné povstanie patrí medzi najvýznamnejšie udalosti v moderných slovenských dejinách. Dovŕšilo politický a morálny kolaps ľudáckeho režimu a stalo sa jedným z najvýznamnejších ozbrojených vystúpení európskej protifašistickej rezistencie.

Povstaleckí vojaci a partizáni dva mesiace odolávali vojenskej presile a viazali značné vojenské sily okupantov. Obete boli vysoké. Po vojenskom potlačení povstania sme jeho životaschopnosť naďalej potvrdzovali partizánskym bojom. Nezlomili nás fašistické represálie ani otvorená surová forma násilia po celom území Slovenska. Päťtisíc tristopäť obetí v 211 masových hroboch, 102 vypálených obcí a ďalšie obete fašistickej zlovôle sú mementom tak pre dnešok, ako aj pre budúcnosť.

Sedemdesiate výročie Slovenského národného povstania je príležitosťou, aby sme spoločne na spomienkových stretnutiach v obciach, mestách a pamätných miestach, a hlavne v rodisku SNP v Banskej Bystrici, vzdali hold padlým a úctu žijúcim hrdinom tohto vlasteneckého boja za národnú slobodu. Je to príležitosť odovzdať hrdinský odkaz mladšej generácii, aby vedela, za aké hodnoty bojovali jej starí rodičia.

Tak ako ostatné národy sveta si spomienkovými stretnutiami pripomínajú historické udalosti boja proti nemeckému nacizmu a fašizmu v roku 1944, tak aj my, organizátori, vás srdečne pozývame na ústredné oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania. Uskutočnia sa 29. augusta 2014 o 10.00 hod. pri Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Hromadnou účasťou demonštrujme jednotu a vernosť odkazu Slovenského národného povstania!