dnes je 25.06.2017, meniny má Tadeáš
 
   Návštevník > Náučný banský chodník Novoveská Huta

Náučný banský chodník Novoveská Huta

Náučný banský chodník v mestskej časti Novoveská Huta (cca 7 km od centra mesta v smere na Rožňavu) je situovaný prevažne v úbočiach Muráňa, dominantného a rozložitého kopca týčiaceho sa nad mestom Spišská Nová Ves.

Novoveská Huta má charakter samostatnej osady. Historické záznamy o nej sú takmer vždy spájané s baníctvom a hutníctvom. Na Slovensku je raritou, aby v jedinej osade existovalo baníctvo až troch významných nerastných surovín - medenej rudy, sadrovca-anhydritu a uránovo-molybdénitového zrudnenia. Nový náučný chodník bol otvorený v septembri 2013 v území pôvodného medenorudného dobývacieho priestoru Ťažiarstva Ján, sadrovcovej bane a uránových baní. Osem náučných panelov a tri trasy chodníka vás zavedú po stopách miestnej montánnej histórie a zároveň ponúknu množstvo krásnych výhľadov na mesto, úbočia prírodnej rezervácie Muráň či Národný park Slovenský raj. 

Naše odporúčanie: Červenú a modrú náučnú trasu môžete absolovavať peši, na bicykli aj na lyžiach. Žltá trasa je vhodná pre pešiu turistiku.

O náučnom banskom chodníku a jeho jednotlivých trasách a zastaveniach sa dočítate viac v brožúre na stiahnutie (formát PDF) »

Do Novoveskej Huty sa dostanete mestskou hromadnou dopravou - linka 3 (zastávka "N. Huta, Poľovník").


Pre zväčšenie kliknite na obrázok mapy.