Dnes je 28.09.2020, meniny má Václav
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

29. 08. 2010 12:27

Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Od: Ing. Lucia Kormošová

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta.

Anketu „Hľadáme 7 divov mesta Spišskej Novej Vsi“ vyhlásil spišskonovoveský magistrát v máji tohto roku. Záujemcovia v rámci nej mohli do 15. júna nominovať na div mesta čokoľvek, čo sa im zdalo v metropole stredného Spiša zaujímavé.

Nasledovalo verejné hlasovanie o poradí celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Hlasovanie prostredníctvom anketových lístkov uverejnených v mestskom mesačníku Informátor (Ičko), ako aj na webovej stránke mesta www.spisskanovaves.eu trvalo od 1. júla do 15. augusta. Občania mohli označiť maximálne 7 nominácií. Odovzdaných bolo spolu 1 430 hlasov, ktoré rozhodli o konečnom poradí.

Výsledky ankety sa verejnosť dozvedela počas podujatia Dni mesta Spišská Nová Ves (27. – 28. augusta 2010).

Medzi najväčšie atrakcie Spišskej Novej Vsi podľa jej obyvateľov a návštevníkov patrí týchto sedem divov (poradie podľa výsledkov hlasovania):

1. Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

Kostol je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku (87 m), ktorá je dominantou mesta. Pozoruhodný je tiež siedmimi veľkými hodinovými ciferníkmi na veži, ktoré poháňa jeden hodinový stroj. V interiéri sa nachádza viacero klenotov ako napr. cenný relikviár v tvare kríža z 1. polovice 14. storočia, oltár či bronzová krstiteľnica, ktorá je jednou z posledných uliatych v slávnej spišskonovoveskej kovolejárskej dielni založenej Konrádom Gaalom. (Foto: Miroslav Dibák)

2. Námestie šošovkovitého tvaru

Charakteristickým znakom Spišskej Novej Vsi je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšia na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. (Foto: Milan Paprčka)

3. Secesná budova Reduty

Reduta je romantickou secesnou budovou postavenou v r. 1902 - 1905 so štyrmi nárožnými vežičkami. Strechu ukončuje labuť sediaca na lýre, ktorá označuje časť budovy, kde sa nachádza divadlo. Dnes v Redute sídli Spišské divadlo, je tu koncertná sieň, reštaurácia a kaviareň, sídli tu tiež Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta. Na Slovensku sa dodnes zachovalo len osem takýchto historicky cenných divadelných budov. (Foto: Miroslav Dibák)

4. Provinčný dom s Levočskou bránou

Budova Provinčného domu bola od stredoveku mestskou radnicou, a to až do r. 1777, kedy ju od mesta kúpila Provincia XVI spišských miest a zriadila v nej svoje administratívne sídlo (do r. 1876, kedy bola Provincia zrušená). Najzaujímavejšou časťou budovy je predná fasáda, ktorej súčasťou je aj tzv. Levočská brána vedúca na Levočskú ulicu. Jej vrchnú časť zdobí rokoková štuková výzdoba so šiestimi kartušami, ktoré symbolicky vyjadrujú vlastnosti, ktoré musel mať funkcionár mesta či provincie. V súčasnosti v budove Provinčného domu sídli Múzeum Spiša so svojimi expozíciami. (Foto: Miroslav Dibák)

5. Radnica

Budova Radnice bola postavená v r. 1777 - 1779 v klasicistickom slohu uprostred námestia. V interiéri je najvýznamnejším priestorom reprezentačná sieň umiestnená uprostred budovy a siahajúca cez dve poschodia. V Radnici sídli primátor mesta a časť mestského úradu. (Foto: Lucia Kormošová)

6. Spišský trh

Už vyše polstoročie sa v júli v Spišskej Novej Vsi koná štvordňové podujatie plné zábavy – vychýrený Spišský trh. Každoročne na Spiš na tento trh prichádzajú státisíce návštevníkov z celého Slovenska i zahraničia. Okrem širokej ponuky nákupných možností v stovkách stánkoch je na námestí pripravený aj pestrý kultúrny program do skorých ranných hodín, množstvo atrakcií pre dospelých i najmenších. Sprievodným podujatím sú Spišské výstavné trhy (Spiš Expo). (Foto: Miroslav Dibák)

7. Mozaika v Chráme Premenenia Pána

Gréckokatolícky chrám v Spišskej Novej Vsi je jediným na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí aj novodobá impozantná mozaika podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme, ktorého diela možno obdivovať v Lurdoch, Fatime či Vatikáne. Autorom jedinečnej spišskonovoveskej mozaiky z prírodných materiálov, ktorá sa nachádza v oltárnej časti a na chóre, je otec Kamil Dráb. Posvätená bola v r. 2009. (Foto: Paula Štefanková)

 

SNV, 29. 8. 2010