Detail

25. 09. 2013 08:48

Florbalová extraliga žien

Od: (pat)

Za priekopníka florbalu v Spišskej Novej Vsi možno pokladať Petra Mišendu, ktorý spolu s učiteľom Tomášom Slivom založili klub, ktorý aktívne pracuje s mládežou v našom meste. Priekopníkom mimo Spišskej Novej Vsi sa vo Švedlári stal Jozef Grega.

Bol trénerom Florbalového klubu Smolník, ktorý už dve sezóny hral 1. ženskú ligu, ktorú vyhral a v minulej sezóne účinkoval v extralige žien v Slovenskej republike. V súťaži skončil až vo štvrťfinále.

Od novej sezóny tento ženský florbalový klub mení pôsobisko a extraliga sa bude hrať v metropole Spiša. V novom klube sa výrazne zlepšia podmienky pre účinkovanie v extralige žien. Na domáce zápasy mesto Spišská Nová Ves poskytne zdarma športovú halu, ktorá vyhovuje technickým podmienkam pre uvedenú súťaž.

Dievčatá zo Švedlára sa prihlásili do súťaže v rámci škôl a výsledok bol prekvapivý. Získali titul Majsteriek Slovenska a to niekoľkokrát po sebe. Po týchto úspechoch sa Švedlárčanky posunuli ďalej a založili športový klub Fbk Kométa Smolník. Pred dvoma rokmi, keď dievčatá dosiahli minimálny vek pre štart v 1. ženskej lige, bol klub prihlásený do tejto súťaže a výsledkom je dnešná extraliga, v ktorej budú hrať už druhý rok.

Florbal je známy tým, že je dosť podobný ľadovému i pozemnému hokeju. Krajiny, ktoré majú svoju históriu v týchto športoch, ukazujú, že ich potenciál prudko rastie. Zápas sa normálne hrá s piatimi hráčkami v poli a brankárkou v každom z tímov. Počet hráčov v poli sa môže meniť z dôvodov trestov pri porušení pravidiel. Družstvo smie pozostávať až z 20 hráčok do poľa a dvoch brankárok.

Začať s florbalom je jednoduché, pretože si nevyžaduje žiadnu komplexnú a nákladnú výstroj, dokonca ani na tej najvyššej úrovni. Hokejka a loptička sú ľahké, dobre ovládateľné a jednoducho sa s nimi učí. Pohyb vychádza z behu a môžeme ho porovnať s basketbalom. Podstatou hry je vysoká bezpečnosť, nakoľko nie je dovolený žiaden kontakt. Toto robí florbal vhodnou hrou pre zmiešané družstvá, ale aj pre deti, hoci zápas na medzinárodnej úrovni môže byť dosť náročný po fyzickej a taktickej stránke.

Extraligové stretnutia na Spiši sa budú hrať 3 x 20 minút až do rozhodnutia. Pri nerozhodnom stave nasleduje päťminútové predĺženie. Ak sa nerozhodne ani po ňom, nasleduje séria troch nájazdov.