dnes je 22.06.2017, meniny má Paulína
 
   Návštevník > Turistika v blízkom okolí

Turistika v blízkom okolí

Galmus

V "tieni" frekventovaných a vychýrených turistických miest sa nachádzajú aj trasy, kde nestretnete ani živáčika, ale svojou krásou a pokojom sú skutočným rajom. Takým miestom je i vápencové krasové územie, vo vzdialenosti približne 20 km na východ od mesta Spišská Nová Ves - pohorie Galmus.

Táto horská oblasť nachádzajúca sa na území medzi menšími obcami Matejovce nad Hornádom, Olcnava, Poráč či Slovinky, ale aj mestami Krompachy či Spišské Vlachy je považovaná za jedinečné prírodné, ale aj kultúrne prostredie, ktorej sa však doteraz "neušlo" dostatočnej turistickej pozornosti.

Web: www.galmus.sk

Sivá Brada - Dreveník

Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník je situovaný v blízkosti Spišského Podhradia a predstavuje niekoľko travertínových kôp. Chodník  sa začína pri minerálnom prameni na Sivej Brade, pričom nad prameňom sa na travertínovej kope týči pútnická kaplnka z roku 1675. Od roku 1979 je prírodnou rezerváciou.

Bližšie info o náučnom chodníku:
turistika.oma.sk/-1782802

Markušovský skalný hríb

Markušovský skalný hríb - najkrajší hríbovitý skalný útvar nielen na Slovensku. Od roku 1976 je chráneným prírodným výtvorom. Leží  východne od obce Markušovce v Hornádskej kotline nad tokom rieky Hornád, vo výške 470 m n. m. Sprístupnený je náučným chodníkom. Celé územie má pieskovcový charakter.

Markušovský skalný hríb pripomína gigantickú hubu. Tvorí ho 8 m vysoká noha zložená zo zlepencov, ktoré sú menej odolné voči zvetrávaniu a tak sa rozpadli skôr ako pieskovce, z ktorých je vytvorený klobúk hríba o priemere 3 m. Na formovaní sa podieľali aj procesy veternej a riečnej erózie rieky Hornád, nad ktorej pravým brehom sa skalný hríb vypína. Tento proces nerovnomerného zvetrávania vytvoril jav skutočne zriedkavý.

Markušovský skalný hríb spolu s ďalšími skalnými útvarmi tvorí Národnú prírodnú pamiatku Markušovské steny. Potôčik tu vytvoril niekoľko menších vodopádov. Ten najvyšší má asi meter.

K Markušovskému skalnému hríbu sa dostanete pohodlne po žltej značke, ktorá spája obce Markušovce a Matejovce nad Hornádom. Z oboch obcí je to približne 30 minút nenáročnej prechádzky. Spomínané dediny sa nachádzajú na železničnej trati medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou.