Dnes je 28.11.2020, meniny má Henrieta
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

18. 11. 2020 07:46

Transfúzka spišskonovoveskej nemocnice študentom: Prevetrajte svoje krvinky!

Prevetraj svoje krvinky! Ide o život. Takto vyzývajú hematologicko-transfúziologické oddelenia nemocníc siete Svet zdravia vrátane tej v Spišskej Novej Vsi študentov, aby prišli darovať krv. Okrem nich totiž doma ostalo aj veľa darcov krvi, no v nemocniciach siete sa stále operuje a zdravotníci stále potrebujú ošetriť akútnych pacientov. A krvi je málo. Pri príležitosti dňa študentstva preto sieť od 18. novembra do konca mesiaca pozýva študentov na transfúzky. Za darovanie krvi dostanú aj certifikát.


Počet darcov pre pandémiu koronavírusu značne klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi pre pacientov, u ktorých dochádza k veľkým stratám krvi, napríklad onkologickí pacienti, mamičky s ťažkým pôrodom či akútne úrazy. Nemocnice potrebujú krv všetkých krvných skupín. Osloviť chcú teraz najmä študentov.

Čo dostaneš, ak k nám prídeš darovať krv?

  • Dozvieš sa svoju krvnú skupinu.
  • Certifikát s Tvojou krvnou skupinou. Tento si však môžeš zabúdať doma, kopírovať do mobilu koľkokrát len chceš a hoci aj stratiť. Odfoť sa s certifikátom a nezabudni na hashtag #prevetralsomkrvinky
  • Nálepku s Tvojou krvnou skupinou. Daj si ju na mobil či na kartičku poistenca. Aby si vždy hneď vedel Ty aj iní, aká je Tvoja krvná skupina.
  • Dobrý pocit. Ten je na nezaplatenie. A možno Ti dobrý skutok pomôže pri skúške.

Z epidemiologických dôvodov je potrebné sa na darovanie krvi objednať telefonicky. Zoznam nemocníc s odberovými časmi a kontaktmi študenti nájdu na www.procare.sk/darujemkrv/.

Transfúzky budú zároveň počítať, koho príde viac. Pozitívnych alebo negatívnych? A+, 0-, B+, A-? Výsledky budú zverejnené na Facebooku siete nemocníc Svet zdravia.

Prevetraj svoje krvinky - pozvánka, formát JPG