dnes je 21.02.2017, meniny má Eleonóra
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

16. 02. 2017 12:49

Hlasujte za obnovu Kalvárie Majstra Pavla

Pomôžte obnoviť dielo Majstra Pavla, ktoré je vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi. Hlasujte za našu Kalváriu!
Internetové hlasovanie v rámci projektu Nadácie VÚB Poklady môjho srdca je spustené od 15.2.2017 na adrese: www.nadaciavub.sk/poklady , kde si vyberiete obrázok Súsošie Kalvárie Spišská Nová Ves a dáte mu hlas. Následne vám na telefónne číslo príde bezplatný overovací kód, ktorým dokončíte svoje hlasovanie. Každý hlasujúci má len jeden hlas.
V tejto súťaži sa uchádzame o 30 000,- € na reštaurovanie tohto významného diela od Majstra Pavla.


Majster Pavol tvoril pre mnohé mestá, ktoré si v jeho dielni objednávali diela pre interiéry najmä farských kostolov. K takým patrí aj súsošie Kalvárie pri severnej stene bočnej lode v kostole v Spišskej Novej Vsi. V stredoveku bolo umiestnené na víťaznom oblúku, ktorý oddeľoval priestor chrámovej lode od presbytéria, priestor laikov od miesta posvätného. Majster Pavol vytvoril po roku 1520 pre Spišskú Novú Ves rozmernú Kalváriu, ale v roku 1886, kedy bol interiér kostola renovovaný, bolo toto súsošie premiestnené a rozdelené. Dnešný stav týchto diel volá po odbornom reštaurátorskom zákroku.