Dnes je 28.11.2020, meniny má Henrieta
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

26. 11. 2020 10:50

Zbierky na pomoc ľuďom v núdzi v Spišskej Novej Vsi, 1. - 14. 12. 2020

V našom meste budú v decembri prebiehať zbierky na pomoc ľuďom v núdzi:
* Deň darovania 1. 12. 2020 od 8.00 do 15.30 hod. na odd. sociálnych vecí MsÚ
* Zbierka potravín a drogérie 1. - 14. 12. 2020 na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta


Mesto Spišská Nová Ves sa zapája do iniciatívy Nadácie Pontis a pri príležitosti Dňa darovania (Giving Tuesday) 1. decembra 2020 v snahe pomôcť ľuďom v núdzi vyhlasuje verejnú zbierku trvanlivých potravín a hygienických potrieb pre mužov bez domova v Dome humanity Nádej, hygienických a kozmetických potrieb pre ženy v núdzi, tiež hygienických potrieb pre bábätká v rodinách, ktoré sa ocitli v núdzi. Priniesť môžete tiež deky, uteráky, mäkké látky na zahriatie psíkov počas zimných mesiacov v mestskom útulku.

Darované veci môžete priniesť 1. 12. 2019 v čase od 8.00 do 15.30 hod. na oddelenie sociálnych vecí Mestský úrad, Štefánikovo námestie 1, Spišská Nová Ves, kancelárie č. 101, 102, 103 na prízemí.

 

Zbierku potravín a drogérie pre rodiny s deťmi

Zbierku potravín a drogérie organizuje Občianske združenie Život v meste v spolupráci s mestom Sp. Nová Ves pod záštitou primátora Pavla Bečarika. Prebiehať bude v období od 1. do 14. decembra 2020 na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

 

Vianočnú zbierku spomínané združenie organizuje v našom meste už po tretíkrát. Rovnako aj v tomto roku sa rozhodlo pomôcť takýmto spôsobom tým, ktorý to najviac potrebujú.

V Sp. Novej Vsi funguje viacero neziskových organizácií, ktoré pomáhajú rodinám v núdzi. Práve im poputujú vyzbierané potraviny a drogéria. „Žijeme zvláštnu, ťažkú dobu, ktorá je ovplyvnená pandémiou vírusu Covid-19. Až 8 000 rodín sa na jar tohto roka ocitlo v náhlej núdzi. Dnes hrozí, že pre zložitú situáciu nebude schopných pokryť svoje bežné výdavky na život až 17 000 rodín! Ide o najhoršie možné situácie, v ktorých jeden z rodičov, prípadne samoživiteľ, stratil pravidelný a často jediný príjem. Najviac zasiahnuté rodiny pochádzajú z chudobnejších častí východného Slovenska. Medzi rizikovú skupinu patria aj matky – samoživiteľky, ktoré prišli o prácu. Preto prosím všetkých, aby sa aktívne zapojili do zbierky potravín a drogérie na pomoc týmto rodinám,“ vysvetlil predseda OZ Život v meste SNV a poslanec mestského zastupiteľstva Tomáš Cehlár.

 

Princíp zbierky:

1. Jedno dieťa / jedna vec – ak každé jedno dieťa donesie čo i len jednu vec, spolu to bude veľké množstvo vecí na pomoc rodinám. Samozrejme, môžu doniesť aj viac vecí.

2. Aby sa z potravín dalo navariť aj teplé jedlo – zbierajú sa len trvanlivé nechladené potraviny. Môžu byť aj sladkosti.

3. Drogéria pre deti, novorodencov – veľkou ohrozenou skupinou sú aj mladé rodiny, ktoré nemajú nikoho, kto by im pomohol. Detská drogéria, resp. umelé dojčenské mlieko, tvoria veľkú časť rozpočtu takejto rodiny.

 

Zbierka je zároveň príležitosťou pre učiteľky a vychovávateľky na školách na šírenie osvety medzi deťmi a budovanie solidárnosti. Vysvetliť im, že medzi nami existujú rodiny, ktoré majú problémy a je dobré, ak druhým pomáhame. Nikto totiž nevie, či sa raz neocitne v situácii, kedy bude sám potrebovať pomoc.

Plagát (formát PDF)