Dnes je 05.06.2020, meniny má Laura
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

25. 10. 2012 13:02

Tvorivé dielne pre seniorov

Od: Eda

Občianske združenie Annogallery usporiadalo 21. septembra v Domove dôchodcov Tvorivé dielne s hlinou pre seniorov.

Tomuto workshopu predchádzali aj ďalšie v domovoch a centrách sociálnych služieb v Spišskom Štvrtku, Poprade a Spišskom Štiavniku. Snahou projektu je sprístupňovanie a rozvíjanie kultúrnych aktivít seniorov a zdravotne znevýhodnených občanov. „Táto myšlienka vznikla tak, že pri hline si človek veľmi oddýchne. Musí sa totiž sústrediť na prácu. Napadlo nás preto, že títo ľudia, ktorí sú teraz sami, si môžu pri týchto myšlienkach a práci oddýchnuť. Povedali sme si, že im prinesieme aj takúto možnosť rozcvičiť si trošku prsty, pospomínať a prísť na iné myšlienky,“ vysvetlil keramikár OZ Annogallery Peter Smik.

Projekt nadväzuje na pozitívne skúsenosti a ohlasy účastníkov tvorivých dielní s hlinou zrealizovaných občianskym združením v rokoch 2009 a 2010. „Ide o voľné pokračovanie. Je podporené ministerstvom kultúry, čo sme veľmi radi. V rámci týchto možností obchádzame zariadenia v regióne a snažíme sa týmto ľuďom priniesť spomínaný oddych,“ uviedol ďalej P. Smik.

Väčšina seniorov sa prvýkrát v živote stretla s prácou s hlinou. Organizátori však s tým už majú skúsenosti a prácu prispôsobili tak, aby všetky výrobné techniky boli veľmi jednoduché. Potešenie dôchodcov z takejto aktivity bolo veľké, rovnako tiež prekvapenie z vlastných výrobkov.